Reklama

Niedziela 5/2024

Szczegółowy spis treści

Edytorial
3

Trudne czasy

Ks. Jarosław Grabowski

Nawet jeśli świat uzna nas za społecznie przegranych, nie możemy akceptować kompromisów z niemoralnością.

Z Jasnej Góry
5

Z Jasnej Góry

Rubrykę redagują: o. Michał Bortnik, Maria Kopacka-Fornal BP @JasnaGóraNews

Treści wiary
12-15

Święto Spotkania

Wincenty Łaszewski

Wreszcie zaczęło być spokojnie, bez wielkich wydarzeń – tak jak powinno być. Skończyły się cuda i znaki. Nie ma aniołów, ucichła niebiańska muzyka, odeszli pasterze. Choć liturgia opowiedziała już o Trzech Mędrcach i ich darach, to oni są jeszcze daleko. W Betlejem rządzi szary dzień. W domu, w którym zatrzymała się Święta Rodzina, jest zwyczajnie...

Czy Bóg musi nas sądzić?

Ks. Janusz Lekan

No właśnie, w co wierzę albo lepiej – w Kogo? Na ile my, dorośli, pamiętamy jeszcze prawdy, które stanowią fundament naszej wiary? A może trzeba je sobie przypomnieć – krok po kroku? Jak niegdyś na lekcjach religii...

Czytamy Franciszka

Papież Franciszek

Kościół „wyruszający w drogę” stanowi wspólnotę misyjną uczniów, którzy przejmują inicjatywę, włączają się, towarzyszą, przynoszą owoc i świętują. „Primerear – to przejąć inicjatywę”: zechciejcie wybaczyć mi ten neologizm.

Wydarzenie
16

Jesteście wartością

Maciej Orman

Mamy zmagać się o prawdę z pomocą Ducha Świętego, aby przywracać ludziom utraconą hierarchię wartości – powiedział abp Wacław Depo do dziennikarzy.

Liturgia tygodnia
17-20

Jezus uzdrawia i wypędza złe duchy

Słowa Ewangelii według św. Marka Mk 1, 29-39

Dlaczego człowiek ze swej natury jest istotą religijną?

Ks. Łukasz Romańczuk

Za nami czas wizyty duszpasterskiej zwanej kolędą. Dla duszpasterzy to świetna okazja do tego, by poznać wiernych, którzy mieszkają na terenie parafii, ale także idealne warunki, aby porozmawiać o wierze w Boga w Trójcy Świętej Jedynego. Takie spotkania utwierdzają mnie w przekonaniu, że człowiek ze swej natury jest istotą religijną: pragnie Boga, szuka Go, chce Go poznawać i Nim żyć.

Stałem się wszystkim dla wszystkich

O. Maciej Pawlik, benedyktyn

W drugim czytaniu dzisiejszej Liturgii Słowa, zaczerpniętym z Pierwszego Listu do Koryntian, św. Paweł dokonuje wykładni swojej misji apostolskiej.

Wszystko dla Ewangelii

O. Waldemar Pastusiak, paulin

Słowa z czytanego dzisiaj Pierwszego Listu do Koryntian muszą niepokoić nas wszystkich. Każdy, kto poznał Jezusa, ma być apostołem.

Kobieta czynu

Ireneusz Korpyś

Mniszka, córka prostego cieśli z francuskiej Pikardii, w XV wieku podjęła misję odnowy w Kościele.

Moim zdaniem
21

Obudzić śpiącego rycerza

Bp Andrzej Przybylski

Jako chrześcijanie jesteśmy obywatelami tej ziemi i tej ojczyzny, a bezwiednie pozwalamy się traktować, jakby nas nie było.

Życie Kościoła
22-23

Powołanie uszyte na miarę

Magda Nowak

Siostry Uczennice Boskiego Mistrza świętują właśnie 100-lecie istnienia zgromadzenia. Kim są i czym się w Polsce zajmują?

Punkt widzenia
24-25

Nieetyczne, niebezpieczne, bez recepty

Paweł Sarafin

Piętnastoletnie dzieci nie mogą sobie kupić napoju energetycznego ani piwa, które bez wątpienia są szkodliwe dla zdrowia. Teraz mają mieć bez ograniczeń dostęp do tzw. antykoncepcji awaryjnej, która jest o wiele bardziej niebezpieczna dla zdrowia i szkodliwa moralnie.

Sprostowanie

Życie Kościoła
26-27

Tydzień w Kościele

Rubrykę przygotował Tomasz Musiał

Sylwetka
28-29

Męczennik komunizmu

Krzysztof Tadej

Ksiądz Michał Rapacz zostanie w tym roku beatyfikowany w Krakowie. Papież Franciszek 21 stycznia zatwierdził dekret o jego męczeństwie. Termin beatyfikacji jest obecnie ustalany ze Stolicą Apostolską. Polski kapłan został zamordowany w 1946 r. przez bojówkę komunistyczną.

Historia
30-31

Anatomia kłamstwa

Bogdan Kędziora

Wymyślili je Sowieci, by ukryć mord. Alianci dla wygody odwrócili wzrok od kłamstwa, a Polakom nakazali milczeć. Prawda jednak ma to do siebie, że tylko kwestią czasu jest jej zwycięstwo. Tak też dzieje się w przypadku Katynia.

Obserwator
32-33

Obserwator

Punkt widzenia
34-35

Co dalej z CPK?

Artur Stelmasiak

Czarne chmury zbierają się nad projektem Centralnego Portu Komunikacyjnego, który miał być kluczowym impulsem dalszego rozwoju Polski. Pełnomocnik rządu ds. CPK Maciej Lasek od lat jest przeciwnikiem budowy lotniska między Warszawą a Łodzią.

Moim zdaniem
36-37

Czego teraz potrzeba Polsce?

Witold Gadowski

Musimy być bardzo wyczuleni, to jest bowiem moment, w którym nasz kraj może tracić suwerenność.

Mniej znaczy więcej

Monika Przybysz

Ograniczenie czasu z influencerami polepszy nasze relacje z prawdziwymi ludźmi wokół nas. Mniej influencerów to więcej głębszych relacji przyjaźni w realu.

Świat pod lupą
38-39

Wyścig trwa

Wojciech Bobrowski

Komputery kwantowe bardziej różnią się od obecnych komputerów niż te obecne od liczydła.

Listy
40

Zakątek Czytelnika

Rubrykę przygotowała Jadwiga Miśta

Chcą korespondować

Niedziela z kulturą
43-44

Od Rembrandta po Dalego

W.D.

Człowiek i człowieczeństwo

J.K.

Tylko dla zakochanych

J.K.

Aktor odchodzi

Tomasz Łabonarski

W pierwszym w tym roku odcinku naszego teatralnego cyklu przyjrzymy się trzem spektaklom z różnych epok i trzem diametralnie odmiennym wizjom scenicznym. Spojrzą ku nam upiory Moliera i Freuda, a wszystko w chłodnym blasku złotego Oscara. Jak bolesne może być zejście ze sceny?

Polecamy
46

Co mówi Maryja?

Ignacy Tarnobrzeski

Matka Boża nie przestaje przychodzić do nas w objawieniach, o czym przekonuje w swojej książce Wincenty Łaszewski.

Kącik dla dzieci
50-51

Kolorowanka

Opowiadanie
54-56

Gromniczne epizody

Wikary Makary

Na Gromniczną, Pannę śliczną, chwali Boży lud. Proboszcz w prorockim uniesieniu. Głowa podniesiona do góry, łysina połyskuje w świetle, kędziory, dawno niestrzyżone, falują po bokach jak pejsy u starozakonnego. Ręce zaś wzniesione wzorem Mojżesza na górze Nebo. Piękny widok. To, co powiedział dotąd, to tylko motto. Teraz wszyscy spodziewają się słów wzniosłych i mocnych. Tymczasem coś niespodziewanego pod chórem przykuło uwagę kaznodziei. Zmieniają się nastrój i mowa ciała. Zamiast nabożnego tekstu – ostra reprymenda. Ręce opadły, ale palec wskazujący proboszczowskiej prawicy celuje w winowajcę.

Niedziela z kulturą
55-61

Program telewizyjny

Co łączy imię i słowo

Magdalena Wanot-Miśtura

Czytania z dzisiejszej Liturgii wiele mówią o słabości, chorobie, udręce. Pokrzepienie niesie refren psalmu: „Panie, Ty leczysz złamanych na duchu”. Obok otuchy pojawia się w nim także… imiesłów przymiotnikowy.

Podróżnik
60-61

Od depresji po wzgórza

Wojciech Dudkiewicz

Snobujmy się na Porto, Teneryfę i Maderę, ale wybierajmy Żuławy, Pasłęk i Elbląg. Polska jest najpiękniejsza i najciekawsza, choć niekoniecznie znana.

Dobre rady
62-63

Nieświadome nawyki, które czynią nas nieszczęśliwymi

Agnieszka Kaczmarek-Müller

Wielu z nas ma dni, które tylko nas frustrują. Ale niewielu wie, co nieświadomie robimy, gdy to uczucie nas dopada.

Na dobrej stopie

Anna Wyszyńska

Nasza życiowa podpora, czyli stopa, jest zbudowana z 26 kości, 33 stawów oraz wielu mięśni, ścięgien i więzadeł.

Niedziela z kulturą
64

Krzyżówka

Dobre rady
64

Prawa pasażerów autobusu

Bożena Kwiecińska

Jak możemy dochodzić swoich praw, gdy nasz autobus przyjeżdża niezgodnie z rozkładem, a my nie zdążymy na umówione spotkanie i poniesiemy pokaźną stratę?

Boże krople

Red.

Woda święcona wykorzystywana była przy pokropieniu domów już w pierwszych wiekach Kościoła. Nie chroni automatycznie przed złem, ale jej używanie w postawie skruchy może sprawić, że Bóg odpuszcza grzechy powszednie.

Bliżej Życia z Wiarą
66-79

Kartka z kalendarza

Red.

Wojowniczka Inka

Anna Gębalska-Berekets

Wykryto u niej 21. chromosom, rodzicom zalecano aborcję. Dziś ich wspólne życie jest pełniejsze i bardziej wartościowe.

Pytania do księdza

Angelika Kawecka

Czy przeklinanie to grzech? Niewierzący w Boga po śmierci idą do nieba czy do piekła? Co mam zrobić, jeśli przypomniałem sobie jakiś grzech z przeszłości? Odpowiada ksiądz z TikToka.

Święty José Luis Sánchez del Río - dziecko w rękach Boga, "święty pediatra"

Ireneusz Korpyś

O tym świętym nastolatku z Meksyku pewnie niewielu z nas słyszało, a jeszcze mniej o cudach, które dokonały się dzięki niemu.

Jak poradzić sobie z powiększonymi migdałkami?

Katarzyna Galarowicz naturoterapeuta Natura-Med

Migdałki są ważną częścią układu immunologicznego człowieka, jednak przerośnięte mogą przysporzyć wielu problemów, zwłaszcza dzieciom.

Lecznicza moc lipy

Ojciec Henryk

To drzewo, które może liczyć nawet tysiąc lat, przez wieki pomagało ludziom wzmocnić zdrowie, a pszczołom dostarczało cennego nektaru. Nasi przodkowie sadzili je w swoich parkach i ogrodach i chętnie odpoczywali w jego cieniu.

Pierwsza Pomoc

Karolina Krasowska

11 lutego obchodzimy Europejski Dzień Numeru Alarmowego 112. Jest to okazja do przypomnienia konieczności udzielania pierwszej pomocy.

Karnawał na bogato

Karolina Szostkiewicz-Jaros dietetyk kliniczny

W tym roku karnawał wypadł wyjątkowo krótki. Warto więc zakończyć go z przytupem... kulinarnym ;). Co smacznego przygotować? Zapraszamy do skorzystania z naszych propozycji.

Wygrzej się zimą

Red.

Idea term wywodzi się z Rzymu, ale nie trzeba jechać na dalekie Południe, by się zrelaksować i wzmocnić kąpielami w gorących źródłach. Usuwają one zmęczenie i stres, pomagają leczyć choroby skóry, łagodzą ból i mają dobroczynny wpływ na odporność całego organizmu. W Polsce jest wiele miejsc z geotermalnymi źródłami.

