Reklama

Niedziela Sosnowiecka

Spotkanie życia

Ucałowanie relikwii krwi bł. Jana Pawła II

Agnieszka Lorek

Ucałowanie relikwii krwi bł. Jana Pawła II

- Jestem tu, bo chcę podziękować Bożemu Miłosierdziu za wszystkie łaski, które do mnie docierają. Wiem, że to wszystko, co w życiu przetrwałam, było dzięki Jezusowi i Jego miłosiernej miłości - powiedziała jedna z parafianek podczas nawiedzenia obrazu Jezusa Miłosiernego i relikwii bł. Jana Pawła II w parafii św. Józefa Rzemieślnika w Jaworznie-Jeziorkach. Ktoś inny przyszedł, by pokłonić się Miłosiernemu Bogu i podziękować za wsparcie w chorobie dla całej rodziny oraz za wszelkie doświadczenia, które doprowadziły do konfesjonału i Komunii św.

Dziś w sposób szczególny dziękujemy za narodziny wnuka - wyznali małżonkowie obecni na Eucharystii peregrynacyjnej. Jeden z parafian prosił o zgodę w rodzinie, „bo tak jej brakuje wśród najbliższych, niech to nawiedzenie odmieni ich serca i umysły”. Ile było oświadczeń, podziękowań, błagań i próśb skierowanych pod adresem Jezusa Miłosiernego i bł. Papieża Polaka tej peregrynacyjnej doby, wiedzą jedynie sami zainteresowani.

- Nawiedzenie jest czymś zupełnie wyjątkowym, to niepowtarzalne spotkanie życia, kiedy można skrzyżować swój wzrok ze wzrokiem Jezusa oraz mieć możliwość ucałowania relikwii krwi bł. Ojca Świętego, który jeszcze nie tak dawno był z nami - wyznała p. Ewa z Jeziorek.

Doświadczenie nawiedzenia

Nawiedzenie obrazu i relikwii dobiega końca, przeżywamy ostatni miesiąc wędrówki świętych znaków po parafiach i wspólnotach diecezji. 5 listopada tego niezwykłego spotkania doświadczyli wierni z parafii w Jaworznie-Jeziorkach. Tego dnia parafia przeżywała także 12. rocznicę konsekracji parafialnego kościoła. Centralnej uroczystości peregrynacyjnej przewodniczył bp Grzegorz Kaszak. Wraz z nim Mszę św. koncelebrowali kapłani związani z parafią w Jeziorkach: ks. prał. Eugeniusz Cebulski oraz pierwszy proboszcz, ks. Jerzy Dębski i katecheta ks. Andrzej Lichosyt.

Wspólnota, której patronuje św. Józef Rzemieślnik, to jedna z najmniejszych parafii naszej diecezji. Liczy nieco ponad 800 wiernych. Jej zalążków należy szukać już na początku lat 80. XX wieku, kiedy Msze św. niedzielne i katechezy dla dzieci i młodzieży odbywały się w prywatnych domach. Kolejne lata przyniosły budowę tymczasowej kaplicy, a następnie kościoła. 10 sierpnia 1994 r. bp Adam Śmigielski erygował nową parafię w Jeziorkach, a 5 listopada 2000 r. konsekrował parafialny kościół.

„Otwórzcie drzwi Chrystusowi”

Po raz pierwszy w swojej blisko 18-letniej historii tutejsza parafia przeżywała nawiedzenie. Do tego dnia przygotowywała się od kilku miesięcy na sposób duchowy i materialny, dokładając wszelkich starań, aby jak najpiękniej podjąć tak ważnych Gości. Niezwykłość wydarzenia w słowach homilii podkreślił Biskup: - Sam nasz Pan przybywa do nas w cudownym obrazie, który został namalowany według Jego polecenia. Co się za tym kryje? Dlaczego z tym obrazem związane są tak wielkie obietnice, które pochodzą od samego Boga? - pytał. To nie przypadek, że obraz „Jezu, ufam Tobie” jest także w waszym kościele, którego wznosiliście z ogromnym zapałem, w waszej wspólnocie wiary. Tymczasem Jezus Miłosierny przychodzi, by was, często zabieganych i utrudzonych wesprzeć, pokrzepić, dodać sił i otuchy, przynieść radość i pokój do waszych serc i rodzin. Popatrzcie w jakiej postawie jest Pan Jezus... Jego łagodne i spokojne oblicze, ręka uniesiona do błogosławieństwa mówią same za siebie. Bóg pragnie zesłać na was wszystkich bez wyjątku swoje łaski. Dlatego powtórzę za Ojcem Świętym „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”. Czy zastanie nasze drzwi otwarte? A Pan Jezus powiedział św. s. Faustynie: „ludzkość nie zazna spokoju dopóki nie zwróci się do źródła Miłosierdzia mojego” - zaznaczał Kaznodzieja. Mówił także o trzech sposobach czynienia miłosierdzia. A są nimi: uczynek, słowo i modlitwa, jeśli w ten sposób uczcimy ten obraz, spełnią się Jego obietnice.

