Reklama

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka otrzymał imię Rodziny Ulmów

KPRP

Port Lotniczy Rzeszów-Jasionka oficjalnie otrzymał dzisiaj imię Rodziny Ulmów. Wydarzenie odbyło się z udziałem prezydenta RP Andrzeja Dudy i kard. Marcello Semeraro, prefekta Dykasterii Spraw Kanonizacyjnych. - Dzięki tej inicjatywie ta niezwykle ważna historia o Polakach będzie szła w świat - powiedział prezydent Polski. Lotnisko w Jasionce pełni szczególną rolę od wybuchu wojny na Ukrainie, bowiem stąd wyruszają transporty z pomocą na Wschód.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uroczystość odbyła się rano w terminalu portu pasażerskiego. Wzięli w niej udział przedstawiciele władz województwa, parlamentarzyści i samorządowcy oraz biskupi: abp Adam Szal - metropolita przemyski, abp Józef Michalik - emerytowany metropolita przemyski i bp Jan Wątroba - biskup rzeszowski.

Prezydent Andrzej Duda przypomniał, że Polska od początku swojej państwowości opiera się na wierze i wartościach chrześcijańskich i za te wartości Ulmowie oddali życie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Dziękuję, że zdecydowaliście się nadać temu lotnisku imię tej właśnie rodziny. To wielka specyfika port lotniczy, to okno na świat, to miejsce, gdzie przybywają ludzie - w ostatnim czasie rzeczywiście z całego świata. Od czasu rosyjskiej agresji na Ukrainę lotnisko w Jasionce stało się centrum wsparcia dla Ukrainy na wszelkie możliwe sposoby: i tego wsparcia militarnego, i humanitarnego, i politycznego, bo to tutaj przylatują politycy z całego świata, którzy potem podążają dalej w kierunku Kijowa - podkreślił Duda.

- To jest miejsce, które dzisiaj jest miejscem znanym na świecie. Od teraz będzie się nazywało Ulma Airport, bo pewnie tak będą na to lotnisko już wkrótce mówili. Dziękuję za to, bo także dzięki tej inicjatywie ta niezwykle ważna historia o Polakach będzie szła w świat, będzie świadectwem także o nas, o naszej historii, o tym co dla nas jest ważne i co ma w przestrzeni naszych dziejów znaczenie - kontynuował prezydent.

Na wyjątkową rolę, jaką odgrywa podrzeszowskie lotnisko zwrócił też uwagę marszałek województwa podkarpackiego Władysław Ortyl. - Spotykamy się na lotnisku, które w ostatnim czasie stało się jednym z najbardziej znaczących w Europie. W ciągu ostatnich dwóch lat to miejsce stało się podwójnym symbolem: pomocy bliźnim i nadziei. To właśnie tędy dyplomatyczne, medyczne, humanitarne i militarne wsparcie z całego świata dociera do walczącej z rosyjskim agresorem Ukrainy - podkreślił.

Reklama

Prezes lotniska Adam Hamryszczak wyraził nadzieję, że dzięki rzeszowskiemu lotnisku heroiczna, chrześcijańska postawa Rodziny Ulmów będzie rozpropagowana nie tylko w Polsce i Europie, ale także na całym świecie.

Z okazji dzisiejszej uroczystości w terminalu lotniska umieszczono pamiątkową tablicę, której częścią jest deskal (obraz namalowany na deskach) przedstawiający Rodzinę Ulmów przygotowany przez lokalnego artystę Arkadiusza Andrejkowa. Odsłonił ją prezydent Andrzej Duda wraz z marszałkiem Władysławem Ortylem oraz prezesem portu Adamem Hamryszczakiem. Natomiast kard. Semeraro poświęcił tablicę, odnowioną kaplicę na lotnisku oraz obraz bł. Rodziny Ulmów. W kaplicy umieszczono również relikwie Samarytan z Markowej.

Inicjatywa nadania portowi lotniczemu Rzeszów-Jasionka imienia Rodziny Ulmów zrodziła się w marcu 2018 r. Wówczas radni sejmiku województwa podkarpackiego przyjęli uchwałę dotyczącą oddania hołdu wszystkim Polakom ratującym Żydów podczas II wojny światowej. Przedstawiając ten projekt, marszałek województwa Władysław Ortyl zaproponował, aby lotnisku nadać imię Rodziny Ulmów. Pomysł został przyjęty przez aklamację. Ostateczna decyzja należała jednak do zarządu portu i jego udziałowców, wśród których największym jest samorząd województwa podkarpackiego.