Wybrane artykuły z edycji diecezjalnych

Niedziela Plus

Czy wiecie, czym jest…

i.c.

...domek loretański?

Myśli globalnie, działa lokalnie

Rozmawia: Adam Szewczyk

Mamy coś więcej niż ławeczkę przed sklepem, do której ciągną turyści chcący zobaczyć znane z pewnego serialu miejsce – opowiada burmistrz Supraśla dr Radosław Dobrowolski.

Nabierają nadziei

Maria Fortuna-Sudor

To odkrycie dało mi ogromną siłę, aby służyć drugiemu człowiekowi – wspomina s. Justyna Papież, służebniczka dębicka.

Mieć światu coś do powiedzenia

Ewa Biedroń

Jeżeli nie będziemy prowadzili pogłębionego życia duchowego, sakramentalnego, modlitewnego, to nie będziemy mieli światu nic do powiedzenia – powiedział bp Andrzej Jeż do uczestników XIII Forum Formacyjnego w Tarnowie.

Znane i lubiane

Elżbieta Plata

Pakość – miasto położone w niezwykłej scenerii Kujaw i Pałuków – stała się miejscem wyjątkowego wydarzenia muzycznego.

Szansa czy zagrożenia?

I.C.

Styczniowa debata prowadzona przez ks. Dawida Stelmacha osiągnęła absolutny rekord: zarówno obecności uczestników w siedzibie Akademii Lubrańskiego w Poznaniu, jak i oglądalności na YouTubie.

Niedziela częstochowska

Dlaczego lekcje religii są potrzebne

Karol Porwich

Lekcja religii spośród wszystkich przedmiotów, nie boję się tego powiedzieć, jest najważniejsza. Ona nadaje ton innym przedmiotom, wpływa na wszystkie inne – mówi Agnieszka Karczewska-Gzik z Ośrodka Rozwoju Edukacji prowadzonego przez Ministerstwo Edukacji Narodowej.

Biskup prześladowany

Ks. Mariusz Frukacz

Biskup Zdzisław Goliński doświadczył wielu cierpień ze strony władz komunistycznych. Do końca jednak pozostał wierny swojemu biskupiemu zawołaniu Crux Victoria (Krzyż Zwycięstwem).

Niech żyje bal!

Karol Porwich

Dostarczając trochę rozrywki i zabawy, chcemy uwrażliwiać naszą młodzież na potrzeby drugiego człowieka, chcemy uczyć empatii – podkreśla Jacek Grzegorzewski, dyrektor „samochodówki”.

Niedziela świdnicka

Eleni i muzyka serca

Ks. Mirosław Benedyk

Muzyka ma ogromną moc łączenia ludzi i pomagania – powiedziała dla Niedzieli Świdnickiej znana i ceniona piosenkarka Eleni po koncercie kolędowym w kościele Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Bielawie.

Umiemy ze sobą rozmawiać

Ks. Mirosław Benedyk

– Cieszę się, że możemy spotkać się na wspólnej modlitwie, która od dziesięcioleci zbliża do siebie chrześcijan z różnych wyznań – powiedział ewangelicki duchowny ks. Marek Bożek podczas nabożeństwa ekumenicznego w wałbrzyskiej kolegiacie.

Zapraszają do odnowienia wiary

Ks. Mirosław Benedyk

Wałbrzyska Kolegiata Matki Bożej Bolesnej i Świętych Aniołów Stróżów zaprasza na trzynastotygodniowe rekolekcje, dzięki którym Bóg może zmienić życie każdego człowieka.

Reklama

Najpopularniejsze

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Kościół

Ks. Michał Olszewski pozostanie w areszcie

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Św. Józef - Rzemieślnik

Kościół

Św. Józef - Rzemieślnik

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Wiara

Czy postępuję tak, jak postępowałby Chrystus?

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Matka Boża Dobrej Rady

Wiara

Matka Boża Dobrej Rady

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Niedziela Sosnowiecka

Znamy datę prawnego objęcia urzędu biskupa...

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst

Wiara

Rozważania na niedzielę: gasnący antychryst