Reklama

Abp Skworc o papieskim Orędziu na XXIX Światowy Dzień Chorego: bliskość, braterstwo i troska

Episkopat.news

Metropolita katowicki wziął udział w prezentacji papieskiego Orędzia na XXIX Światowy Dzień Chorego w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. Komentując dokument podkreślił znaczenie słów Franciszka: bliskość, braterstwo i troska.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W swym wystąpieniu abp Wiktor Skworc zwrócił uwagę na związek papieskiego orędzia z encykliką „Fratelli tutti” i jego ostatnią książką „Powróćmy do marzeń”. Komentując dokument podkreślił znaczenie trzech słów Franciszka: bliskość, braterstwo i troska. Przywołał fragment papieskiego tekstu: „choroba ma zawsze oblicze, i to nie tylko jedno: ma oblicze każdego chorego i każdej chorej, także tych osób, które czują się lekceważone, wykluczone, ofiar niesprawiedliwości społecznej, która odmawia im praw podstawowych (por. Fratelli tutti, 22). Obecna pandemia ujawniła wiele nieprawidłowości w systemach opieki zdrowotnej oraz braki w zakresie pomocy udzielanej chorym. Osoby starsze, najsłabsze i najbardziej bezbronne nie zawsze mają zapewniony dostęp do opieki i nie zawsze odbywa się to w sposób sprawiedliwy”.

– Papież wielokrotnie podkreśla słowo „braterstwo” – komentował metropolita katowicki. Jeśli przyjmiemy definicję, że parafia jest wspólnotą, to jesteśmy „braćmi” i „siostrami”. To powinno się bardzo praktycznie manifestować, nie można tylko deklarować. To musi być przemienione w konkretny czyn, nasza posługa wobec drugiego człowieka. Kierujmy się tymi racjami, żeby budować relację bliskości i braterstwa z drugim człowiekiem – mówił metropolita.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Doświadczeniem posługi w szpitalu w czasie pandemii dzielił się ks. dr Marcin Niesporek, archidiecezjalny duszpasterz służby zdrowia i kapelan w szpitalu tymczasowym w Międzynarodowym Centrum Kongresowym oraz w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie. – Naklejaliśmy sobie swoje własne zdjęcie z podpisem kapelan i imię, nazwisko. To był taki znak rozpoznawczy dla chorych, dzięki któremu nie byliśmy myleni z lekarzem czy wolontariuszem. Kiedy podchodziliśmy do pacjentów, oni widzieli twarz kapelana i byli w stanie z nim porozmawiać – relacjonował kapłan. – Szpital jest miejscem, do którego trafiają różni ludzie, nie zawsze tacy, którzy chodzą do kościoła. Dla mnie jako kapelana to okazja do spotkania, by porozmawiać o cierpieniu czy samopoczuciu. Nie raz w wyniku tego te osoby zaczynają rozmawiać o kościele, o Bogu, o wierze. To prowadzi do nawróceń po wielu, wielu latach, odkrycia, że Pan Bóg, Kościół są potrzebni w życiu. Czasem wylewają różne żale, ale kiedy widzą szczerość kapelana, który jest otwarty, są w stanie z nim szczerze porozmawiać – dodał.

Reklama

Wcześniej o znaczeniu papieskiego orędzia na XXIX Światowy Dzień Chorego w audycji „Tym żyje Kościół” na antenie archidiecezjalnego Radia eM mówiła także dr Ewa Kortyczko, pediatra-neonatolog, prezes Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich. Zwróciła uwagę, że w relacji: pacjent – lekarz, ten pierwszy jest zwykle pełen niepokoju i lęku. – Przychodzi ze swoim bólem i niepokojem – mówiła. Podkreśliła, że jeżeli pacjent nie otworzy swego serca i nie zaufa lekarzom, to trudno o właściwe rozpoznanie choroby. – Sztuka lekarska nie wyleczy tego, czego nie rozpozna – dodała.

Po konferencji abp Wiktor Skworc modlił się w szpitalnej kaplicy razem z personelem i dyrekcją szpitala.

Konferencję na temat papieskiego orędzia „Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście (Mt 23, 8) – relacja zaufania u podstaw opieki nad chorymi". poprowadził ks. dr Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych i kapelan Szpitala Tymczasowego w MCK w Katowicach. Wśród prelegentów – poza metropolitą katowickim i ks. dr. Marcinem Niesporkiem – byli m. in.: dr Katarzyna Machnik, ordynator oddziału hematologii i onkologii dziecięcej oraz Izabela Wons, pielęgniarka oddziału hematologii i onkologii dziecięcej.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-02-09 19:10

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Budujmy świat wolny od przemocy

Mazur/episkopat.pl

„W 2017 r. starajmy się, poprzez modlitwę i działania, stawać się ludźmi, którzy wygnali przemoc ze swego serca, słów i gestów ” – napisał Franciszek w orędziu na 50. Światowy Dzień Pokoju

Więcej ...

Watykan/ Autorzy książki o rodzinie Ulmów odznaczeni polskim Złotym Krzyżem Zasługi

2024-05-02 20:31
Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Episkopat.news

Ks. Paweł Rytel-Andrianik

Autorzy książki o błogosławionej rodzinie Ulmów "Zabili także dzieci": watykanistka włoskiej agencji prasowej Ansa Manuela Tulli i szef polskiej redakcji watykańskich mediów Vatican News ks. Paweł Rytel-Andrianik zostali w czwartek odznaczeni Złotym Krzyżem Zasługi, przyznanym przez prezydenta RP Andrzeja Dudę.

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...