Historia lotniska w podrzeszowskiej Jasionce rozpoczęła się w 1941 r., tuż przed wybuchem wojny między Niemcami a ZSRR. Teren lotniska zajmuje ponad 650 ha. Port dysponuje drugim najdłuższym pasem startowym w Polsce. Ma on długość 3200 metrów i szerokość 65 m, co umożliwia operacje największych samolotów pasażerskich i transportowych.

Lotniskiem zarządza Port Lotniczy „Rzeszów-Jasionka” sp. z o.o., której udziałowcami są: Województwo Podkarpackie (większościowy) i Polskie Porty Lotnicze S.A.

Wiosną 2013 r. oddano do użytku nowy terminal pasażerski. Od tego czasu port lotniczy Rzeszów-Jasionka przeżywa dynamiczny rozwój, a w 2023 r. po raz pierwszy przekroczyło liczbę miliona odprawionych pasażerów.

Reklama

Szczególnego znaczenia podrzeszowskie lotnisko nabrało po inwazji Rosji na Ukrainę w lutym 2022 roku. Stał się wówczas niezwykle ważnym węzłem komunikacyjnym umożliwiającym dostarczanie międzynarodowej pomocy wojskowej i humanitarnej Ukrainie. Tutaj lądowały samoloty z najważniejszymi przywódcami: prezydentem USA Joe Bidenem, amerykańskim sekretarzem stanu Antonym Blinkenem, czy brytyjskim następcą tronu księciem Williamem.

***

W czasie okupacji Józef i Wiktoria Ulmowie ukrywali w swoim gospodarstwie ośmioro Żydów, za co 24 marca 1944 r. zostali zamordowani przez Niemców. Najpierw zabito ukrywanych Żydów, a potem całą rodzinę Ulmów: Józefa, Wiktorię i siedmioro dzieci (poród najmłodszego rozpoczął się w chwili egzekucji).

W 1995 roku za swoje czyny rodzina Józefa i Wiktorii została uhonorowana tytułem "Sprawiedliwi wśród Narodów Świata". Żydowski Instytut Pamięci w Jerozolimie - Yad Vashem.

17 września 2022 roku papież Franciszek potwierdził dekret o męczeństwie czcigodnych Sług Bożych, umożliwiając tym samym ich beatyfikację, która odbyła się 10 września 2023 r. w Markowej. Był to pierwszy w historii przypadek, kiedy do chwały ołtarzy została wyniesiona cała rodzina.

Podziel się:

Oceń:

+3 0
2024-03-24 10:57

Wybrane dla Ciebie

Pojechała pożegnać się z Matką Bożą... wróciła uzdrowiona

Magdalena Pijewska/Niedziela

Sierpień 1951 roku na Podlasiu był szczególnie upalny. Kobieta pracująca w polu co i raz prostowała grzbiet i ocierała pot z czoła. A tu jeszcze tyle do zrobienia! Jak tu ze wszystkim zdążyć? W domu troje małych dzieci, czekają na matkę, na obiad! Nagle chwyciła ją niemożliwa słabość, przed oczami zrobiło się ciemno. Upadła zemdlona. Obudziła się w szpitalu w Białymstoku. Lekarz miał posępną minę. „Gruźlica. Płuca jak sito. Kobieto! Dlaczegoś się wcześniej nie leczyła?! Tu już nie ma ratunku!” Młoda matka pogodzona z diagnozą poprosiła męża i swoją mamę, aby zawieźli ją na Jasną Górę. Jeśli taka wola Boża, trzeba się pożegnać z Jasnogórską Panią.

Więcej ...

Wy jesteście przyjaciółmi moimi

2024-04-26 13:42

Niedziela Ogólnopolska 18/2024, str. 22

Adobe Stock

Więcej ...

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 5.): Ile słodzisz?

To święty również na dzisiaj

To święty również na dzisiaj

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Wiara

Rozważania na niedzielę: Jak się uczyć miłości?

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Sport

Turniej WTA w Madrycie - Świątek wygrała w finale z...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...