Reklama

Niedziela Podlaska

I Diecezjalny Kongres Trzeźwości

Niedziela podlaska 40/2017, str. 1, 8

Spotkanie rozpoczęła Msza św. w intencji trzeźwości w siemiatyckim kościele
pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Agnieszka Bolewska-Iwaniuk

Spotkanie rozpoczęła Msza św. w intencji trzeźwości w siemiatyckim kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny

Przyjechali z daleka, z Płocka, z Torunia, by w Siemiatyczach rozmawiać o trzeźwości i przeszkodach, które stoją na drodze do życia w trzeźwości

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Siemiatyczach 16 września pod patronatem bp. Tadeusza Pikusa odbył się I Diecezjalny Kongres Trzeźwości. Spotkanie rozpoczęła Msza św. w intencji trzeźwości w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, której przewodniczył bp Tadeusz Pikus, a koncelebrowali księża z parafii, z diecezji i goście. W homilii Ksiądz Biskup przywołał słowa z Ewangelii: „Jeżeli Pan domu nie zbuduje, na próżno się trudzą ci, którzy go wznoszą” (Ps 127, 1). Podkreślał, że dom – życie człowieka musi mieć fundament na czymś, co jest trwałe, bo inaczej runie. Mówił, że dom może runąć z powodu alkoholu, narkotyków czy innych uzależnień, jednak budując z Bogiem, możemy budować trwały dom. Upominał, że wszyscy jesteśmy grzesznikami i wszyscy potrzebujemy Bożych fundamentów.

Po Eucharystii z transparentem „Trzeźwa rodzina Bogiem silna” uczestnicy przeszli do ośrodka kultury, gdzie odbyła się sesja naukowa. Na kongresie spotkali się przedstawiciele grup samopomocowych z różnych stron diecezji i z całej Polski. Gościem kongresu był ks. Zbigniew Koniecki – konsultant zespołu Konferencji Episkopatu Polski ds. Apostolstwa Trzeźwości, który przygotował wykład o kierunkach działalności Kościoła w Polsce w sprawie trzeźwości. Zwracał on uwagę na niechęć wielu środowisk do zajmowania się problemami uzależnień, na unikanie tego niełatwego, a tak ważnego tematu. Mówił o złych przyzwyczajeniach, które w naszej mentalności każde spotkanie towarzyskie, święto czy nawet przyjmowanie sakramentów łączą z piciem. Zachęcał do organizacji wesel bezalkoholowych, podpowiadając, że do ich prowadzenia są potrzebni wodzireje i dlatego warto organizować warsztaty czy kursy dla osób, które będą potrafiły animować takie wolne od alkoholu przyjęcia. Temat – rozwój duchowości jako warunek trzeźwego życia rozwinął terapeuta Jerzy Drabik. Mówił o wychodzeniu z choroby alkoholowej i znaczeniu rozwoju duchowego w długiej drodze do trzeźwości. Zwracał uwagę na różnice pomiędzy trzeźwością a chwilową abstynencją – różnice dobrze znane osobom zaangażowanym w ruchy trzeźwościowe. Świadectwami podzielili się kapłani z archidiecezji wrocławskiej i diecezji toruńskiej oraz Wspólnota Rodzin Katolickich z Problemem Alkoholowym. Tu padły też słowa zachęty do zawiązywania podobnych grup w diecezji drohiczyńskiej.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Reklama

Dziękując za zorganizowanie kongresu zarówno bp Tadeusz Pikus, jak i burmistrz Siemiatycz Piotr Siniakowicz zachęcali, by spotkania takie organizować cyklicznie. Pozytywne przyjęcie przez władze lokalne i chęć współpracy daje nadzieję na ich kontynuację. Oby treści i wartości poruszane podczas spotkania przełożyły się na sposób patrzenia na kwestie trzeźwości i zagrożenia, jakie stoją na drodze do życia w trzeźwości i wolności od uzależnień. A jeśli uda się zorganizować kolejne spotkanie, to warto byłoby zainteresować nim więcej środowisk, grup i osób, które wspólnie mogą podejmować działania na rzecz trzeźwości w rodzinie, diecezji i narodzie.

Organizatorami kongresu byli diecezjalny duszpasterz trzeźwości ks. Krzysztof Kościelecki i Siemiatyckie Stowarzyszenie Abstynentów „Ignis”.

Podziel się:

Oceń:

2017-09-27 10:53

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nasze kongresy budują jedność, budują mosty – podsumowanie projektów „Polonia on-line”

Adobe Stock

W poniedziałek 15 lutego odbyła się konferencja prasowa poświęcona podsumowaniu realizacji projektu „Polonia on-line", który był prowadzony w 2020 r. Na konferencji podjęto także tematy związane z kontynuowaniem dalszych inicjatyw duszpasterstwa polonijnego w 2021r. w ramach programu „Familijna Polonia".

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Abp Antonio Guido Filipazzi na Skałce: Wzywam Kościół w Polsce do szczerej i skutecznej jedności

2024-05-12 13:15

Biuro Prasowe Archidiecezji Krakowskiej

- Pragnę wezwać Kościół Boży w Krakowie i w Polsce do szczerej i skutecznej jedności; jedności, która opiera się na racjach nadprzyrodzonych, a nie tylko ludzkich, aby można było wiarygodnie i owocnie wypełniać misję, otrzymaną od Boskiego Założyciela, a także być ziarnem zgody w dzisiejszym społeczeństwie i świecie, które są tak spolaryzowane i skonfliktowane - mówił abp Antonio Guido Filipazzi, nuncjusz apostolski w Polsce podczas uroczystości ku czci św. Stanisława przy Ołtarzu Trzech Tysiącleci na Skałce w Krakowie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto