Reklama

Prestiż i zobowiązanie

Pan Edward z uśmiechem na twarzy oglądając zaproszenie powiedział: „Nie przypuszczałem, że jeszcze w życiu wezmę udział we Mszy odprawianej w języku łacińskim”. Nie doczekał tej chwili. Niespodziewanie, 15 minut później, odszedł na spotkanie z Panem. 17 dni przed jubileuszem

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W Żurawicy 26 listopada 1948 r. powołana została największa w tamtym okresie grupa ministrancka. W jej skład wchodziło 32 nowoprzyjętych chłopców oraz 17 starszych. Proboszczem był wówczas ks. kan. Tadeusz Kostka, a opiekę nad ministrantami sprawował wikary - ks. Jan Obara. W parafii przebywał również ks. Kajetan Amirowicz, kapłan obrządku ormiańskiego, pochodzący ze Śniatynia na Pokuciu, czyli dawnych kresów Rzeczypospolitej, który uchodząc przed represjami sowieckimi znalazł schronienie w Żurawicy.
Władysław Fac wspomina, że służba przy ołtarzu miała wówczas inny charakter. - Inna była liturgia, ale też inne podejście do ministrantury - mówi. We Mszy św. przedsoborowej ministrant nie miał dostępu do kielicha czy monstrancji. Podawał ampułki, dzwonił i odpowiadał na wezwania kapłana - oczywiście po łacinie. Lud w tym czasie śpiewał pieśni, bądź modlił się w ciszy. Na Mszy św. ksiądz stał tyłem do wiernych. Bycie ministrantem było wówczas wyróżnieniem, oznaczało pewien prestiż, ale było też zobowiązujące. Ministrant musiał się dobrze zachowywać nie tylko w czasie liturgii, ale również poza kościołem. - Zostać upomnianym, to był dla nas dyshonor - dodaje.
Opiekunem ministrantów był ks. Jan Obara. Młody kapłan, wesoły i pełen życia. - Dużo jeździł na rowerze, wiadomo, nie było wtedy samochodów. Lubił sport. Nieraz przyłączał się do nas, gdy graliśmy w piłkę nożną lub siatkówkę, często sędziował nasze mecze - opowiadają ministranci ks. Obary.
Ks. Obara miał swojego zastępcę i pomocnika, który pełnił funkcję przełożonego koła. Był nim jeden ze starszych ministrantów, Edward Spelina. Odpowiadał za przykładne wypełnianie posługi ołtarza. Nie dane mu było dożyć dnia jubileuszu. 6 listopada, czyli 17 dni wcześniej, Pan Bóg powołał go do siebie. Jeszcze na 15 minut przed odejściem, z uśmiechem na twarzy oglądając zaproszenie, powiedział: „nie przypuszczałem, że jeszcze w życiu wezmę udział we Mszy odprawianej w języku łacińskim”.
W uroczystość Chrystusa Króla, pełni radości i wdzięczności spotkali się ministranci przyjęci w 1948 r. Na Mszy św. polecali dusze wszystkich zmarłych kolegów oraz o potrzebne łaski dla żyjących. Mszy w języku łacińskim przewodniczył ks. prał. Aleksander Zając - były proboszcz w Żurawicy, wraz z obecnym proboszczem ks. dziekanem Marianem Hofmanem oraz karmelitą o. Stefanem Skóronogiem. Dokonano również przyjęcia nowych kandydatów do grona ministrantów i lektorów parafii Żurawica Dolna.
Wcześniej jubilaci odwiedzili na żurawickim cmentarzu groby zmarłych kolegów, a po liturgii odbyło się wspomnieniowe spotkanie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Madonno Inwałdzka, módl się za nami...

2024-05-17 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Pod koniec XIX stulecia kult Matki Bożej Inwałdzkiej zaczął powoli zanikać. Na odpusty przybywało coraz mniej pielgrzymów, głównie z najbliższej okolicy. Reszty dokonał pożar kościoła w 1889 r., podczas którego został uszkodzony cudowny obraz, zniszczone wota i ozdoby.

Więcej ...

Świdnica. Inauguracja I Synodu Diecezji Świdnickiej: „Patrzmy na Jezusa!”

2024-05-18 09:50
Baner promujący I Synod Diecezji Świdnickiej

diecezja świdnicka

Baner promujący I Synod Diecezji Świdnickiej

Dziś sobotę 18 maja 2024 roku o godzinie 11.00 w katedrze świdnickiej odbędzie się uroczysta inauguracja Pierwszego Synodu diecezji świdnickiej. Msza święta rozpocznie to historyczne wydarzenie, którego hasłem przewodnim są słowa z Listu do Hebrajczyków: „Patrzmy na Jezusa, który nam w wierze przewodzi i ją wydoskonala” (Hbr 12, 2).

Więcej ...

Krzyż w miejscu publicznym nie narusza wolności

2024-05-18 16:28
dr. Błażej Poboży

archiwum dr. Błażeja Pobożego

dr. Błażej Poboży

O tym, kto w Warszawie boi się krzyża, pozornej bezstronności władz publicznych i dążeniu do starcia światopoglądowego mówi dr Błażej Poboży, doradca Prezydenta RP Andrzeja Dudy.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Święty od trudnych spraw

Niedziela w Warszawie

Święty od trudnych spraw

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

Wiara

Dzień po dniu budujmy osobistą relację z Jezusem

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 18.): Odmówisz dziewiątkę?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów