Reklama

Kościół

Nasze kongresy budują jedność, budują mosty – podsumowanie projektów „Polonia on-line”

Adobe Stock

W poniedziałek 15 lutego odbyła się konferencja prasowa poświęcona podsumowaniu realizacji projektu „Polonia on-line", który był prowadzony w 2020 r. Na konferencji podjęto także tematy związane z kontynuowaniem dalszych inicjatyw duszpasterstwa polonijnego w 2021r. w ramach programu „Familijna Polonia".

Projekty realizowane są przez Fundację Niedziela. Instytut Mediów oraz Duszpasterstwo Emigracji Polskiej.

Program „Familijna Polonia" obejmuje organizację Kongresów Młodzieży Polonijnej i Kongresów Rodzin Polonijnych, połączonych z warsztatami i szkoleniami, a także z prowadzeniem poradnictwa rodzinnego w środowiskach polonijnych.

- „Świętość to po prostu miłość”, to zadecydowało o tematyce kilku kongresów dla młodzieży polonijnej. Mówiliśmy także o przyjaźni społecznej, czyli o tym, o czym papież Franciszek pisze w encyklice Fratelli Tutti – mówił na konferencji bp. Wiesław Lechowicz Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej.

Jak również zaznaczył: - Organizowaliśmy kilka warsztatów m.in. szkolenia dziennikarskie. W projekcie „Familijna Polonia” chcemy kontynuować naszą misję m.in. organizując Kongres Rodzin Polonijnych także w tym roku.

Jak dodał:

- Kierując się zaleceniami papieża Franciszka, chcemy realizować w praktyce te postulaty, które on wytycza. W ostatnim orędziu na Światowy Dzień Migranta, Ojciec Święty użył takich 6 czasowników, które podsumowują i idealnie obrazują cel naszego zaangażowania:

- znać, żeby zrozumieć

- zbliżyć się, żeby służyć

- słuchać, żeby się pojednać

- dzielić się, żeby się rozwijać

- angażować, żeby promować

- współpracować, żeby budować

- Nasze kongresy budują jedność, budują mosty, pomiędzy krajami, ludźmi, wspólnotami. Te kontakty utrwalają się także poza spotkaniami, to jednoczy ludzi, a przecież w jedności siła. – mówił ks. Leszek Kryża Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie.

Podziel się cytatem

Reklama

P. Mariusz Książek z Fundacji Niedziela. Instytut Mediów opowiedział także o planach projektowych na najbliższą przyszłość:

- Żyjemy w nowoczesności, łączymy się z ludźmi z całego świata, ale żyjemy w różnych środowiskach. W projekcie "Familijnej Polonii" chcemy przypominać tradycję. Będzie m.in. ciekawy wątek związany z kwadransem patriotycznym. Chcemy wzmacniać tożsamość narodową, co na obczyźnie jest trudne. Tradycja kojarzy się z wydarzeniami historycznymi ale także z wiarą. Chcemy dać zastrzyk tradycji polskiej nowemu pokoleniu polonii.

W konferencji udział wzięli m.in. Ks. Bp Wiesław Lechowicz - Delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej, Ks. Leszek Kryża – Dyrektor Biura Zespołu Pomocy Kościołowi na Wschodzie, Ks. Zbigniew Kucharski – Dyrektor Młodzieżowej Agencji informacyjnej, Mariusz Książek – dyrektor administracyjny Tygodnika Katolickiego „Niedziela”, członek Fundacji Niedziela. Instytut mediów oraz działacze zaangażowani w dzieła duszpasterstwa polonijnego na całym świecie.

2021-02-15 12:12

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Bp Turzyński zaprasza na Międzynarodowy Kongres Rodzin Polonijnych: Chcemy pokazać piękno rodziny

Adobe.Stock

Chcemy pokazać piękno rodziny. Każdorazowo na Kongresach Rodzin Polonijnych można wysłuchać niezwykłych świadectw rodzin mówiących o wzajemnym szacunku, miłości, przezwyciężaniu kryzysów, wychowaniu młodzieży – powiedział Family News Service delegat KEP ds. Duszpasterstwa Emigracji Polskiej bp Piotr Turzyński, zapraszając na VI Międzynarodowy Kongres Rodzin Polonijnych, który w dniach 15-17 września 2023 r. odbędzie się w Gdańsku. W tym roku 30 grudnia przypada liturgiczne święto Świętej Rodziny Jezusa, Maryi i Józefa.

Więcej ...

Nakazane święta kościelne w 2022 roku

Karol Porwich/Niedziela

Publikujemy kalendarz uroczystości i świąt kościelnych w 2022 roku.

Więcej ...

Papieża Franciszka „Ekumeniczna pielgrzymka pokoju” do Sudanu Południowego

2023-02-02 17:01

PAP/EPA/CIRO FUSCO

W dniach 3-5 lutego Franciszek odbędzie „ekumeniczną pielgrzymkę pokoju” do Sudanu Południowego. Towarzyszyć mu będą: honorowy zwierzchnik Wspólnoty Anglikańskiej, arcybiskup Canterbury Justin Welby i moderator Zgromadzenia Ogólnego prezbiteriańskiego Kościoła Szkocji pastor Iain Greenshields. Jej hasłem są słowa Jezusa: „Proszę, aby wszyscy byli jedno”, zaczerpnięte z tzw. Modlitwy Arcykapłańskiej z Ewangelii św. Jana. Wcześniej, od 31 stycznia do 3 lutego, Ojciec Święty odwiedzi Demokratyczną Republikę Konga. Będzie to 40. podróż zagraniczna papieża w czasie jego prawie dziesięcioletniego pontyfikatu.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Czy w piekle też jest życie wieczne?

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Kościół

Bp Zbigniew Zieliński nowym biskupem...

Matka ofiarowująca

Wiara

Matka ofiarowująca

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Kościół

Watykan: Polak podsekretarzem Dykasterii ds. Kultu Bożego...

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Kościół

Koziegłowy: profanacja figury Matki Bożej Fatimskiej

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Kościół

Bydgoszcz: zakaz prowadzenia działalności medialnej dla...

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Wiara

Jak będzie w czyśćcu? Fulla Horak o życiu pozagrobowym

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Kościół

Biograf papieża: Benedykt XVI zrezygnował z papieskiego...

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim

Kościół

Ks. Sławomir Oder - nowym biskupem gliwickim