Reklama

Wiadomości

Czy to już początek wojny?

I Wish I leciał / foter / CC BY-ND

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu, zezwoliła w sobotę na użycie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy. O zgodę taką do izby zwrócił się prezydent FR Władimir Putin. Wniosek poparło 90 członków Rady Federacji, czyli wszyscy, którzy zarejestrowali się na nadzwyczajnym posiedzeniu izby.

Rada Federacji liczy 166 członków – po dwóch z każdego z 83 regionów FR. Decyzja Rady Federacji weszła w życie z chwilą jej przegłosowania, tj. o 19.22 czasu moskiewskiego (16.22 czasu polskiego).

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Wcześniej we wniosku do Rady Federacji napisano:

“W związku z nadzwyczajną sytuacją, powstałą na Ukrainie, zagrożeniem życia obywateli Federacji Rosyjskiej, naszych rodaków, składu osobowego kontyngentu Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej, stacjonującego zgodnie z międzynarodowym układem na terytorium Ukrainy (Autonomiczna Republika Krymu), na podstawie punktu +g+ części 1. artykułu 102. Konstytucji Federacji Rosyjskiej przedkładam Radzie Federacji Zgromadzenia Federalnego Federacji Rosyjskiej wniosek o użycie Sił Zbrojnych Federacji Rosyjskiej na terytorium Ukrainy do czasu normalizacji sytuacji społeczno-politycznej w tym kraju” – czytamy w dokumencie. Z wniosku nie jest jasne, czy interwencja wojskowa Rosji na Ukrainie ograniczy się tylko do Krymu, czy też Moskwa chce wprowadzić swoje wojska do innych regionów tego kraju.

Sytuacja na półwyspie Krymskim robi się coraz bardziej napięta. Rosyjscy żołnierze kontrolują budynki rządowe oraz lotniska. Do Ukraińskich okrętów straży przybrzeżnej zbliżają się rosyjskie statki wojskowe. Rosyjskie wojska kontrolują lotniska oraz wiele ważnych budynków rządowych.

Parlament autonomii krymskiej w Sewastopolu ochrania kilkudziesięciu, uzbrojonych rosyjskich żołnierzy. Doszło do ataków na oddziały staży granicznej oraz na stanowiska obrony przeciwlotniczej. W morze wypłynęły ukraińskie okręty straży granicznej Ukrainy. W Teodozji Rosyjski żołnierz próbował przeniknąć do jednostki wojskowej.

Reklama

Premier Ukrainy wezwał Rosję do pokojowego rozwiązania konfliktu. Rosja nie chce jednak rozmawiać z Ukrainą na temat umowy partnerskiej. Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk zażądał wycofania rosyjskich żołnierzy do swoich baz.

- Jeżeli nie będzie zdecydowanych działań państwa Ukraińskiego oraz organizacji międzynarodowych – UE, NATO to Putin uzna to za zachętę żeby rozpadające się państwo ukraińskie podporządkować sobie. Także jest to największy test Ukrainy po II wojnie światowej – powiedział Dariusz Sobków, były ambasador tytularny polski przy UE.

Rada Federacji zwróciła się do prezydenta Rosji Władimira Putina o odwołanie do Moskwy ambasadora Federacji Rosyjskiej w Stanach Zjednoczonych Siergieja Kislaka. W ten sposób izba zareagowała na wystąpienie prezydenta USA Baracka Obamy, który ostrzegł w piątek Rosję, że poniesie konsekwencje ewentualnej interwencji wojskowej na Ukrainie. Senatorowie uznali to za zniewagę dla narodu rosyjskiego. Wcześniej Rada Federacji zezwoliła Putinowi na użycie Sił Zbrojnych FR na terytorium Ukrainy.

Podziel się:

Oceń:

2014-03-01 19:27

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Dwa lata wojny i co dalej?

Niedziela Ogólnopolska 8/2024, str. 6-9

pixabay.com

Jeszcze jest czas, by nie pozwolić rosyjskiej armii na zrealizowanie celów politycznych. W przeciwnym wypadku za 2-4 lata będziemy świadkami kolejnej wojny oraz eskalacji żądań wobec NATO i Polski – ostrzega gen. Leon Komornicki, były zastępca szefa Sztabu Generalnego.

Więcej ...

Ukraina: papieska korona dla Matki Bożej w Fastowie

2024-05-12 15:33

Grażyna Kołek

W przededniu rocznicy objawień fatimskich papieską koronę otrzymała figura Matki Bożej w Fastowie. W tym ukraińskim mieście leżącym nieopodal Kijowa działa dominikański Dom św. Marcina de Porres, stanowiący jeden z największych hubów humanitarnych w tym ogarniętym wojną kraju. Maryjna figura powstała dwa lata po objawieniach w Fatimie i przechowywana jest w miejscowym kościele Podwyższenia Krzyża Świętego, ważnym punkcie modlitwy o pokój na Ukrainie.

Więcej ...

43. rocznica zamachu na Jana Pawła II

2024-05-12 22:59

Adam Bujak, Arturo Mari/Biały Kruk

43 lata temu, 13 maja 1981 roku, miał miejsce zamach na życie Jana Pawła II. Podczas audiencji generalnej na placu św. Piotra w Rzymie, o godz. 17.19 uzbrojony napastnik Mehmet Ali Agca, oddał w stronę Ojca Świętego strzały.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

Wniebowstąpienie Pańskie

Wiara

Wniebowstąpienie Pańskie

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Po co się tak przejmujesz?

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Wiadomości

Zmarł Jacek Zieliński, współtwórca zespołu Skaldowie

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania