W pierwszą niedzielę po Narodzeniu Pańskim, 28 stycznia, bielsko-żywiecki Ordynariusz podsumował działania podjęte przez diecezjalny Kościół na rzecz budowania rodziny i małżeństwa według zamysłu Boga. W katedrze św. Mikołaja Pasterz diecezji razem z kapłanami bielskiego dekanatu celebrował Mszę św., w której uczestniczyli przedstawiciele środowisk prorodzinnych, pracownicy Wydziału Duszpasterstwa Rodzin bielskiej Kurii oraz małżeństwa i rodziny z całej diecezji.
W homilii Hierarcha podziękował za wszelkie dobro, jakie dokonało się w lokalnym Kościele w związku z Rokiem Rodziny. - Ten rok, który dziś uroczyście kończymy, był wielkim dobrem dla naszej wspólnoty - powiedział bp Tadeusz Rakoczy. - Oczywiście, dziś tak naprawdę niczego nie kończymy, bo troska o rodzinę powinna obejmować całą naszą przyszłość i powinna trwać zawsze. Jesteśmy gotowi do dalszej pracy na rzecz rodziny. I niech w tym dziele nikogo nie zabraknie! To jest bardzo ważne chrześcijańskie zadanie dla nas wszystkich na dziś, na jutro i na całe nasze życie. Biskup Ordynariusz wyraził także wdzięczność wszystkim pomysłodawcom i organizatorom obchodów roku poświęconego rodzinie.
Swoją homilię poświęcił współczesnym zagrożeniom życia małżeńskiego, do których zaliczył: łatwość rozwodów, rozbijającą więzy małżeńskie emigrację zarobkową jednego z małżonków, zamykanie się małżonków w kręgu własnych spraw, zanik więzi w samej rodzinie oraz sprzeniewierzanie się zadaniu małżeństwa, jakim jest służba życiu.
Pasterz odniósł się także do zagadnień związanych ze sztucznym zapłodnieniem. - Ileż potrzeba mądrości, ileż wiedzy o prawie naturalnym i objawionym, o godności ludzkiego życia, aby przezwyciężyć współczesne konfrontacje i skończyć raz na zawsze z techniką „in vitro”, która, podobnie jak aborcja, wylewa do kanałów tysiące poczętych - w tym wypadku wbrew naturze - dzieci. A przecież to nie jedyne negatywne i niedopuszczalne skutki „uzyskiwania”, jak to się dzisiaj mówi, a nie „rodzenia” dzieci. Wiele w tym złej woli, przewrotności, ale też ignorancji ludzi wierzących - mówił Hierarcha, przypominając podstawowe zasady etyczne kościelnego nauczania dotyczącego tej kwestii.
Po homilii zebrani w katedrze małżonkowie odnowili swoje przyrzeczenia miłości i wierności, które składali sobie i Bogu w dniu ślubu. Zgodnie z prośbą Biskupa Ordynariusza ten sam obrzęd w święto Świętej Rodziny celebrowano w każdej parafii diecezji.
PB
Pomóż w rozwoju naszego portalu