Reklama

Niedziela Częstochowska

Mamy pierwszych animatorów Liturgicznej Służby Ołtarza

Maciej Orman/Niedziela

To historyczne wydarzenie w archidiecezji częstochowskiej. 21 stycznia w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie abp Wacław Depo udzielił po raz pierwszy błogosławieństwa do pełnienia funkcji animatora 36 lektorom i ceremoniarzom.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W homilii metropolita częstochowski zwrócił uwagę, że szaleństwem jest i dzisiaj opowiadanie się po stronie Jezusa i obrona wartości z nim związanych.

Zobacz zdjęcia: Błogosławieństwo animatorów Liturgicznej Służby Ołtarza

Nawiązując do słów Benedykta XVI skierowanych do młodzieży na krakowskich Błoniach w 2006 r., abp Depo wyjaśnił, że budować na skale „to znaczy budować na Chrystusie jako miłości ukrzyżowanej, która jest i może być odrzucana”. Dodał, że potrzebna jest również zgoda na to, „aby nasza wiara była konfrontowana z niewiarą innych”. Wskazał, że niezbędna jest przy tym pomoc Ducha Świętego, aby mimo słabości być wiernym Chrystusowi.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Maciej Orman/Niedziela

– Niech znak krzyża, który czynimy na sobie codziennie i który dzisiaj otrzymacie, będzie dla was darem i zadaniem, aby bardzo osobiście przecierać ścieżki ku Chrystusowi dla siebie i dla innych – powiedział metropolita częstochowski.

– Pragniemy prowadzić naszych młodszych przyjaciół do jedynego Zbawiciela – zadeklarował w imieniu nowych animatorów na zakończenie uroczystości Igor Formicki z parafii Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Zawierciu. Prosił również o modlitwę w ich intencji, aby „potrafili być zawsze obrazem Chrystusa Sługi i dobrego Pasterza”.

Maciej Orman/Niedziela

Kandydaci na animatorów uczestniczyli w kursie, który w dniach 16-21 stycznia odbywał się w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie. Był on podzielony na dwa bloki. Pierwszy dotyczył liturgii i pracy z ministrantami. Podczas drugiego omówione zostały zagadnienia z pedagogiki i psychologii, dotyczące m.in. wychowania, rozwiązywania problemów wychowawczych oraz metod pracy z dziećmi i młodzieżą.

– Bardzo się cieszymy z tego, że udało nam się zorganizować pierwszy kurs animatora. Chcemy, aby został na stałe wpisany w formację Liturgicznej Służby Ołtarza w naszej archidiecezji – przyznał w rozmowie z „Niedzielą” ks. Paweł Wróbel, duszpasterz LSO w archidiecezji częstochowskiej.

Reklama

Maciej Orman/Niedziela

Jednym z nowych animatorów jest Stanisław Cieciura z parafii św. Maksymiliana Marii Kolbego w Radomsku, który ma już doświadczenie pracy z dziećmi, ponieważ jako ceremoniarz zajmował się formacją ministrantów. – Chcę się rozwijać i chcę dać cząstkę siebie, tak żeby parafia miała ze mnie jeszcze większy pożytek. To wszystko na chwałę Boga – zapewnił.

Animatorem został również jego brat Franciszek. – To dla mnie bardzo ważne wydarzenie. Chcę uczyć dzieci, żeby zrozumiały, kim jest Bóg i żeby umiały Go kochać, bo to jest najważniejsze – zaznaczył. Franciszek pomaga bratu w prowadzeniu zbiórek dla ministrantów. – To odpowiedzialność i wyróżnienie – podsumował.

Zadaniem animatora jest troska o formację Liturgicznej Służby Ołtarza, która wyraża się w prowadzeniu spotkań formacyjnych z ministrantami i szeroko rozumianej pomocy młodszym kolegom.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2023-01-21 15:11

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Częstochowie trwają XXIV Mistrzostwa Polski Wyższych Seminariów Duchownych w Tenisie Stołowym

Maciej Orman/Niedziela

40 kleryków z 8 seminariów diecezjalnych i zakonnych rywalizuje w Wyższym Międzydiecezjalnym Seminarium Duchownym w Częstochowie o tytuł drużynowego i indywidualnego mistrza kraju.

Więcej ...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych?

2024-05-02 07:20

Adobe Stock

W związku z przypadającą w piątek, 3 maja, w Kościele katolickim uroczystością Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, głównej patronki kraju, katolików nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Mimo uroczystości wierni nie są zobowiązani do udziału we Mszy świętej.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst