Reklama

Wiadomości

Stefan Kardynał Wyszyński. Człowiek niezwykłej miary

Podczas spotkania promocyjnego książki „Człowiek niezwykłej miary”

Magda Nowak/Niedziela

Podczas spotkania promocyjnego książki „Człowiek niezwykłej miary”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Promocja rozpoczęła cykl jasnogórskich spotkań pt. „Prymas Jasnogórski – w drodze na ołtarze”, które organizuje Jasnogórski Instytut Maryjny na czele z o. Mariuszem Tabulskim, dyrektorem instytutu, definitorem generalnym Zakonu Paulinów.

Stanisława Grochowska, odpowiedzialna generalna Instytutu Prymasa Wyszyńskiego, wytłumaczyła, skąd pochodzi sformułowanie będące tytułem książki: – Tak zwrócił się do księdza prymasa Wyszyńskiego Jan Paweł II podczas pierwszej pielgrzymki do Polski, 2 czerwca 1979 r. w Belwederze, wobec licznie zgromadzonych dostojników państwowych i kościelnych.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Bożena Sobota, przez lata redaktorka Ossolineum we Wrocławiu i Wydawnictwa Wrocławskiej Księgarni Archidiecezjalnej TUM, w którym pracuje nadal, w swoim wystąpieniu zwróciła uwagę, że jest to drugie wydanie książki. Pierwsze ukazało się zaraz po śmierci Prymasa. Nowe, uaktualnione, zawiera dużą liczbę archiwalnych fotografii. Jego atutami są również wygodny, nieduży format oraz niewielka waga. Na ostateczny kształt wydania miała wpływ również świadomość osób zaangażowanych w prace, że pokoleniu młodych Polaków kard. Wyszyński nie jest znany. Dlatego, jak podkreśliła red. Sobota, trzeba było tę postać nie tylko przypomnieć, ale też od nowa zbudować o niej pamięć.

W Szczecinie 29 listopada 2018 r. konsylium lekarskie Watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych zatwierdziło cud uzdrowienia z nowotworu młodej kobiety za wstawiennictwem kard. Wyszyńskiego. Proboszcz parafii pw. św. Jana Chrzciciela w Szczecinie ks. dr Aleksander Ziejewski jako przewodniczący trybunału był bezpośrednio zaangażowany w przeprowadzane badania, a wraz z nim prof. Wenancjusz Domagała, specjalista w dziedzinie patomorfologii. Sprawę cudu obejmuje jeszcze tajemnica, dlatego kapłan nie mógł o nim mówić. Podzielił się natomiast krótką refleksją o Prymasie, po czym, nawiązując do badanego cudu, powiedział: – Po 60 latach na naszej ziemi Pan Bóg daje znak. Mieliśmy razem z panem profesorem szczęście prowadzić 22 sesje, w tym dwie uroczyste. I ze Szczecina zostały wysłane dokumenty do Stolicy Apostolskiej z badania tego przypadku, jako niewytłumaczalnego po ludzku, czyli nadzwyczajnej Bożej ingerencji.

Reklama

Prof. Domagała równie chętnie opowiadał o swoich spotkaniach z kard. Wyszyńskim, gdy był ministrantem, a później lekarzem wezwanym do wykonania badań cytologicznych Księdzu Prymasowi. Z uwagi na to, że wyglądał młodo, choć miał już wtedy 40 lat, kardynał zdziwił się na jego widok. – Zapytał mnie: – Taki młody i się na tym zna? Ale powiedziałem, że byłem kształcony przez profesorów w Nowym Jorku, więc Ksiądz Prymas pewnie pomyślał: No dobrze, czegoś się tam nauczył, to może jakoś będzie – wspominał z rozweseleniem profesor.

– Mamy nadzieję, że wyniesienie do chwały ołtarzy Sługi Bożego nie tylko ożywi jego kult, ale także spowoduje głęboką refleksję w nas, Polakach, bo to, co Prymas mówił, jest wciąż aktualne. Jest to patron na nasze czasy, człowiek z wielkimi zasadami w świecie bez zasad – podkreślił ks. dr Ziejewski.

Adam Mazurek, prezes Oficyny Wydawniczo-Poligraficznej ADAM w Warszawie, gdy mówił o książce, zaznaczył: – To jest nasz wkład w to, aby sługa Boży kard. Wyszyński był beatyfikowany.

Spotkanie prowadziła red. Małgorzata Bartas-Witan.

Patronat nad wydarzeniem obok gospodarzy spotkania sprawowały: Instytut Prymasa Wyszyńskiego, Stowarzyszenie „Civitas Christiana”, Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Radio Jasna Góra i Biuro Prasowe Jasnej Góry.

Podziel się:

Oceń:

2019-02-20 11:32

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Kardynał, który pozostał pokornym zakonnikiem

Biały Kruk/Michał Klag

Więcej ...

Niebo – misja na co dzień!

2024-05-07 08:46

Niedziela Ogólnopolska 19/2024, str. 22

Karol Porwich/Niedziela

Więcej ...

Ukraina: papieska korona dla Matki Bożej w Fastowie

2024-05-12 15:33

Grażyna Kołek

W przededniu rocznicy objawień fatimskich papieską koronę otrzymała figura Matki Bożej w Fastowie. W tym ukraińskim mieście leżącym nieopodal Kijowa działa dominikański Dom św. Marcina de Porres, stanowiący jeden z największych hubów humanitarnych w tym ogarniętym wojną kraju. Maryjna figura powstała dwa lata po objawieniach w Fatimie i przechowywana jest w miejscowym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, ważnym punkcie modlitwy o pokój na Ukrainie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania