Reklama

Niedziela Częstochowska

PRZEZ STULECIE (ARCHI)DIECEZJI 1925 – 2025

Biskup prześladowany

bp Zdzisław Goliński

Archiwum Niedzieli

bp Zdzisław Goliński

Biskup Zdzisław Goliński doświadczył wielu cierpień ze strony władz komunistycznych. Do końca jednak pozostał wierny swojemu biskupiemu zawołaniu Crux Victoria (Krzyż Zwycięstwem).

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Urodził się 27 grudnia 1908 r. w Urzędowie k. Kraśnika. Święcenia kapłańskie otrzymał w 1931 r. w Lublinie. Następnie studiował teologię moralną na KUL oraz na papieskich uniwersytetach Gregorianum i Angelicum w Rzymie. Studiował także pedagogikę i psychologię wychowania. W 1947 r. ks. prof. Zdzisław Goliński został mianowany biskupem koadiutorem w Lublinie. Święcenia biskupie przyjął 3 sierpnia 1947 r. W latach 1951-63 był ordynariuszem częstochowskim. W herbie biskupim miał słowa Crux Victoria (Krzyż Zwycięstwem). Ingres bp. Golińskiego odbył się 17 czerwca 1951 r. Oficjalny akt przejęcia władzy z rąk wikariusza kapitulnego bp. Stanisława Czajki odbył się w kurii diecezjalnej w obecności diecezjalnych konsultorów. Następnie o godz. 16 nowy biskup ordynariusz przeszedł w procesji z kościoła św. Jakuba do katedry. Jak czytamy w Niedzieli z 24 czerwca 1951 r., „udział wiernych i duchowieństwa świeckiego i zakonnego w ingresie był liczny”.

Biskup Goliński był jednym z pierwszych promotorów polskiej teologii moralnej po II wojnie światowej. Podejmował m.in. temat formacji sumienia, problem tzw. kłamstwa użytecznego. W swoich dociekaniach naukowych i w swym wewnętrznym przekonaniu nie zgadzał się na żadne kompromisy.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Pasterz prześladowany

W okresie jego posługiwania Kościołowi częstochowskiemu władze komunistyczne bardzo utrudniały tworzenie nowych parafii. Dwanaście lat jego posługi jako biskupa częstochowskiego to były czasy stalinowskie. Był to czas największego ataku na Częstochowę i Jasną Górę, służby komunistyczne robiły wszystko, aby ograniczyć, a właściwie wyłączyć działalność pasterską bp. Golińskiego. Fakt ten odnotował w swoim testamencie, pisząc o prześladowaniach Kościoła. Kontrolowano listy bp. Golińskiego, podsłuchiwano jego rozmowy telefoniczne. Komuniści założyli nawet siatkę informatorów. Akcja przeciwko bp. Golińskiemu nosiła kryptonim „Dostojnik”.

Reklama

Jeden ze świadków życia bp. Golińskiego stwierdził: – Włączał się w każdą dziedzinę życia diecezjalnego, gdzie potrzebna była ingerencja czy natchnienie. Gdy mu zwracano uwagę, że przy takim trybie życia spali się bardzo szybko, bo musi się spalić, odpowiadał niezmiennie, iż woli być świecą spalającą się szybko przy pełnym płomieniu, użytecznym płomieniu, niż świecą tlącą się długo, ale bezużytecznie.

Obrońca diecezji

Biskup Goliński stawał niestrudzenie w obronie diecezji, parafii, wiary, seminarium duchownego oraz dobrego imienia kapłanów. Założył Niższe Seminarium Duchowne w Częstochowie, a po usunięciu przez władze komunistyczne teologii z Uniwersytetu Jagiellońskiego utworzył w Wyższym Częstochowskim Seminarium Duchownym w Krakowie tzw. studium domesticum. Na jego prośbę papież Pius XII erygował Kapitułę Katedralną na mocy bulli Peropportune sane. Biskup zwołał i przeprowadził I Synod Diecezji Częstochowskiej w dniach 28 i 29 września 1954 r. Przeprowadził 335 wizytacji kanonicznych. Z kolei od października do grudnia 1962 r. brał udział w I Sesji Soboru Watykańskiego II. Rozpoczął tworzenie środowiska naukowo-formacyjnego w Częstochowie. Przypomniał o tym w swoim przemówieniu Jan Paweł II podczas poświęcenia budynku Wyższego Seminarium Duchownego w Częstochowie 15 sierpnia 1991 r.

Biskup Goliński nie zdołał zapobiec zamknięciu przez władze Tygodnika Katolickiego Niedziela w 1953 r. Zmarł nagle 6 lipca 1963 r.

Podziel się:

Oceń:

2024-01-30 11:14

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Naznaczony krzyżem

Archiwum "Niedzieli"

60. rocznica śmierci bp. Zdzisława Golińskiego jest okazją do przypomnienia sylwetki drugiego ordynariusza naszej archidiecezji.

Więcej ...

Dzieci pierwszokomunijne w redakcji „Niedzieli”

2024-05-14 12:40

Karol Porwich / Niedziela

Redakcję Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odwiedziły dzieci pierwszokomunijne z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Czarnożyłach.

Więcej ...

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Św. Maciej Apostoł

Święci i błogosławieni

Św. Maciej Apostoł

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania