Reklama

Wiara

Codzienne rozważania do Ewangelii

Św. Jan Paweł II, jeszcze jako kard. Karol Wojtyła, pisał, że osoba wyraża się w czynie

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 5, 17-30.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Środa, 13 marca. Wielki Post

• Iz 49, 8-15 • Ps 145 • J 5, 17-30

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Żydzi prześladowali Jezusa, ponieważ uzdrowił w szabat. Lecz Jezus im odpowiedział: «Ojciec mój działa aż do tej chwili i Ja działam». Dlatego więc usiłowali Żydzi tym bardziej Go zabić, bo nie tylko nie zachował szabatu, ale nadto Boga nazywał swoim Ojcem, czyniąc się równym Bogu. W odpowiedzi na to Jezus im mówił: «Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Syn nie mógłby niczego czynić sam od siebie, gdyby nie widział Ojca czyniącego. Albowiem to samo, co On czyni, podobnie i Syn czyni. Ojciec bowiem miłuje Syna i ukazuje Mu to wszystko, co On sam czyni, i jeszcze większe dzieła ukaże Mu, abyście się dziwili. Albowiem jak Ojciec wskrzesza umarłych i ożywia, tak również i Syn ożywia tych, których chce. Ojciec bowiem nie sądzi nikogo, lecz cały sąd przekazał Synowi, aby wszyscy oddawali cześć Synowi, tak jak oddają cześć Ojcu. Kto nie oddaje czci Synowi, nie oddaje czci Ojcu, który Go posłał. Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam: Kto słucha słowa mego i wierzy w Tego, który Mnie posłał, ma życie wieczne i nie idzie na sąd, lecz ze śmierci przeszedł do życia. Zaprawdę, zaprawdę powiadam wam, że nadchodzi godzina, nawet już jest, kiedy to umarli usłyszą głos Syna Bożego, i ci, którzy usłyszą, żyć będą. Podobnie jak Ojciec ma życie w sobie, tak również dał Synowi: mieć życie w sobie samym. Przekazał Mu władzę wykonywania sądu, ponieważ jest Synem Człowieczym. Nie dziwcie się temu! Nadchodzi bowiem godzina, w której wszyscy, którzy spoczywają w grobach, usłyszą głos Jego: a ci, którzy pełnili dobre czyny, pójdą na zmartwychwstanie życia; ci, którzy pełnili złe czyny, na zmartwychwstanie potępienia. Ja sam z siebie nic czynić nie mogę. Tak, jak słyszę, sądzę, a sąd mój jest sprawiedliwy; nie szukam bowiem własnej woli, lecz woli Tego, który Mnie posłał».

Reklama

W pierwszej części dzisiejszej Ewangelii mierzymy się z pytaniem o bóstwo Chrystusa. Żydzi prześladowali Jezusa, bo łamał ich przepisy i Boga nazywał Ojcem. A więc odpowiedzmy w sercu, czy dla mnie Jezus jest Bogiem, czyli czy On wszystko może, jeśli przyjdziemy do Niego w duchu pokory i wiary. W drugiej części dzisiejszej Ewangelii Jezus używa dwóch ciekawych pojęć, których my na co dzień nie używamy: zmartwychwstanie życia i zmartwychwstanie potępienia. Nadejdzie czas, w którym wszyscy zmarli usłyszą głos Syna Człowieczego i ci, którzy czynili dobrze, pójdą na zmartwychwstanie życia, a ci, którzy czynili źle, na zmartwychwstanie potępienia. Źle czynić, oznacza żyć w kłamstwie, oszukiwać samego siebie, świadomie odrzucać Boga i Jego przykazania, odrzucać głos sumienia, żyć tak, jakby Boga nie było. Święty Jan Paweł II, jeszcze jako kardynał Karol Wojtyła, pisał, że osoba wyraża się w czynie. Poprzez dobry czyn, zgodny z prawem, sumieniem, z prawem natury i Bożą wolą, osoba wzrasta, staje się bardziej człowiekiem. Poprzez czyn zły, czyli przeciwny do sumienia, natury i Bożej woli, osoba się degraduje. Czy warto wchodzić w kłamstwo?

B.W.

ROZWAŻANIA NA ROK 2024 DOSTĘPNE W KSIĄŻCE "ŻYĆ EWANGELIĄ". DO KUPIENIA W NASZEJ KSIĘGARNI!

Podziel się:

Oceń:

+38 0
2024-02-14 10:26

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Żyjąc na tym świecie, jesteśmy wezwani do życia wedle Bożego prawa

Adobe Stock

Rozważania do Ewangelii Mt 10, 17-22.

Więcej ...

Rycerze Kolumba podsumowali peregrynację ikony św. Józefa i inicjatywę pro-life

2024-04-30 09:21

Rycerze Kolumba

Uroczystą Mszą świętą pod przewodnictwem biskupa kaliskiego Damiana Bryla sprawowaną w Sanktuarium św. Józefa w Kaliszu Rycerze Kolumba podsumowali trwającą niemal dwa lata peregrynację ikon św. Józefa. Inicjatywa ta była jedną z najważniejszych, jaką wspólnota Rycerzy realizowała w Polsce w ostatnim czasie.

Więcej ...

Europo, nie zatracaj swej tożsamości! 20. rocznica przyjęcia Polski do UE

2024-04-30 20:55

Karol Porwich/Niedziela

Kościół - a w szczególności Jan Paweł II - odegrał kluczową rolę w reintegracji Europy po okresie zimnej wojny jak również na rzecz wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. Gdyby Papież Wojtyła na progu referendum akcesyjnego nie zwrócił się do do rodaków w słowach: „Od Unii Lubelskiej do Unii Europejskiej!” oraz nie tłumaczył, że „wejście w struktury Unii Europejskiej na równych prawach z innymi państwami, jest dla naszego narodu i bratnich narodów słowiańskich wyrazem dziejowej sprawiedliwości, a z drugiej strony może stanowić ubogacenie Europy”, być może historia potoczyłaby się inaczej. 1 maja mija 20. rocznica przyjęcia Polski do UE.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Wiara

Francja: Kapitan siatkarzy kończy karierę i wstępuje do...

Mistrz miłosierdzia

Wiara

Mistrz miłosierdzia

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Kościół

S. Faustyna Kowalska - największa mistyczka XX wieku i...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Legenda św. Jerzego

Święci i błogosławieni

Legenda św. Jerzego