Reklama

Wiadomości

Lekarze z Polski pojadą na misję medyczną do Tanzanii

Archiwum s. Moniki Nowickiej

Justyna Szumicka z Krakowa i Piotr Taborowski z Wejherowa polecą na miesięczną misję medyczną do Tanzanii. Pielęgniarka neonatologiczna i urolog będą wspierać lokalny personel szpitala w Nyangao, przyjmujący pacjentów z najuboższych regionów Tanzanii - Mtwara i Lindi.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Polska Misja Medyczna prowadzi projekt medyczny w Tanzanii we współpracy z Ministerstwem Spraw Zagranicznych RP. Dziś, 19 sierpnia, przypada Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia, na świecie brakuje około 10,3 mln pracowników służby medycznej.

Mała wioska, wielkie potrzeby

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Nyangao jest małą wioską położoną w regionie Lindi w Tanzanii, gdzie znajduje się szpital St. Walburg's - jedyny ośrodek pomocy medycznej dla mieszkańców regionu Lindi i Mtwara, obsługujący mieszkańców miejscowości znajdujących się w promieniu ok. 300 kilometrów oraz pobliskiego Mozambiku.

Większość pielęgniarek oddziału położniczego i noworodkowego szpitala w swojej pracy bazuje na doświadczeniu i umiejętnościach zdobytych podczas szkoleń. Zadaniem pielęgniarki z Polski będzie dostarczenie specjalistycznej wiedzy na temat opieki neonatologicznej i intensywnej terapii noworodków zagrożonych śmiercią okołoporodową. W Tanzanii, jeśli kobieta w ciąży ma dostęp do opieki położniczej, ma prawie 80 proc. więcej szans na urodzenie zdrowego dziecka.

– To moja pierwsza misja. Decyzję o wzięciu udziału w projekcie podjęłam bardzo szybko, bo jego założenia są bliskie mojej zawodowej pasji. Wierzę, że takie działania mają realny wpływ na wzrost przeżywalności noworodków w trudnych warunkach afrykańskich. – mówi Justyna Szumicka, pielęgniarka pracująca na co dzień w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie.

Lekarz potrzebny od zaraz

W Tanzanii głównym problemem jest niewielka liczba specjalistów. Na około 57 mln mieszkańców przypada nieco ponad 260 chirurgów. Urologów nie ma wcale. Szpitale w Tanzanii borykają się z brakiem dostępu do podstawowego sprzętu i leków oraz coraz większą liczbą chorych, którzy w głównej mierze są ofiarami wypadków komunikacyjnych. Do wszystkiego dochodzi sytuacja związana w pandemią koronawirusa, która skutecznie blokuje system zdrowia Tanzanii.

Reklama

Prosta i skuteczna pomoc

Dziś, 19 sierpnia, przypada Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej. Pracownicy humanitarni, w tym lekarze, w ramach misji medycznych wspierają lokalny personel w krajach, gdzie najbardziej go brak. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia na świecie brakuje około 10,3 mln pracowników służby medycznej.

Światowy Dzień Pomocy Humanitarnej po raz kolejny staje się okazją do apelu o pomoc. Brak dostępu do opieki medycznej i sprzętu odbiera życie 2,5 mln noworodków rocznie. – Wszystkim najczęstszym chorobom noworodków jesteśmy w stanie zapobiegać, a wciąż brakuje narzędzi do tego, by wyrównać szanse na ratunek między Europą a np. Afryką Subsaharyjską. Inkubator nadziei to akcja Polskiej Misji Medycznej oraz szansa na ratunek dla noworodka – mówi Małgorzata Olasińska-Chart z reprezentująca Polską Misję Medyczną.

Obecnie co najmniej 400 mln ludzi nie ma dostępu do podstawowych usług zdrowotnych, a każdego roku rosnące koszty opieki medycznej pogrążają potrzebujących w coraz większym ubóstwie. Polska Misja Medyczna w odpowiedzi na rażącą potrzebę dostarcza sprzęt medyczny do najuboższych regionów na świecie, prowadzi szkolenia dla położnych i lekarzy, a kobiety edukuje w zakresie prawidłowego żywienia w czasie ciąży.

W szpitalu w Nyangao PMM wybudowała nowy oddział chirurgiczny, w którym od dwóch lat operują lekarze – absolwenci staży w Muhimbili Orthopeadic Institute z Dar es Salaam. – Dbamy także o odpowiednie warunki do nauki w szkole pielęgniarek, remontując budynek i wyposażając go w niezbędny sprzęt. Akuszerkom z regionu zapewniliśmy specjalne plecaki dla położnych – podkreśla Małgorzata Olasińska-Chart.

Działania organizacji można wspomóc m.in. wpłacając datek przez stronę www.pmm.org.pl/chce-pomoc oraz przekazując darowiznę na nr konta: 62 1240 2294 1111 0000 3718 5444

Polska Misja Medyczna (PMM) jest jedną z niewielu polskich organizacji niosących pomoc humanitarną, w tym medyczną, krajom dotkniętym kryzysami, wojnami i kataklizmami. Działalność Polskiej Misji Medycznej opiera się na współpracy z lokalnymi partnerami. Obecnie organizacja prowadzi projekty żywnościowe i medyczne w Senegalu, Tanzanii i Wenezueli, kliniki mobilne w Mjanmie i Jordanii oraz ośrodki zdrowia w Irackim Kurdystanie. Organizacja zajmuje się również pomocą ratunkową w Bejrucie.

Podziel się:

Oceń:

0 -1
2020-08-19 13:17

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Posłane do kobiet

Posługujemy kobietom afrykańskim, pracujemy z nimi, kształcimy je, pomagamy

S. Cecylia Bachalska

Posługujemy kobietom afrykańskim, pracujemy z nimi, kształcimy je, pomagamy

W 1986 r. wyjechała na misje do Tanzanii. Co trzy lata wraca do Polski na urlop, który spędza przede wszystkim w rodzinnym Gorzowie, choć nie tylko, bo ludzie z różnych miejscowości chcą słuchać jej opowieści. Siostra Cecylia Bachalska ze zgromadzenia Sióstr Misjonarek NMP Królowej Afryki (tzw. Sióstr Białych) przyjechała tego lata w rodzinne strony.

Więcej ...

Matka Boża Włoszczowska

Autorstwa Mqrcin79 - Praca własna, commons.wikimedia.org

Po raz pierwszy na kartach historii Włoszczowa pojawiła się w 1154 r., kiedy to Henryk Sandomierski przekazał Joannitom z Zagości małą wieś o nazwie Vloszczova. Miejscowość przechodziła z rąk do rąk, by w XVI wieku trafić w posiadanie możnego rodu Szafrańców. Od połowy tego wieku notuje się wzrost znaczenia Włoszczowy.

Więcej ...

Prezydent: każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi liczyć się z twardą odpowiedzią

2024-05-28 17:26

PAP/Piotr Nowak

Każdy, kto atakuje naszych żołnierzy, musi się liczyć z tym, że żołnierze twardo na ten atak odpowiedzą - podkreślił we wtorek prezydent Andrzej Duda, nawiązując do wtorkowego ataku migranta na polskiego żołnierza na granicy polsko-białoruskiej.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

Wiara

Czy pamiętam o trosce o swojego ducha?

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 28.): Halo, tu ziemia

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa...

Kościół

Oddał Wszystko Maryi! – prawdziwa historia Prymasa...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania