Reklama

Młodzi w Roku Wiary

W ramach Młodzieżowego Wieczoru Ewangelizacyjnego, w archikatedrze lubelskiej odbyło się pierwsze spotkanie młodych z biskupem. Cykl spotkań stanowi odpowiedź ze strony lubelskich środowisk ewangelizacyjnych, m.in. Pallotyńskiej Szkoły Nowej Ewangelizacji oraz Centrum Duszpasterstwa Młodzieży, na ogłoszony przez papieża Benedykta XVI Rok Wiary. Do listopada 2013 r. zaplanowane są comiesięczne spotkania młodych z pasterzami archidiecezji, na których zostaną szczegółowo poruszone wybrane kwestie związane z wiarą.

Tematem przewodnim pierwszego spotkania, którego gościem był bp Mieczysław Cisło było Wyznanie Wiary. Tuż po wprowadzeniu krzyża, Ewangeliarza, Katechizmu Kościoła Katolickiego oraz księgi Soboru Watykańskiego II nastąpiło odczytanie dwóch fragmentów - jednego z Nowego Testamentu i drugiego z katechizmu. Stały się one punktem wyjścia dalszych rozważań, jakie poprowadził bp Cisło. Wychodząc od rozumienia Trójcy Świętej zauważył, iż ma ona dość czytelną analogię w naturze. I tak, jak woda składa się z dwóch atomów wodoru i jednego atomu tlenu, tak jeden Bóg objawia się w trzech Osobach. Ksiądz Biskup podkreślał, że nie należy zapominać, iż wiara wymaga wysiłku intelektualnego.

W dalszej części okazją do dialogu była możliwość zadawania pytań, z której młodzi chętnie korzystali. Większość pytających, dzieląc się skrawkiem własnego doświadczenia, chciała wiedzieć w jaki sposób Ksiądz Biskup przeżywał podobne etapy w swoim życiu. Pojawiły się więc pytania o „Boże przypadki”, „Bożą interwencję”, a nawet o reakcję rodziców na wieść o zamiarze wyboru drogi kapłańskiej. Stały się one dla bp. Cisło sposobnością do wspomnień z czasów pełnienia przez niego służby wikarego w Krasnymstawie oraz Lubartowie. Serię pytań zakończyło świadectwo Justyny, która dzieląc się doświadczeniem Boga w swoim życiu, przypomniała zgromadzonym o wielkiej, bezinteresownej miłości Stwórcy do swego stworzenia.

Całość zwieńczyła modlitwa i Apel Jasnogórski, po których Ksiądz Biskup udzielił zgromadzonym błogosławieństwa. - Niech Duch Święty umacnia w was wiarę w Boga, który jest Ojcem. Niech Jezus Chrystus wam Go objawi. Ale potrzeba waszej obecności w świecie jako świadków tej wiary. Po to jesteśmy tutaj, by być świadkami Boga pośród świata, pośród waszych rówieśników. Umacniajcie w nich tę wiarę! W końcu jest to Rok Wiary. Rozeznawajcie też na jakim etapie jest wasza wiara - apelował bp Mieczysław Cisło.

Kolejne spotkanie w ramach Młodzieżowego Wieczoru Ewangelizacyjnego odbędzie się 21 listopada o godz. 19.45 w parafii pw. Wieczerzy Pańskiej w Lublinie (al. Warszawska 31)

2012-11-19 08:22

Wybrane dla Ciebie

Kard. Sarah: wolność religijna zagrożona także na Zachodzie

2022-11-29 15:06

Copyright Niedziela/Wlodzimierz Rędzioch

Chrześcijanie na Zachodzie nie powinni brać wolności religijnej i wolności kultu za pewnik – podkreśla kard. Robert Sarah. Emerytowany prefekt Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów zauważa, że wolność religijna atakowana jest na różne sposoby, a męczennicy nadal umierają za swą wiarę na całym świecie. Dzieje się tak nie tylko w odległych zakątkach globu, ale również na Zachodzie, gdzie wolność religijna jest także zagrożona.

Więcej ...

Argentyńskie media: Polacy mają doświadczony zespół i “Lewego”

2022-11-29 12:50

PAP/EPA/Friedemann Vogel

Argentyńscy komentatorzy przestrzegają przed lekceważeniem Polaków przed środowym spotkaniem w grupie C piłkarskiego mundialu. Wskazują, że atutem zespołu Czesława Michniewicza jest doświadczenie, a także posiadanie w ataku Roberta Lewandowskiego.

Więcej ...

Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom 2022

2022-11-30 11:20
Oaza ma prowadzić do życia w świetle

Ruch Światło-Życie AL

Oaza ma prowadzić do życia w świetle

Wraz z początkiem Adwentu rusza doroczna akcja charytatywna Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Prowadzona jest wspólnie przez organizacje charytatywne czterech Kościołów: Caritas Kościoła Rzymskokatolickiego, Diakonię Kościoła Ewangelicko-Augsburskiego (Diakonię Polską), Diakonię Kościoła Ewangelicko-Reformowanego oraz Eleos Kościoła Prawosławnego. W ramach tej ekumenicznej inicjatywy Diakonia Polska rozprowadzi w tym roku 10 tys. świec. Pozyskane w ten sposób fundusze zostaną przeznaczone na pomoc potrzebującym dzieciom.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Naprawdę cudowny

Wiara

Naprawdę cudowny

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Wiadomości

MŚ 2022 - wykluczony z trybun za protest z tęczowa flagą

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Franciszek

Rosja oburzona słowami papieża o okrucieństwie jej wojsk...

Symbole i zwyczaje Adwentu

Wiara

Symbole i zwyczaje Adwentu

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Kościół

Bachledówka: górale pożegnali ojca Stanisława Jarosza,...

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu