Reklama

Niedziela Częstochowska

W centrum Częstochowy można obejrzeć wystawę zdjęć z pogrzebu kard. Stefana Wyszyńskiego

Maciej Orman/Niedziela

Na pl. Biegańskiego została otwarta 12 sierpnia wystawa pt. „Doświadczyć wspólnoty” ukazująca zdjęcia z uroczystości pogrzebowej kard. Stefana Wyszyńskiego. Autorem fotografii jest ówczesny fotoreporter „Tygodnika Solidarność”, obecny senator Jan Maria Jackowski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ekspozycja przedstawia 35 czarno-białych, niepublikowanych dotąd zdjęć. Fotografie sprzed 40 lat wraz z opisami w języku polskim oraz angielskim prezentują emocje i nastroje panujące na ulicach Warszawy podczas pożegnania Prymasa Tysiąclecia.

Zobacz zdjęcia: Wystawa zdjęć „Doświadczyć wspólnoty”

Uroczystości pogrzebowe kard. Stefana Wyszyńskiego odbyły się 31 maja 1981 r. Przewodniczył im watykański sekretarz stanu kard. Agostino Casaroli. Liturgię koncelebrowało ponad 50 biskupów z całego świata, w tym ówczesny arcybiskup Monachium i Fryzyngi kard. Joseph Ratzinger.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„W swoich pracach, których wybór mogą Państwo zobaczyć na wystawie, starałem się ukazać wielkość Prymasa Tysiąclecia, tego, kim był dla Polaków, i jak potrafił jednoczyć” – napisał autor na jednej z plansz wystawowych.

– To bardzo ważne, że dzisiaj możemy się tu spotkać i zaprezentować tę unikalną wystawę w publicznej przestrzeni Częstochowy – powiedział podczas otwarcia ekspozycji Ryszard Majer, senator PiS. Dodał, że „wystawa jest ważna, bo ważna jest postać Prymasa Tysiąclecia”.

Wskazał również, że koresponduje ona z wystawą pt. „Kardynał Stefan Wyszyński na monetach i medalach świata” udostępnioną w ostatnich dniach w Muzeum Monet i Medali Jana Pawła II w Częstochowie.

Majer przytoczył także fragment testamentu Prymasa Tysiąclecia, który kard. Wyszyński napisał na Jasnej Górze 15 sierpnia 1969 r.: „Kościołowi w Polsce służyłem według najlepszego mojego zrozumienia jego sytuacji i potrzeb. Chciałem obronić Kościół przed zaprogramowaną ateizacją, przed nienawiścią społeczną, przed rozwiązłością. Uważam sobie za łaskę, że mogłem z pomocą episkopatu Polski przygotować naród przez Wielką Nowennę, śluby jasnogórskie, akt oddania narodu Bogurodzicy w macierzyńską niewolę miłości i Społeczną Krucjatę Miłości na nowe milenium. Gorąco pragnę, by naród polski pozostał wierny tym zobowiązaniom”.

Reklama

– Jest wielką rzeczą, że pamiętamy o wybitnej postaci, jaką był prymas Wyszyński – zaznaczył Stanisław Gmitruk, radny Sejmiku Województwa Śląskiego z ramienia PSL. Mówiąc o swoich wspomnieniach z uroczystości pogrzebowych prymasa, które oglądał w telewizji, zauważył, że „cały naród czcił w sposób autentyczny tego wybitnego Polaka i męża stanu”.

W uroczystości otwarcia wystawy pt. „Doświadczyć wspólnoty” uczestniczył również Robert Magdziarz, wicewojewoda śląski. Przypomniał, że kard. Wyszyński zmarł w bardzo ważnym dla Polski czasie, w roku zjednoczenia społeczeństwa i zrywu solidarnościowego. – Myślę, że odchodził z przekonaniem, że Polska będzie szła w lepszym kierunku. Niestety musieliśmy później przeżyć stan wojenny, lata smutne i szare, ale dzięki podwalinom Prymasa Tysiąclecia możemy dzisiaj cieszyć się wolnością i nadzieją na lepsze jutro – powiedział. Podsumowując, Magdziarz przyznał, że na wystawie możemy zobaczyć „to, co jest najcenniejsze w naszej historii miasta i ojczyzny”.

Ekspozycję pt. „Doświadczyć wspólnoty” będzie można oglądać do 31 sierpnia na pl. Biegańskiego w Częstochowie.

Twórcami wystawy są Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie oraz Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. Organizatorem ekspozycji na terenie województwa śląskiego jest Panteon Górnośląski, a koordynatorem w stolicy subregionu północnego jest Regionalny Ośrodek Kultury w Częstochowie.

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2021-08-12 14:08

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Historycy Kościoła dyskutowali przed 1050. rocznicą Chrztu Polski

O wpływie wiary na funkcjonowanie i kształtowanie się państwa polskiego dyskutowali przed 1050. rocznicą Chrztu Polski historycy Kościoła. Dwudniowy ogólnopolski zjazd profesorów i wykładowców historii Kościoła odbył się w Ośrodku Edukacyjno-Charytatywnym "Emaus" w Turnie w diecezji radomskiej.

Więcej ...

Uroczystość poświęcenia kamienia węgielnego pod kościół św. Jana Pawła II w Villaricca

2024-05-01 15:49

Portret Jana Pawła II (aut. Zbigniew Kotyłło), fot. wikimedia / CC BY-SA 3.0

We Włoszech powstaje nowy kościół dedykowany św. Janowi Pawłowi II i kompleks parafialny pod wezwaniem polskiego Papieża. We wtorek 30 kwietnia w Villaricca w diecezji Neapolu poświęcono i położono kamień węgielny pod nową świątynię.

Więcej ...

Maryjna trasa w Ogrodach Watykańskich

2024-05-02 19:19
Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Vatican News/www.vaticannews.va/pl

Figura Matki Bożej w Ogrodach Watykańskich

Przez cały maj Muzea Watykańskie proponują pielgrzymom maryjny spacer po Ogrodach Watykańskich, połączony z modlitwą o pokój. Można wziąć w nim udział dwa razy w tygodniu: w sobotę rano i w środę po audiencji ogólnej, po uprzedniej rezerwacji - mówi s. Emanuela Edwards, kierownik Biura Działalności Edukacyjnej Muzeów Watykańskich.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady