Reklama

Niedziela Lubelska

KUL otwiera nowy kierunek medyczny we współpracy z Polikliniką Gemelli i z Uniwersytetem „La Sapienza"

KUL podpisał w poniedziałek 6 czerwca 2022 r. porozumienie o współpracy z Uniwersytetem „La Sapienza” i Polikliniką Gemelli w Rzymie. W wydarzeniu wziął udział Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek
 .

KUL

KUL podpisał w poniedziałek 6 czerwca 2022 r. porozumienie o współpracy z Uniwersytetem „La Sapienza” i Polikliniką Gemelli w Rzymie. W wydarzeniu wziął udział Minister Edukacji i Nauki, Przemysław Czarnek .

Współpraca naukowo-badawcza z Polikliniką Gemelli i z Uniwersytetem „La Sapienza" w Rzymie jest gwarantem wysokiego poziomu studiów medycznych na KUL, które rozpoczną się w najbliższym czasie – powiedział rektor KUL ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski. W poniedziałek, 6 czerwca 2022 r. w Rzymie KUL podpisał porozumienie o współpracy z Uniwersytetem „La Sapienza" oraz Polikliniką Gemelli. W spotkaniu wzięli udział Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek oraz Prezes Agencji Badań Medycznych dr hab. n. med. Radosław Sierpiński.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas spotkania min. Przemysław Czarnek zaznaczył, że w dziedzinie medycznej wszystko, co jest robione, robione jest z myślą o drugim człowieku, co głęboko wpisuje się w chrześcijańską postawę. „Jestem przekonany, że to spotkanie pozwoli nam już dziś rozpocząć współpracę w konkretnych projektach naukowych, w których centrum jest człowiek"– powiedział na spotkaniu Minister Edukacji i Nauki.

Ks. prof. Kalinowski podkreślił, że dzięki współpracy z najlepszymi uczelniami na świecie, studenci medycyny na KUL będą mogli zdobywać wiedzę na podstawie najnowszych badań i od najwybitniejszych specjalistów. „Rozwijanie wspólnych przedsięwzięć edukacyjnych, klinicznych i społecznych, współpraca w zakresie badań naukowych i medycznych w szpitalach i na terenie uczelni medycznych oraz rozszerzenie i wzmocnienie zdolności i potencjału zarówno pracowników i studentów to tylko niektóre z możliwości jakie dają podpisane dziś porozumienia" – podkreślił rektor KUL.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

„Wierzę, że wraz z otwarciem nowego kierunku studiów rozpoczyna się nowy rozdział w historii Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Medycyna na KUL w naturalny sposób wpisuje się w głęboko chrześcijańskie spojrzenie na naturę człowieka jako na jedność duchowo-cielesną. Tego uczył nas nasz wieloletni profesor – św. Jan Paweł II. Tym dziś chcemy żyć" – podkreślił Rektor KUL.

Reklama

Ks. prof. Kalinowski nawiązując do słów Encykliki Evangelium Vitae Jana Pawła II podkreślił, iż życie każdego człowieka jest wartością samą w sobie, a naszym zadaniem jest obrona jego nienaruszalności na każdym jego etapie. „Jesteśmy wezwani do otoczenia życia opieką i szacunkiem, zwłaszcza życia naznaczonego przez chorobę i starość, dlatego chcemy dołożyć wszelkich starań, by kształcenie przyszłej kadry medycznej było na najwyższym możliwym poziomie" – podkreślił rektor KUL.

KUL i Uniwersytet Rzymski „La Sapienza" zadeklarowały m.in. zaangażowanie w działania w zakresie projektów: INOFLAM – obejmującego badania laboratoryjne i kliniczne chorób zwyrodnieniowych, takich jak zwłóknienie, nowotwory i choroby serca, oraz ANDROMEDA – skupiający się na ekstrakcji i identyfikacji naturalnych antybiotyków i leków przeciwzapalnych wytwarzanych przez organizmy jednokomórkowe w warunkach nieważkości (mikrograwitacji).

Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II jesienią 2023 r. rozpocznie kształcenie przyszłych lekarzy. Początkowo medycynę na KUL będzie mogło studiować 60 osób. Wcześniej Instytut Nauk o Zdrowiu KUL nawiązał również ścisłą współpracę z Medical College of Wisconsin w USA w zakresie wymiany akademickiej i badań medycznych, głównie w zakresie onkologii. Ponadto KUL podejmuje współpracę z fakultetem medycyny Universidad de Pamplona, który jest jednym z najlepszych w Europie prywatnym ośrodkiem kształcenia lekarzy.

Podziel się:

Oceń:

+1 -1
2022-06-07 07:21

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

KUL: Zakończyła się konferencja „Obecność krzyża w przestrzeni publicznej państw europejskich”

Roman Czyrka

- Dużo łatwiej nam teraz zrozumieć potrzebę umieszczania krzyża w przestrzeni publicznej - stwierdził ks. prof. Piotr Stanisz, dziekan Wydziału Prawa, Prawa Kanonicznego i Administracji KUL na zakończenie międzynarodowej konferencji naukowej pt. „Obecność krzyża w przestrzeni publicznej państw europejskich”, która w dniach 12-13 listopada odbywała się na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

Więcej ...

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość + Litania Loretańska

Karol Porwich/Niedziela

Maj jest miesiącem w sposób szczególny poświęconym Maryi. Nie tylko w Polsce, ale na całym świecie, niezwykle popularne są w tym czasie nabożeństwa majowe. [Treść Litanii Loretańskiej na końcu artykułu]

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...