Reklama

Kościół

Ks. Studnicki: propozycja Państwowej Komisji zostanie przeanalizowana i przedstawiona Stolicy Apostolskiej

Adobe.Stock.pl

Propozycja Państwowej Komisji dotycząca powołania wspólnego zespołu do zbadania akt kościelnych zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej - powiedział w poniedziałek kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży ks. Piotr Studnicki.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Być może w trakcie wizyty Ad Limina będzie okazja, by zająć się tą kwestią - dodał.

W czasie konferencji prasowej w trakcie międzynarodowej konferencji poświęconej ochronie małoletnich w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej, kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży pytany był o możliwości powołanie wspólnego - z Państwową Komisją ds. Pedofili - zespołu do zbadania akt kościelnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Komisja zaproponowała - w piątek, 17 września - polskiemu Episkopatowi powołanie wspólnego zespołu d.s. zbadania akt kościelnych. Jej zadaniem byłaby analiza akt zakończonych spraw prowadzonych w diecezjach, a dotyczących wykorzystania seksualnego dzieci poniżej lat 15.

"Nie było czasu, żeby spokojnie porozmawiać na ten temat. Na pewno ta propozycja Państwowej Komisji zostanie poważnie potraktowana i przeanalizowana, ale też przedstawiona Stolicy Apostolskiej" - powiedział ks. Studnicki. Dodał, że "być może w trakcie wizyty Ad Limina" będzie okazja, by zająć się tą kwestią.

"Od samego początku rozmawiając z Państwową Komisją podkreślamy, że od 2001 roku właścicielem akt postępowań kościelnych jest Stolica Apostolska., więc to ona ma ostateczną decyzje, kto może mieć wgląd w te akta" – powiedział kierownik Biura Delegata KEP ds. ochrony dzieci i młodzieży.

Zaznaczył, że "w przypadkach współpracy z organami ścigania: prokuraturą, policją, sadami, Kościół może udostępniać akta w konkretnych postępowaniach, które się toczą". "Tutaj od chwili zniesienia sekretu papieskiego nie ma żadnej wątpliwości"- podkreślił. Dodał, że w Państwowa Komisja to inny urząd, mający inne kompetencje.

Ks. Studnicki zwrócił uwagę, że temat wykorzystania seksualnego małoletnich oraz ich ochrony poruszany jest do dwóch lat podczas każdego Zebrania Plenarnego Konferencji Episkopatu Polski.

Jak zaznaczył - "Nie mam wątpliwości, że biskupi pojadą na spotkanie z papieżem ze wspólnym doświadczeniem, które jest poruszane w czasie każdego zebrania, oraz ze świadomością liczby osób skrzywdzonych, które w ciągu ostatnich 2,5 roku zgłosiły to Kościołowi".

Reklama

W ciągu trwającej od niedzieli międzynarodowej konferencji poświęconej ochronie małoletnich w Kościele w Europie Środkowo-Wschodniej planowanych jest kilka wykładów oraz paneli dyskusyjnych, które będą skupiały się wokół takich zagadnień jak: "odpowiedzialność – rozliczalność – przejrzystość".

Uczestnicy konferencji pracują w grupach językowych, dzieląc się informacjami o tym, jak wygląda kwestia ochrony małoletnich w poszczególnych krajach – zarówno w zakresie prewencji, jak i w sprawie pomocy pokrzywdzonym. Przyglądają się także wyzwaniom oraz możliwościom współpracy, jakie stoją przed Kościołami tej części Europy.

Konferencja zakończy się 22 września. (PAP)

Autor: Magdalena Gronek

mgw/ mir/

Podziel się:

Oceń:

2021-09-20 15:03

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wnioski z zebrania plenarnego: Biskupi będą kontynuować prace w grupach nad wyzwaniami duszpasterskimi

flickr.com

Wprowadzona po raz pierwszy formuła pracy w grupach nad wyzwaniami duszpasterskimi Kościoła w Polsce będzie kontynuowana na kolejnym zebraniu plenarnym – poinformowano podczas konferencji prasowej po zakończeniu 387. zebrania plenarnego Episkopatu Polski w Łodzi i Pabianicach. Biskupi w pięciu grupach omawiali kwestie dotyczące strategii wobec pandemii, relacji Kościoła wobec polityki, sprawy kultury, duszpasterstwa parafialnego i komunikacji medialnej Kościoła w Polsce.

Więcej ...

Smagła Góralko z Rusinowej Polany, módl się za nami...

2024-05-05 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Po kilku dniach wędrówki powracamy na gościnną ziemię krakowską. Z dzisiejszego „przystanku” ucieszą się miłośnicy gór, zwłaszcza Tatr.

Więcej ...

Zbliżają się Światowe Dni Dzieci: 64 tys. zgłoszeń z 85 krajów

2024-05-06 12:53

Grzegorz Gałązka

Kolejne grupy wciąż zapisują się na Światowe Dni Dzieci, które organizowane są po raz pierwszy w historii. Pomysłodawcą jest papież Franciszek, który chciał stworzyć „młodszą” wersję Światowych Dni Młodzieży. Wydarzenie odbędzie się na Stadionie Olimpijskim w Rzymie oraz na placu przed bazyliką watykańską w dniach 25-26 maja 2024. W obu spotkaniach weźmie udział Ojciec Święty. Swój akces zgłosiło dotąd 64 tys. dzieci wraz z opiekunami, którzy są wymagani przez organizatorów. Reprezentować będą 85 krajów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość...

Kościół

Prymas Polski: gdy czynisz znak krzyża, głosisz miłość...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?