Reklama

Niedziela Częstochowska

Jubileusz parafii na Grabówce

Parafia św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie

Karol Porwich

Parafia św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie

Jesteśmy tutaj, żeby być zgodni, harmonijni, żeby obudzić i potwierdzić w sobie potrzebę wewnętrznego człowieka – zaznaczył abp Wacław Depo.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafia św. Franciszka z Asyżu w Częstochowie obchodzi w 2023 r. jubileusz 50-lecia istnienia. Z tej okazji pod przewodnictwem abp Wacława Depo, metropolity częstochowskiego, 28 marca została odprawiona Msza św. koncelebrowana.

Powitania

Karol Porwich

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Zobacz zdjęcia: Jubileusz parafii na Grabówce

Arcypasterza, gości i licznie zgromadzonych wiernych przywitał ks. Roman Szecówka, proboszcz parafii. Mówił m.in.: – Obecność księdza arcybiskupa jest zaproszeniem całej wspólnoty parafialnej do dalszej troski o sprawy wiary oraz o te materialne związane ze świątynią, a także o zatroskanie się o tych, którzy w tej parafii znajdują się w trudnej sytuacji finansowej, a nierzadko i duchowej.

Następnie ks. Szecówka przedstawił intencje modlitewne jubileuszowej Eucharystii. Poprosił metropolitę częstochowskiego i towarzyszących mu kapłanów, by pomodlili się za całą rodzinę parafialną w podziękowaniu za 50 lat, z prośbą o błogosławieństwo na dalsze lata, za zmarłych księży proboszczów: ks. Henryka Marciniaka, ks. Stanisława Kosowskiego, ks. Józefa Franelaka, budowniczego kościoła, za zmarłych ofiarodawców parafii, budowniczych świątyni i tych wszystkich wiernych wspólnoty, którzy zostali powołani przez Boga do wieczności, a także za tych parafian, którzy zagubili się na drogach życia i stracili drogę do kościoła, sakramentu pokuty i pojednania, do Eucharystii.

Reklama

Na wstępie Mszy św. abp Depo nawiązał do rychłego jubileuszu istnienia 100-lecia diecezji częstochowskiej (obecnej archidiecezji), w który wpisuje się jubileusz 50 lat istnienia częstochowskiej parafii św. Franciszka. – Jesteście wspólnotą jubileuszową, bo tak jest w Kościele – jubileusze są szczególnym czasem dziękczynienia Bogu i czasem radości – mówił do zgromadzonych.

Słowo do wiernych

Karol Porwich

Reklama

W homilii abp Depo przytoczył słowa św. Grzegorza z Nyssy, który wskazywał na komplementarność sposobu myślenia, mówienia i działania, jaki powinien charakteryzować chrześcijanina. – Dlatego jesteśmy dzisiaj tutaj, żeby być zgodni, harmonijni, żeby obudzić i potwierdzić w sobie potrzebę wewnętrznego człowieka, który nie tylko nie zgadza się na tę czy inną kulturę tego świata, będącą kontrsystemem nie tylko do Kościoła i wartości chrześcijańskich, ale przede wszystkim do osoby Jezusa Chrystusa, jako naszego Pana i Zbawiciela. I tak trzeba to widzieć. Ten atak na Kościół, na osoby tworzące Kościół, którym i my jesteśmy, na duchowieństwo, osoby życia konsekrowanego, na wiernych świeckich, to jest tylko droga do nieuznania Jezusa jako Boga i naszego Zbawiciela – stwierdził metropolita częstochowski.

Reklama

Homilia osadzona w kontekstach współczesnych zagrożeń apelowała do sumień wiernych, by nadal wiernie trwali pełni ufności we wspólnocie Jezusa Chrystusa.

Podsumowanie

Karol Porwich

Reklama

Po zakończeniu uroczystości abp Depo podzielił się krótką jubileuszową refleksją. – Sam jubileusz 50-lecia parafii św. Franciszka z Asyżu, jak i początek jej istnienia, trzeba widzieć w kategoriach wiary i w świetle Ducha Świętego. Wcale nie było łatwo w tym 1973 r. powoływać wspólnotowość, jednoczyć ludzi i budować nowy kościół – podkreślił. Następne przypomniał dramatyczne daty z historii Polski: wydarzenia w Radomiu w 1976 r., czas pierwszej Solidarności i stan wojenny. – To, że po tylu latach możemy świętować pół wieku istnienia, to jest zapewne wyraz łaski Boga, który przez Ducha Świętego przysyłał tutaj odważnych kapłanów, jak śp. ks. Franelak, który z wiernymi zbudował ten kościół, jak też i całe pokolenia ludzi, którzy przez swoje ofiary, modlitwy i cierpienia są współtwórcami dzisiejszego jubileuszu istnienia parafii św. Franciszka z Asyżu – podsumował rozmowę hierarcha.

Więcej będzie można przeczytać w nr. 15 „Niedzieli Częstochowskiej” z datą 9 kwietnia.

Podziel się:

Oceń:

2023-03-28 23:05

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

W Zajączkach mierzą wysoko. Dosłownie!

Natalia Olejnik

W Niedzielę Palmową w parafii św. Franciszka z Asyżu w Zajączkach Pierwszych odbył się konkurs na najwyższą palmę wielkanocną. Pomysłodawcą wydarzenia był nasz proboszcz ks. Sławomir Wojtysek.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

2024-05-05 21:33

Mat.prasowy

Co nam mówi o Maryi Jan pod krzyżem Jezusa? Czy muszę się martwić, jeśli jestem w czymś najsłabszy? I czego uczy mnie Maryja, jeśli chodzi o towarzyszenie bliskim w ważnych momentach? Zapraszamy na szósty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że warto być z Nią, gdy się jest z innymi.

Więcej ...

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli ocalić siebie i swoją tożsamość

2024-05-05 18:59
Abp Marek Jędraszewski

Karol Porwich/Niedziela

Abp Marek Jędraszewski

I dawne, i niezbyt odległe, i współczesne pokolenia, jeśli chcą ocalić siebie i swoją tożsamość, muszą nieustannie zwracać się do Chrystusa, który jest naszą skałą, kamieniem węgielnym, na którym budujemy wszystko - mówił abp Marek Jędraszewski w czasie wizytacji kanonicznej w parafii św. Sebastiana w Skomielnej Białej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Kościół

Ks. prof. Tomasik: Pierwszą Komunię św. można przyjąć...

Apostoł ubogich i cierpiących

Święci i błogosławieni

Apostoł ubogich i cierpiących

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...