Reklama

Serwis częstochowski

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Święto Niepodlegości w Zajączkach

11 listopada parafianie Zajączek tradycyjnie już modlili się w intencji Ojczyzny. Głównym organizatorem uroczystych obchodów Święta Niepodległości był Parafialny Oddział Akcji Katolickiej przy parafii św. Franciszka z Asyżu w Zajączkach we współpracy ze Szkołą Podstawową w Zajączkach I. Uroczystą Mszę św. w intencji Ojczyzny odprawił proboszcz parafii ks. kan. Tadeusz Gonera. W homilii Ksiądz Proboszcz przypomniał wydarzenia historyczne, a także dokumenty Kościoła związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości. Zwrócił uwagę na dar wolności oraz na postawę patriotyzmu i odpowiedzialności obywatelskiej. W liturgię Mszy św. włączyli się harcerze z 13. Zajączkowskiej Drużyny Harcerskiej "Strażnicy Poranka", chór parafialny oraz orkiestra dęta. Przed ołtarzem stanęły poczty sztandarowe Szkoły Podstawowej z Zajączek I, Szkoły Podstawowej z Zajączek II oraz Ochotniczej Straży Pożarnej z Zajączek II. Szczególnie cieszy z roku na rok coraz liczniejszy udział parafian w uroczystych obchodach Święta Niepodległości.
Druga część uroczystości miała miejsce w Szkole Podstawowej w Zajączkach I. Uczniowie zaprezentowali program słowno-muzyczny przygotowany pod kierunkiem Marii Słomian. Wystąpiła również orkiestra dęta pod batutą Bogdana Krzaka. Dyrektor szkoły - Izabela Cieleban-Dzierżan oraz członkowie Zarządu Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej zaprosili uczestników uroczystości do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych i legionowych przy skromnym poczęstunku. W słotny listopadowy wieczór w świetlicy szkolnej liczna grupa dzieci, młodzieży, rodziców i dziadków w prawdziwie rodzinnej i świątecznej atmosferze kończyła dzień piękną lekcją patriotyzmu.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tekst i fot.: Stanisław Korzonek

"Oto Polska idzie"

11 listopada w czasie Mszy św. w kościele pw. Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa w Radomsku młodzież z Publicznego Gimnazjum nr 2 prezentowała montaż słowno-muzyczny poświęcony tematyce walki o niepodległą Ojczyznę. Oprawę muzyczną przygotowała Ania Kabzińska - uczennica Szkoły Muzycznej w Radomsku, stypendystka Fundacji Inicjatyw Kulturalnych. Kazania proboszcza parafii ks. Tadeusza Chyły i poetycki program w wykonaniu młodzieży skłaniały licznie zgromadzonych w kościele wiernych do głębokiej zadumy nad przeszłością i przyszłością Ojczyzny. Słowa skierowane były przede wszystkim do młodzieży, to od niej bowiem zależy czy stając się częścią Unii Europejskiej, zachowamy odrębność narodową, głęboko zakorzenioną wiarę i tradycję chrześcijańską. Wzruszające teksty poezji dotknęły serc starszego pokolenia. W wielu oczach pojawiły się łzy.

Reklama

Wanda Proszowska

Koncert w Olsztynie

Z okazji święta patronki muzyki kościelnej św. Cecylii, 17 listopada w kościele pw. św. Jana Chrzciciela w Olsztynie odbył się koncert, którego wykonawcami byli uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych w Częstochowie. Młodzież zaprezentowała swoje umiejętności w kwartecie smyczkowym oraz grze solowej, wykonując utwory na organach, skrzypcach, wiolonczeli, trąbce, klarnecie i wibrafonie. Parafianie mieli możliwość wysłuchania pięknej muzyki C. F. Haydna, J. S. Bacha, G. Frescobaldiego, P. Czajkowskiego i C. Francka. Występ uczniów miał miejsce w czasie wieczornej Mszy św. i zaraz po niej, w czasie koncertu. Spotkał się z dużym zainteresowaniem słuchaczy, którzy od lat mają możliwość wsłuchiwania się w piękno muzyki poważnej, wszak koncerty w olsztyńskim kościele miały miejsce już nie jeden raz.

Ks. Ryszard Grzesik

Praca doktorska ks. inf. Mariana Mikołajczyka

historia Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej to zarazem historia prześladowania Kościoła katolickiego. Krótki to czas, by zapomnieć nie zagojone jeszcze rany, by nie odczuwać skutków tamtych dni, dla jednych - by nie mówić, dla innych - by mówić, jeszcze dla innych - by zatrzeć wstyd. Są i tacy, którzy nie rozumieli tamtego świata i do dziś - być może - nie pojmują.
Wśród nich są osoby, które będąc świadkami wielu wydarzeń, chcą je udokumentować. Jedną z nich jest ks. inf. Marian Mikołajczyk, wikariusz generalny i kanclerz Kurii Metropolitalnej w Częstochowie - autor pracy doktorskiej nt. Problemy religijno-moralno-społeczne diecezji częstochowskiej w latach 1945-89 wynikające z ówczesnej sytuacji politycznej. "Jest on sprawozdawcą i narratorem. Wspomina to, co oglądał, i w co był bezpośrednio zaangażowany. Nie czyni tego dla rozdrapywania ran, ale ku pamięci historii. Historia bowiem jest nauczycielką życia. Nie wolno lekceważyć i zatykać uszu na jej głos. Trzeba też wyciągać z niej wnioski" - tak pisał abp Stanisław Nowak we wstępie poprzedniej książki ks. inf. Mariana Mikołajczyka Władza ludowa a diecezja częstochowska wydanej w Bibliotece "Niedzieli". Praca doktorska jest jej rozwinięciem i próbą odpowiedzi na pytanie: jakie problemy religijno-społeczne miały miejsce w naszej diecezji w związku z wprowadzeniem w Polsce i panowaniem w niej ładu opartego na ideologii marksistowsko-leninowskiej? Jest również próbą ukazania ran zadanych narodowi przez ten system, ran których leczenie z pewnością będzie trwało długo. Ks. inf. Marian Mikołajczyk przekazał w swojej pracy część osiągnięć i klęsk Kościoła częstochowskiego tamtego czasu udokumentowanych w Archiwum Diecezjalnym. Reszta pozostaje w pamięci tych, którzy stopniowo odchodzą. "Trzeba więc bardzo spieszyć się - mówi Autor - by ratować to, co można jeszcze uratować od zapomnienia. Ku nauce, a może i przestrodze...".

Reklama

* * *

Obrona pracy doktorskiej ks. inf. Mariana Mikołajczyka, pisanej pod kierunkiem ks. prof. dr. hab. Jana Kowalskiego, miała miejsce 19 listopada br. w Papieskiej Akademii Teologicznej w Krakowie na Wydziale Teologicznym. Recenzentami pracy byli: ks. prof. dr hab. Józef Zabielski z Uniwersytetu Kard. S. Wyszyńskiego w Warszawie i ks. prof. dr hab. Jan Orzeszyna z PAT w Krakowie. W obronie rozprawy doktorskiej uczestniczyli: abp Stanisław Nowak - metropolita częstochowski, ks. inf. Ireneusz Skubiś - wikariusz biskupi ds. mediów, współpracownicy z Kurii Metropolitalnej, przedstawiciele Wyższego Seminarium Duchownego i przyjaciele.
Praca doktorska przygotowywana jest do druku przez Wydawnictwo Archidiecezjalne "Regina Poloniae". W wersji książkowej ukaże się pod koniec grudnia br.

Ewa Oset

Tradycje patriotyczne

Tradycją Szkoły Podstawowej nr 52 i Gimnazjum nr 21 w Częstochowie-Dźbowie stało się organizowanie uroczystości niepodległościowych dla mieszkańców. Dyrekcje obu szkół zapraszają do udziału w uroczystościach organizacje i zrzeszenia działające na terenie miasta i dzielnicy. W tym roku uroczystość związana ze Świętem Niepodległości została zorganizowana 8 listopada pod kierunkiem nauczycieli: Małgorzaty Piekarczyk, Bogumiły Kogut, Anny Domagały i Bożeny Staniek. Była to swoista lekcja patriotyzmu. Dzieci i młodzież uczciły pamięć legionistów 27. Pułku, składając kwiaty pod Pomnikiem Poległych. O godz. 10.00 została odprawiona uroczysta Msza św. celebrowana przez bp. Antoniego Długosza i ks. Stanisława Jasionka, proboszcza parafii pw. św. Teresy od Dzieciątka Jezus. Po Mszy św. nastąpiła część artystyczna skłaniająca słuchaczy do refleksji na temat naszego patriotyzmu, daru wolności i odpowiedzialności za tę wolność. Przypomniana została droga naszej Ojczyzny do wolności przez cierpienia, łzy i krzyże.

Małgorzata Piekarczyk

Podziel się:

Oceń:

2002-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Nowy Sekretarz Episkopatu: Kościół dziś potrzebuje ewangelizacji i nawrócenia

2024-07-01 10:32

EpiskopatNews/ flickr.com

Jestem przekonany, że w obecnej sytuacji - dla dobra podstawowej misji jaką jest ewangelizacja - jako Kościół potrzebujemy nie tyle budowania pozytywnego wizerunku, co nawrócenia - deklaruje w rozmowie z KAI bp Marek Marczak, nowy sekretarz generalny Konferencji Episkopatu. Wśród głównych zadań Kościoła widzi intensywną ewangelizację oraz pracę na rzecz reformy synodalnej. Mówi również o potrzebie zreformowania pracy Konferencji Episkopatu.

Więcej ...

Kim był św. Otton?

Wikipedia

Święty Otton (lub Otto) z Bambergu od chwili erygowania diecezji szczecińsko-kamieńskiej (28 czerwca 1972 r.) jest drugim obok Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła jej patronem.

Więcej ...

Ruszyła akcja zbierania podpisów pod petycją „Religia zostaje w szkole”

2024-07-01 15:11

Adobe Stock

Instytut Ordo Iuris wraz z Centrum Życia i Rodziny pod patronatem Stowarzyszenia Katechetów Świeckich, zainicjowało zbieranie podpisów pod petycją broniącą obecności religii w polskich szkołach, której chcą się pozbyć obecne władze MEN. Organizatorzy liczą na silne poparcie społeczne dla akcji wśród wszystkich środowisk chrześcijańskich i rodzicielskich, którym zależny na utrzymaniu wychowawczej roli szkoły w duchu moralności chrześcijańskiej.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Kościół

O 20:00 protest pod aresztem, gdzie osadzony jest ks....

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Miesiąc Najdroższej Krwi

Wiara

Miesiąc Najdroższej Krwi

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Niedziela Częstochowska

Zmarł ks. Mirosław Rapcia. Znane są szczegóły...

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Kościół

Zmarł ks. Paweł Pilśniak, kapłan wyświęcony rok temu

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Wiara

Nowenna do Przenajdroższej Krwi Chrystusa

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP: ks. Marcin Iżycki zawieszony...

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Wiara

Matka Boża Nieustającej Pomocy – skąd Jej fenomen?

Trzecia tajemnica fatimska

Wiara

Trzecia tajemnica fatimska