Reklama

Niedziela w Warszawie

Nasz obronny wał mocniejszy od skał

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Przez cały okres niemieckiej okupacji 1939-1944 prowadzono tu tajne nauczanie. W momencie wybuchu Powstania Warszawskiego obiekt zamienił się w szpital powstańczy. Wojska niemieckie nie zajęły go nawet po zakończeniu powstania, obawiając się, że budynek został zaminowany. Po wojnie częściowo odbudowany, kolejny raz otworzył się dla mieszkańców Warszawy w ramach Nocy Muzeów.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przewodnikami po żoliborskiej Twierdzy Zmartwychwstanek byli uczniowie mieszących się tu obecnie szkoły podstawowej oraz liceum ogólnokształcącego, prowadzonych przez siostry zmartwychwstanki. Z wielkim zaangażowaniem i dbałością o najdrobniejsze detale, w strojach z czasów II wojny światowej, przybliżali gościom wyjątkową historię swojej szkoły. A jest ona rzeczywiście szczególna.

Po wybuchu Powstania Warszawskiego przy klasztorze na ulicy Krasińskiego, pełniącego funkcję szpitala, wzniesiono barykady powstańcze, tworzące linię obrony Żoliborza i chroniące zapewniający komunikację ze Starówką właz do kanału. Sam szpital znajdował się poza linią obrony, a łączność z nim odbywała się przez wykopane rowy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Rejon ten obsadzony został przez żołnierzy zgrupowania AK "Żyrafa". 17 sierpnia pod klasztor podjechała prawdopodobnie zagubiona kolumna niemieckich ciężarówek wypełnionych amunicją i materiałami wybuchowymi. Żołnierze „Żyrafy” zdobyli kolumnę. Tego samego dnia, przy wsparciu ogniowym artylerii z Burakowa, niemieckie oddziały w sile ok. 60 ludzi podjęły próbę odbicia utraconego ładunku. Budynek szpitala stał się drogą natarcia oddziałów niemieckich na barykadę powstańczą. Atak został odparty, a szpital 18 sierpnia ewakuowano do domów na ul. Krasińskiego 16 oraz 10, a następnie na ul. Krechowiecką 6.

Po ewakuacji szpitala klasztor zaczął pełnić funkcje obronne. Zabudowania silnie ufortyfikowano, przedpole zaminowano. Twierdza Zmartwychwstanek zaczęła odtąd tworzyć silny punkt oporu w linii obrony Żoliborza. Obsadzona była przez żołnierzy AK, OW PPS i AL. Mimo ciężkich warunków w grubych murach Twierdzy działała świetlica dla żołnierzy, w której odbywały się nawet imprezy kulturalne.

29 września Niemcy zaczęli generalne natarcie na Żoliborz. Przeciwko liczącej 117 żołnierzy załodze klasztoru i przyległej do niego barykady, z rejonu Instytutu Chemicznego nacierało ok. 2 tys. żołnierzy niemieckich, 16 czołgów, 6 dział samobieżnych oraz Goliaty. Twierdza była bombardowana przez artylerię i samoloty. Tego dnia zgrupowanie „Żyrafa” straciło w obronie Twierdzy 2/3 żołnierzy. Około godz. 18.30, pod naporem ognia nieprzyjaciela, zapadła decyzja o opuszczeniu Twierdzy przez powstańców. Wojska niemieckie nie zajęły klasztoru nawet po zakończeniu powstania z obawy, że budynek został dokładnie zaminowany.

Reklama

W latach 1981-84 w miejscu jednego ze zniszczonych skrzydeł klasztoru zbudowano kościół św. Jana Kantego.

O tych i wielu innych mniej znanych faktach z historii żoliborskiej Twierdzy Zmartwychstanek opowiadali w ramach Nocy Muzeów licznie przybyłym gościom uczniowie prowadzonych przez siostry zmartwychwstanki szkół. Nie zabrakło również inscenizacji z czasów II wojny światowej oraz śpiewania piosenek Powstania Warszawskiego.

Podziel się:

Oceń:

+7 0
2023-05-13 20:28

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Wirtualna Noc Muzeów w Muzeum Sportu i Turystyki. Zobaczymy m.in. kajak Karola Wojtyły

Kajak, którym pływał Karol Wojtyła znajduje się w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Muzeum Sportu i Turystyki

Kajak, którym pływał Karol Wojtyła znajduje się w Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie

Muzeum Sportu i Turystyki w Warszawie zaprasza na wyjątkową internetową premierę reportażu o św. Janie Pawle II. Dziś o godz. 18.40 w mediach społecznościowych będzie można zobaczyć film „Wędrówka do świętości” opowiadający o zamiłowaniu Karola Wojtyły do spływów kajakowych i górskich wędrówek

Więcej ...

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone konsekrowane hostie

2024-05-02 12:47

Karol Porwich

W kościele Najświętszego Serca Pana Jezusa w Bytomiu-Szombierkach doszło do profanacji Najświętszego Sakramentu. Policja przekazała w czwartek, że poszukuje sprawców kradzieży z włamaniem.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 4.): Oddaj długopis

2024-05-03 20:00

Mat. prasowy

Czy w oczach Maryi istnieją lepsze i gorsze życiorysy? Dlaczego warto Ją zaprosić we własny rodowód? I do jakiej właściwie rodziny Maryja wprowadza Jezusa? Zapraszamy na czwarty odcinek „Podcastu umajonego” ks. Tomasza Podlewskiego o tym, że przy Maryi każda historia może zakończyć się świętością.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej