Reklama

Niedziela w Warszawie

Z Maryją żyć pełnią życia

Łukasz Krzysztofka/Niedziela

Bp Michał Janocha przewodniczył Mszy św., która zwieńczyła procesję Maryjną ulicami Starego i Nowego Miasta w uroczystość Matki Bożej Łaskawej, głównej Patronki Warszawy i Strażniczki Polski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Procesja pod przewodnictwem ojców jezuitów wyruszyła z sanktuarium Matki Bożej Łaskawej i udała się na pl. Zamkowy. Stamtąd przez Rynek Starego Miasta, ul. Krzywe Koło, Barbakan, ul. Freta, Rynek Nowego Miasta i ul. Kościelną dotarła na powrót do jezuickiej świątyni. W czasie przejścia odmawiano Różaniec i Litanię Loretańską.

Tuż przed godz. 20.00 wierni szczelnie wypełnili staromiejskie sanktuarium, zgromadzili się także na zewnątrz kościoła. Wieczorna Eucharystia była punktem kulminacyjnym uroczystości.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W homilii bp Janocha, odwołując się do czytań liturgicznych, mówiących o grzechu pierworodnym, Nowej Jerozolimie oraz cudzie na weselu w Kanie Galilejskiej, podkreślił, że dzisiaj przyjęcie dogmatu o grzechu pierworodnym nie jest popularne.

- Ojcowie Kościoła do jego wyjaśnienia używali pewnej metafory. Jeśli rodzice odbywają karę i są uwięzieni, a rodzi się im dziecko, to ono nie zaciągnęło winy rodziców, ale jego niewola jest realna – wyjaśniał hierarcha.

Wskazał na znaczenie niewiasty w dziejach zbawienia. Pierwsza – Ewa – poprzez nieposłuszeństwo Bogu, sprowadziła śmierć. Druga – Nowa Ewa, czyli Maryja – w pokornym akcie posłuszeństwa dała Życie.

Bp Janocha nawiązał także do sceny z wesela w Kanie Galilejskiej i zauważył, że to właśnie Maryja była pierwszą, która dostrzegła trudną sytuację nowożeńców.

Reklama

- Odpowiedź Jezusa wydaje się dziwna, a nawet szorstka. Lecz po tym zdaniu Maryja mówi sługom, by zrobili wszystko, co Syn powie. Kościół rozważa te słowa w kontekście Maryi, Pośredniczki Łask, bo przez Nią dokonuje się pierwszy ewangeliczny cud Jezusa – zaznaczył biskup pomocniczy archidiecezji warszawskiej i dodał, że Chrystus cudu tego dokonał przez pośrednictwo ludzi, ponieważ zaangażował do pomocy służących.

- Jego polecenie, aby napełnili stągwie wodą było dziwne, gdyż nikt na weselach ich nie używał. To była jakby czynność absurdalna - tłumaczył hierarcha.

Kaznodzieja zauważył także, że słudzy napełnili stągwie wodą aż po same brzegi, co również ma swoje głębokie znaczenie.

- Mamy żyć pełnią życia, do końca, nie na próbę, nie na pół gwizdka. Ale kolejne zdanie Jezusa, który zaleca zaniesienie wody ze stągwi staroście weselnemu, jest jeszcze bardziej dziwne. Z tych stągwi się nie piło. Słudzy zanieśli i wyjaśniła się sprawa. Ten cud dokonuje się w sposób cichy, niemal niezauważalny. Wiedzą o nim tylko słudzy i Maryja, reszta bawi się dalej. To jest obraz wiary, która ufa do końca i przez to zwycięża świat - wskazywał bp Janocha.

Hierarcha podkreślił ponadto, że Ewangelia jest zapowiedzią Paschy Jezusa. To właśnie Pascha stanowi centrum dziejów i Wszechświata. Powinna stawać się także centrum naszego życia. Ostatnim powołaniem Kościoła jest Nowa Jerozolima, którą jest Maryja.

- Martwimy się o przyszłość Kościoła i przyszłość człowieka. Jest nią życie wieczne. Wszystko inne jest chwilowe. Kresem wszystkich procesji jest świątynia w niebie – zaznaczył biskup.

Na zakończenie Mszy św. bp Janocha dokonał aktu zawierzenia Warszawy i całej Ojczyzny Matce Bożej Łaskawej.

Podziel się:

Oceń:

2024-05-12 16:13

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Odwiedziny Matki Bożej Łaskawej

Wspólnota Żołnierzy Chrystusa

W kościele Matki Bożej z Lourdes na warszawskiej Pradze przy ul. Wileńskiej 69 w dniach 12-13 czerwca odbędzie się nawiedzenie obrazu Matki Bożej Łaskawej. Peregrynacji towarzyszyć będzie hasło: „Matko Boża Łaskawa, zjednocz serca Polaków”.

Więcej ...

Kalisz: kościół Miłosierdzia Bożego uznawany za ewenement na skalę światową

2025-04-27 09:31
Parafia Miłosierdzia Bożego w Kaliszu

Autorstwa Peżot - Praca własna/commons.wikimedia.org

Parafia Miłosierdzia Bożego w Kaliszu

To prawdziwy unikat. Nie ma żadnych filarów i podpór. Przykrywa go jednorodna powłoka, betonowa łupina, która w najcieńszym miejscu ma zaledwie 6 cm grubości. Budowlę zaprojektowali bardzo młodzi architekci: błyskotliwy matematyk i student, a zbudowali własnymi rękami parafianie. Kościół Miłosierdzia Bożego w Kaliszu uznawany jest za ewenement na skalę światową.

Więcej ...

Przęsła mostu miłosierdzia

2025-04-27 20:41

Biuro Prasowe AK

- Bóg nie boi się naszych wątpliwości. Przychodzi mimo drzwi zamkniętych, mimo naszych pytań i upadków, przychodzi nawet wtedy, kiedy nie jesteśmy przygotowani na to, aby przyszedł, kiedy przychodzi dopuszczając cierpienie, dopuszczając różnego rodzaju przeciwności losu, albo po prostu – krzyżując nam nasze plany – nauczał bp Janusz Mastalski.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Kościół

81-letnia siostra złamała protokół podczas pogrzebu. To...

Zgasło światło oświetlające medalion Franciszka

Kościół

Zgasło światło oświetlające medalion Franciszka

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

Wiara

W dzisiejszej Ewangelii mamy dwie różne sceny

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Wiadomości

Skandal! Zatrzymano księdza, który skrytykował dr...

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Kościół

Papież wydał dyspozycję na temat swojego pochówku

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Wiara

Nowenna do Miłosierdzia Bożego

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Kościół

Watykan/ Komunikat: Znana przyczyna śmierci papieża

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...

Kościół

Pierwsze obrazy Ojca Świętego leżącego w Casa Santa...