Reklama

Kolejna karta historii

Podczas Mszy św. bp Kaszak dokonał poświęcenia nowych stacji drogi krzyżowej w parafialnej świątyni. Następnie proboszcz parafii, ks. Wiesław Jarząbek klęcząc przed obrazem Jezusa Miłosiernego zawierzył wszystkie sprawy i mieszkańców Bożemu Miłosierdziu. Potem długa kolejka wiernych cierpliwie czekała na chwilę aby ucałować relikwie bł. Jana Pawła II.

5 listopada parafia w Jeziorkach dopisała kolejną kartę do swojej historii. - Dla naszej wspólnoty nawiedzenie było głębokim przeżyciem. Parafianie stanęli na wysokości zadania, a na zaproszenie Jezusa Miłosiernego odpowiedzieli nawet ci, którzy rzadko przekraczają progi domu Bożego. Oby to spotkanie z Miłością Miłosierną i bł. Papieżem Polakiem zaowocowało, przemieniło ludzkie serca, oby w przeżywanym Roku Wiary ludzie otworzyli drzwi Chrystusowi - mówi Duszpasterz wspólnoty w Jaworznie-Jeziorkach.

2012-11-19 08:22

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Relikwie św. Jana Pawła II zawitały do Korytnicy

Niedziela podlaska 46/2017, str. 1

Procesyjne wniesienie relikwii św. Jana Pawła II

Ks. Rafał Romańczuk

Procesyjne wniesienie relikwii św. Jana Pawła II

Parafia pw. św. Wawrzyńca Męczennika w Korytnicy 21 października przeżywała uroczyste wniesienie relikwii św. Jana Pawła II do parafialnego kościoła.

Więcej ...

Radość (w) naiwności

2022-11-22 14:17

Niedziela Ogólnopolska 48/2022, str. 41

Red.

Dzisiejszy człowiek chce mieć wszystko „na już”, „na gotowe”, „od ręki”. Nie potrafimy już czekać.

Więcej ...

Ukraina: kolejny kapłan porwany przez rosyjskich żołdaków

2022-12-01 21:14

Karol Porwich/Niedziela

Nowy biskup pomocniczy egzarchatu donieckiego Maksym Ryabukha powiedział włoskiej telewizji katolickiej Tv2000, że ks. Oleksandr, młody proboszcz z Melitopola, został schwytany w swoim kościele i wywieziony w nieznane miejsce. Według najnowszych rekonstrukcji ksiądz został wypędzony z terenów okupowanych i znajduje się obecnie na Zaporożu

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Wiara na medal

Wiara

Wiara na medal

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Kościół

Abp Pawłowski nuncjuszem w Grecji

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Wiara

Nowenna przed uroczystością Niepokalanego Poczęcia...

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Wiadomości

Korea Południowa: piłkarz w Katarze pokazał tatuaż,...

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

Niedziela Lubelska

Zmarł ks. Marcin Modrzejewski, miał 33 lata

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Sport

MŚ 2022 - skandynawskie media: szalony Szczęsny i łzy...

Dwa paradoksy Adwentu

Rok liturgiczny

Dwa paradoksy Adwentu

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Polska

Nowy sługa Boży – br. Kalikst Kłoczko

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...

Polska

Ks. prof. Pawlina: nie róbmy z Bożego Narodzenia tradycji...