Reklama

Kościół

Kraków: zmarł prof. Witold Cęckiewicz - architekt bazyliki Bożego Miłosierdzia w Łagiewnikach

©MaverickRose – stock.adobe.com

Zmarł nestor krakowskich architektów, projektant bazyliki Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach prof. Witold Cęckiewicz. Miał 98 lat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Witold Cęckiewicz urodził się w 1924 roku w Nowym Brzesku. Życie zawodowe związał jednak głównie z Krakowem. Był jednym z najważniejszych architektów polskich po II wojnie światowej.

W czasie II wojny światowej był żołnierzem AK, uczestnikiem akcji „Burza”. Po wojnie ukończył z wyróżnieniem studia na Wydziale Architektury Politechniki Krakowskiej. Został Głównym Architektem miasta Krakowa, następnie był dyrektorem Instytutu Projektowania Urbanistycznego i kierownikiem Katedry Kompozycji Urbanistycznej Politechniki Krakowskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Jako profesor Politechniki Krakowskiej, wychował ponad 600 architektów, jest promotorem 28 doktoratów, wychowawcą 8 profesorów, w tym 2 zagranicznych. Wykładał jako wizytujący profesor w Iowa State Uniwersity w Ames - USA oraz w Stadtebauliches Institute w Stuttgarcie - Niemcy. Prowadził wykłady i seminaria z zakresu architektury sakralnej w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie. Wygłosił kilkadziesiąt referatów, odczytów i wykładów na konferencjach krajowych (w SARP, PAN, PAU, UJ) i zagranicznych. Jest autorem około 120 publikacji w literaturze polskiej i zagranicznej.

Jest twórcą wielu sakralnych projektów architektonicznych. Zaprojektował m.in. kościół Matki Boskiej Częstochowskiej w Rodakach (1969–1979), katedrę w Rzeszowie (1977–1990), kościół Miłosierdzia Bożego w Krakowie na os. Na Wzgórzach (1980–1988), kościół św. Brata Alberta w Krakowie (1985–1994), kościół Zesłania Ducha Świętego w Krakowie. Projektował również papieskie ołtarze na krakowskich Błoniach.

Zrealizował ponad 50 obiektów architektonicznych i założeń urbanistycznych (w tym kilkanaście nagrodzonych).

Jego najbardziej znaną realizacją sakralną jest projekt sanktuarium Bożego Miłosierdzia w Krakowie-Łagiewnikach. "Chciałem, aby wnętrze kościoła było pełne powagi i dostojeństwa" - wspominał.

Wybudowana w latach 1999–2002 bazylika jest dwupoziomową, elipsoidalną budowlą. Może pomieścić 5000 osób. Nad budynkiem góruje 77-metrowa wieża widokowa.

Reklama

W dolnym poziomie kościoła znajduje się pięć kaplic, a obok górnej części bazyliki mieści się wolnostojąca postmodernistyczna kaplica Wieczystej Adoracji Najświętszego Sakramentu.

Konsekracji kościoła dokonał 17 sierpnia 2002 roku Jan Paweł II podczas swojej ostatniej pielgrzymki do Polski.

Profesor Cęckiewicz został odznaczony między innymi Krzyżem Oficerskim i Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, Medalem KEN), dwukrotnie Krzyżem Partyzanckim, Komandorią Orderu Św. Grzegorza Wielkiego. Jest laureatem wielu nagród, między innymi Św. Brata Alberta (za osiągnięcia w dziedzinie architektury sakralnej), SARP, miasta Krakowa.

Podziel się:

Oceń:

2023-02-20 18:01

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kard. Dziwisz: każdy jest odpowiedzialny za świętość Kościoła i jego miejsce w społeczeństwie

Mariusz Książek

Ogólnopolskie dziękczynienie za kanonizację Jana Pawła II w ramach I Ogólnopolskiej Pielgrzymki Czcicieli Bożego Miłosierdzia do łagiewnickiego sanktuarium zakończyła Msza św. w Bazylice Bożego Miłosierdzia, której przewodniczył kard. Stanisław Dziwisz. „Kościół jest żywą budowlą. Wznosi się z żywych kamieni, i to my nimi jesteśmy” – powiedział w homilii metropolita krakowski.

Więcej ...

Prośmy Boga o łaskę pokornego serca, abyśmy nie uciekali przed cierpieniem

Karol Porwich /Niedziela

Rozważania do Ewangelii Mk 10, 32-45.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 30.): Słup soli czy sól ziemi?

2024-05-29 22:32

Materiał prasowy

Jak nie stracić nadziei w świecie pełnym cierpienia? W jaki sposób omijać duchowe zagrożenia? I czy te dzisiejsze czasy naprawdę są aż takie złe? Zapraszamy na trzydziesty odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o maryjnym spojrzeniu na niebezpieczeństwa zewnętrzne i wewnętrzne.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Wiara

Nawet wtedy, kiedy spała, Maryja czuwała nad jej...

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Wiara

Nowenna do Najświętszego Serca Pana Jezusa

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Święci i błogosławieni

Urszula Ledóchowska – niedoceniona matka polskiej...

Dekrety rozdane

Aspekty

Dekrety rozdane

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania