Reklama

Polska

Częstochowa: Górale dotarli po raz 40. przed Czarną Madonnę

Karol Porwich/Niedziela

Po 9 wędrówki, w czasie których pokonali blisko 240 km górale w czterech grupach przybyli przed Czarną Madonną. Uroczystej Mszy św. przewodniczył abp Marek Jędraszewski.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Abp Marek Jędraszewski przewodniczył na Wałach Jasnogórskich uroczystej Mszy św. z udziałem pątników 40. Pieszej Góralskiej Pielgrzymki na Jasną Górę. - Tutaj, przed Matką Boską Częstochowską znajduje się fundament wolności, którą nie można wzgardzić - mówił metropolita krakowski.

Abp Jędraszewski w słowach skierowanych do górali odniósł się do wolności w kontekście prawa do życia dzieci nienarodzonych. - Trzeba znać stawkę wolności, a jest nią prawo do życia dzieci nienarodzonych, czy miłość kobiety i mężczyzny. Ona jest bardzo demolowana. Jako ludzie wolni mówmy nie wszystkim przeciwieństwom tego świata, które chce wpływać na nasze życie duchowe - zaznaczył abp Jędraszewski. - Świat z Chrystusem będzie bardziej rozsądny, wy ludzie gór to bardzo dobrze rozumiecie - podkreślił krakowski hierarcha.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Zobacz zdjęcia: Częstochowa: Górale dotarli po raz 40 przed Czarną Madonną

Abp Marek Jędraszewski niemal z każdym pielgrzymem z 40. Pieszej Góralskiej Pielgrzymki na Jasną Górę witał się osobiście. - Zauważyłem w waszych oczach wielką radość. Dziękują Wam za trud i poświęcenie, które było waszym udziałem w drodze na Jasną Górę - mówił krakowski hierarcha.

Reklama

Tegoroczna Góralska Piesza Pielgrzymka na Jasną Górę była jak zawsze podzielona na cztery grupy: z z Bachledówki, z Nowego Targu, z Rabki-Zdroju i z Orawy. Pątnicy ostatni etap pielgrzymki pokonywali w strojach regionalnych. Pokłonili się jak zawsze, leżąc krzyżem, Matce Boskiej Częstochowskiej, uczynili to przed ołtarzem na Wałach Jasnogórskich.

- Niesamowite było to dla mnie jak pewnego dnia pielgrzymkowego wędrowania wszyscy z nas, około stu osób przystąpili do sakramentu Komunii świętej. I to już był wielki owoc naszej pielgrzymki - mówiła Magda Leśniowska-Pabian, która na Jasną Górę pielgrzymowała z rodziną. Dla Jadwigi ze Starego Bystrego koło Ludźmierza jubileuszowa pielgrzymka była pierwszą na którą wyruszyła. - Będę wszystko robić, aby tu zawsze wracać pieszo. Przed Czarną Madonną składam wiele intencji, zgodę w rodzinie, zdrowie - mówiła pani Jadwiga. Andrzej z Nowego Targu odpowiadał za sekcję porządkową. - Nie było większych incydentów na szlaku. Kierowcy byli dla nas wyrozumiali - zaznacza Andrzej. - Więcej trudów było z noclegami, bo z racji pandemii spaliśmy w namiotach - dodaje.

"Wezwani do wolności" - pod takim hasłem górale z Podhala pielgrzymowali na Jasną Górę. Wędrówka zajęła im 9 dni, pokonali około 240 km, przeszli m.in. przez Kalwarię Zebrzydowską i Czerną. Inicjatorem pielgrzymek na Jasną Górę z Podhala są od 40 lat ojcowie paulini z Bachledówki koło Zakopanego.

Podziel się:

Oceń:

2021-07-31 16:25

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Najstarsza Kaliska Piesza Pielgrzymka dotarła na Jasną Górę

Karol Porwich/Niedziela

1293 pielgrzymów 384. Kaliskiej Pieszej Pielgrzymki i 30. Diecezji Kaliskiej weszło 13 sierpnia na Jasną Górę. Do pątników dołączyły dwie grupy rowerowe w liczbie 100 pielgrzymów i grupa biegowa ministrantów skupiająca 20 osób. W pielgrzymowanie włączyło się także 125 pielgrzymów duchowych. Jako pierwsza na Jasną Górę weszła grupa żółta z Giżyc. Kaliskich pątników witał biskup pomocniczy diecezji kaliskiej Łukasz Buzun.

Więcej ...

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych

2024-05-24 13:39

Karol Porwich/Niedziela

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” - to Oświadczenie Dyrektorów Wydziałów Katechetycznych, którzy obradowali w dniach 21-23 maja br. w Stegnie podczas ogólnopolskiego spotkania, które poprowadził bp Wojciech Osial, przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego Konferencji Episkopatu Polski.

Więcej ...

Hetmańska Zwycięska Mariampolska, módl się za nami...

2024-05-27 20:50

Karol Porwich/Niedziela

W 1945 roku Polacy zamieszkujący te ziemie musieli opuścić ojczyznę niepewni swych losów. Wyruszając w nieznane, niepewnie byli też losów świętych obrazów, które dotąd czcili w swych kościołach, gdyby je w nich pozostawili. Tak więc zabierali je ze sobą, modlili się przed nimi i przechowywali pieczołowicie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Wiara

Ida Nowakowska: Chcę być jak moja Mama!

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Wiara

Mamy niedościgniony wzór doskonałości w Jezusie...

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

Kościół

Mecenas Wąsowski: ks. Olszewski prosił, abym Wam to...

#PodcastUmajony (odcinek 27.): Relacja z relacji

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 27.): Relacja z relacji

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania