Reklama

W oczekiwaniu na Nawiedzenie

Niedziela łódzka 1/2009

Tuż po uwolnieniu Prymasa Wyszyńskiego z odosobnienia w roku 1956 rozpoczęto przygotowania do Milenium Chrztu Polski. Jednym z elementów tych przygotowań była peregrynacja obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej. W okresie Wielkiej Nowenny kopia Cudownego Obrazu miała nawiedzić wszystkie parafie. 26 sierpnia 1957 r. odbyła się uroczystość rozpoczęcia Milenijnego Nawiedzenia. Do 1966 r. obraz nawiedził 10 polskich diecezji. 2 września 1966 został „aresztowany” i od tego momentu przez sześć kolejnych lat Matka Boża nawiedzała polskie diecezje w symbolu pustych ram, ewangeliarza i świecy. Obraz powrócił na trasę nawiedzenia 18 czerwca 1972 r. Od 1985 r. trwa druga peregrynacja obrazu nawiedzenia po Polsce. Archidiecezja Łódzka z niecierpliwością oczekuje „przyjścia” obrazu do rodzin w roku 2009.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Ks. Waldemar Kulbat: - Księże Prałacie, jakie znaczenie dla wiernych ma nawiedzenie obrazu Matki Bożej?

Ks. Ryszard Olszewski: - Patrząc na poprzednie nawiedzenia obrazu, ta forma kultu ma ogromne znaczenie dla narodu polskiego. W każdej rodzinie jest matka, kochająca, jednocząca, scalająca. Dla polskiego Kościoła taką szczególną matką jest Maryja. Ona jest z naszym narodem w zwycięstwach i porażkach. Polacy ją kochają i radośnie reagowali na jej obecność w domach przed rokiem 66, a owoce tamtego nawiedzenia to choćby odnawianie życia sakramentalnego, małżeńskiego, pojednania w rodzinach, deklaracje trzeźwościowe...

- Ksiądz Prałat na pewno pamięta poprzednie peregrynacje...

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Tak...to była wielka manifestacja wiary narodu polskiego i oddania Kościoła Matce Najświętszej. Przypominam sobie rodzinny Szydłowiec i nastrój pasterki koncelebrowanej przez wielu kapłanów. Przed Mszą pasterską udaliśmy się wszyscy na cmentarz, by podziękować naszym przodkom za dziedzictwo wiary. Pamiętam, że kościół przygotowywał się nie tylko duchowo poprzez misje (ja głosiłam je w Żeroniach)...pamiętam dekoracje na balkonach, w oknach domów, pamiętam podniosły nastrój pełen głębokiej radości.

- W jaki sposób parafia św. Maksymiliana Kolbego przygotowuje się na nawiedzenie?

- Od pewnego czasu w naszym kościele w grupach parafialnych rozmawiamy o nawiedzeniu, modlimy się o dobre przygotowanie. Mamy opracowany dokładny program, który będzie udostępniany parafianom podczas nadchodzącej wizyty duszpasterskiej i który zamieszczony jest w specjalnie wydanym Kalendarzu Nawiedzenia. Kalendarz ten pełni trzy funkcje: użytkową - zawiera kalendarium, duchową - zawiera modlitwy, praktyczno-estetyczną - zawiera program nawiedzenia, interesujące zdjęcia, historię obrazu i peregrynacji oraz moje słowa skierowane do wiernych. Podczas kolędy parafianie otrzymają też obrazki z wizerunkiem Matki Bożej Jasnogórskiej ze słowami Stefana Wyszyńskiego, prymasa Polski, a tuż przed nawiedzeniem materiały przydatne do wykorzystania podczas podejmowania obrazu w rodzinach. Do duchowego przygotowania wiernych poprzez misje św. zaprosiłem Ojców Paulinów. Swój udział w parafialnej uroczystości nawiedzenia zapowiedział także Prymas Polski kard. Józef Glemp. Przygotowujemy też kopie obrazu, by po ceremonii zwanej pocałunkiem powędrowały do pabianickich rodzin. Jako wotum po nawiedzeniu pragnę w kościele ustawić boczny ołtarz z figurą Matki Bożej Fatimskiej.

- Czego Ksiądz Prałat oczekuje po tej szczególnej wizycie Maryi w pabianickich domach?

- Moim marzeniem jest, by Pabianice wzorem patrona św. Maksymiliana M. Kolbego oddały się w opiekę Niepokalanej, by to miasto stało się w pełni katolickie poprzez praktyki religijne, wspólną celebrację świąt, uroczystości, poprzez nabożeństwa fatimskie, różańcowe, majowe, godzinki, przez pielgrzymki. Chciałbym, by idea M. Kolbego „zdobyć cały świat dla Niepokalanej” miała dosłowne przeniesienie na Pabianice. Chciałbym, by poprzez słowa Maryi „Czyńcie, cokolwiek wam powie mój Syn” kształtowało się życie mieszkańców Pabianic.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Przewodniczący KEP o sprawie ks. Adriana G.: jeśli w procesie zabrakło empatii, bardzo za to przepraszam

2024-05-24 15:00
Abp Tadeusz Wojda

Yt/Archidiecezja Gdańska

Abp Tadeusz Wojda

Zapewniam, że postępowanie ws. oskarżanego o molestowanie seksualne ks. Adriana G. prowadzone jest prawidłowo. Jeśli w procesie zabrakło empatii, bardzo za to przepraszam - powiedział przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski abp Tadeusz Wojda w nagraniu zamieszczonym na YouTube.

Więcej ...

Nowi proboszczowie. Zmiany personalne duchowieństwa w archidiecezji warszawskiej

2024-05-24 09:21

fot. Wojciech Łączyński/archwwa.pl

W czasie uroczystości w kaplicy Domu Arcybiskupów Warszawskich nowi proboszczowie złożyli przysięgę i wyznanie wiary oraz złożyli podpisy pod dekretami, które wręczył im metropolita warszawski kard. Kazimierz Nycz. Nowi proboszczowie obejmą parafie 24 czerwca. Publikujemy listę zmian.

Więcej ...

Diabelski młyn

2024-05-25 10:27
Samuel Pereira

Materiały własne autora

Samuel Pereira

Kilka dni temu rozmawiałem z człowiekiem, który kilkadziesiąt lat temu wyemigrował do Stanów Zjednoczonych i obserwuje polską politykę, acz ocenia przez pryzmat miejsca, w którym teraz żyje i pracuje – kraju uważanego za wzór dojrzałej demokracji. Dodam tylko, że w ostatnich latach mocno spolaryzowanego i kołysanego przez różnego rodzaju wewnętrzne spory typu ruch Black Lives Matter, czy „kultura woke” i wszystko co z tym związane.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

Kościół

Zmarł biskup senior Janusz Zimniak

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Kościół

„Stanowczy sprzeciw wobec działań MEN” -...

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Wiara

Wspomnienie Najświętszej Maryi Panny Wspomożenia Wiernych

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Niesamowita święta Rita

Kościół

Niesamowita święta Rita

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

Polska

Święto Chrystusa Najwyższego i Wiecznego Kapłana

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania