Reklama

Zbliża się dzień konsekracji nowego biskupa

Niedziela legnicka 4/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dla Legnicy jest to sprawa wyjątkowa, bo będą to pierwsze święcenia biskupie udzielane w naszym mieście” - mówił bp Stefan Cichy podczas konferencji, przybliżając dziennikarzom osobę Biskupa-Nominata - „Z tej nominacji bardzo się cieszymy. Długie było oczekiwanie, ale w końcu 24 grudnia ub.r. jego nazwisko zostało ogłoszone. Teraz przygotowujemy się do dnia święceń biskupich, który będzie miał miejsce 31 stycznia, o godz. 11 w naszej legnickiej katedrze. Za niedługo będzie Ksiądz Biskup nominat obchodził 48. rocznicę swoich urodzin a także 22. rocznicę święceń prezbiteratu”.
Biskup legnicki przypomniał także, że ks. prał. Marek Mendyk, po zakończeniu studiów specjalistycznych z zakresu katechetyki i obronie pracy doktorskiej, został mianowany w diecezji dyrektorem Wydziału Katechetycznego. Od początku był więc związany ze światem nauczania religii, katechetami i nauczycielami. Opiekował się również stypendystami Dzieła Nowego Tysiąclecia, dusz pasterstwem osób niepełnosprawnych a ostatnio także Diecezjalną Orkiestrą Młodzieżową. Stąd też i data święceń nie jest przypadkowa, bo w tym dniu w liturgii Kościoła wspominamy św. Jana Bosko, patrona dzieci, młodzieży i katolickich wychowawców. Sam Biskup Nominat mówił o tym dniu: „Jest to taka opatrznościowa data. Przez ostatnie 13 lat, pełniąc posługę dyrektora Wydziału Katechetycznego, zajmowałem się sprawami: wychowania, nauczania, duszpasterstwa nauczycieli. A z drugiej strony, może to też jest swoisty dług wdzięczności wobec Zgromadzenia Salezjanów, u których zdobywałem coraz to nowe kwalifikacje i specjalizacje. Pracowałem też z Siostrami Salezjankami na parafii, gdzie byłem wikariuszem, potem studiowałem na KUL-u, u Salezjanów w Instytucie Teologii Pastoralnej specjalizację katechetyczną, a więc jest to jakiś dług, który spłacam wobec św. Jana Bosko”.
Podczas konferencji była też okazja wrócić do pierwszych chwil związanych z przyjęciem wiadomości o wyborze przez Ojca Świętego ks. dr. Marka Mendyka na biskupa pomocniczego diecezji legnickiej. Fakt ten miał miejsce 13 grudnia ub.r., kiedy drogą telefoniczną został zapytany przez Nuncjusza Apostolskiego w Polsce, czy przyjmuje taką decyzję Ojca Świętego. Po wyrażeniu zgody, w dniu 22 grudnia, Biskup Nominat w Nuncjaturze po spotkaniu z Nuncjuszem odebrał stosowne dokumenty wraz z informacją, że oficjalnie będzie to ogłoszone 24 grudnia, czyli w dniu Wigilii. „Ucieszyłem się że będzie to ten dzień świąteczny, bo wtedy już i kuria nie pracuje, nie ma nikogo w seminarium, będzie cicho, więc planowałem że spotkamy się z Biskupem legnickim może w kaplicy seminaryjnej, a po ogłoszeniu pójdziemy do mnie na wigilijną herbatę. Tymczasem Ksiądz Biskup zadbał o to, aby to ogłoszenie nabrało bardziej uroczystego i oficjalnego wymiaru”.
Rzeczywiście, ten dzień zgromadził wielu uczestników, o czym piszemy jeszcze w osobnej relacji, dając okazję do wyrażenia swej radości i pierwszych życzeń kierowanych pod adresem nowo ogłoszonego wtedy biskupa.
Zawołanie, które wybrał biskup nominat brzmi - „Na Twoje słowo” (łac. - In verbo Tuo) Łk 5, 5. Wybrane zostało z kontekstu opisu cudownego połowu ryb, którego dokonali uczniowie na słowo Jezusa, choć po ludzku wydawało się że nic już nie da się tego dnia złowić. „W warunkach nowej ewangelizacji, te słowa, jako motto, bardzo mnie poruszają, i tym właśnie się dzielę. To zawołanie jest ciągłością tego, czemu staram się być wierny od kilkunastu lat, posługując w naszej diecezji legnickiej”.
Zaprezentowany został także herb nowego biskupa (również opisujemy go w osobnym artykule).
Sama uroczystość święceń odbędzie się w legnickiej katedrze w sobotę, 31 stycznia, o godz. 11.
Zaproszenia do udziału w tej uroczystości zostały wysłane nie tylko do gości z kraju, ale także i za granicę, w tym do sąsiadujących z diecezją legnicką diecezji w Czechach i Niemczech.
Głównym konsekratorem będzie biskup legnicki Stefan Cichy, a współkonsekratorami: abp Marian Gołębiewski - metropolita wrocławski oraz biskup Stefan Regmunt - biskup zielonogórsko-gorzowski.
Istotnymi elementami liturgii święceń biskupich są: Hymn do Ducha Świętego, przedstawienie kandydata głównemu konsekratorowi, wprowadzenie do obrzędu przypominające istotę posługiwania biskupa, przyrzeczenie składane przez biskupa nominata, litania do Wszystkich Świętych, nałożenie rąk i modlitwa święceń, namaszczenie głowy, przekazanie księgi Ewangelii i insygniów. Przebieg liturgii święceń zaprezentował ks. dr Mariusz Majewski, sekretarz Biskupa legnickiego, zwracając uwagę i przybliżając najważniejsze jej momenty.
W diecezji nowy biskup pomocniczy będzie zajmował się sprawami katechizacji, nauczania i wychowania religijnego, sprawami związanymi z duszpasterstwem powołaniowym, ruchami katolickimi, osobami niepełnosprawnymi i oczywiście posługą podczas wizytacji kanonicznych, sprawowaniem sakramentu bierzmowania
Konferencja prasowa była też okazją do zaprezentowania aktualnych wydarzeń i działań duszpasterskich w diecezji. O pracach związanych z przebiegiem Synodu w diecezji mówił ks. dr Bogusław Drożdż, sekretarz generalny Synodu. O przeżywanym w Polsce i w diecezji Nowym Roku Duszpasterskim i inicjatywach z tym związanych mówił ks. dr Bogusław Wolański. O aktualnej działalności Caritas diecezjalnej, w tym o działającym już w Legnicy nowym ośrodku Caritas „Samarytanin” mówił ks. dr Andrzej Ziombra, a o kolejnych pracach i promocji w zespole pocysterskim w Krzeszowie dyrektor biura koordynacji i zarządzania funduszami pomocowymi mgr Roman Sakowski.
Zapraszamy więc do udziału w tej szczególnej uroczystości, jak również prosimy o modlitwę w intencji nowego biskupa pomocniczego. Będzie też możliwość udziału w tej uroczystości za pośrednictwem Telewizji Trwam i Radia Maryja.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Czym się zajmuje Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE)?

2024-05-02 19:53

pixabay.com

Rozszerzanie Unii Europejskiej, protesty rolników, aborcja, migracja i prawo azylowe, kryzys energetyczny, wojna w Ukrainie i na Bliskim Wchodzie, wolność religijna, pandemia COVID-19 i odbudowa po niej - to niektóre ze spraw, którymi w ostatnim czasie zajmowała się Komisja Episkopatów Wspólnoty Europejskiej (COMECE).

Więcej ...

By uczcić Maryję jako naszą Królową

2024-05-02 21:01

BPJG

Kiedy myślimy o Królowej, to raczej przychodzi nam na myśl zmarła niedawno królowa Elżbieta, ewentualnie królowa Belgii, Hiszpanii, Szwecji, może jeszcze Norwegii. Tylko wprawnie śledzący politykę światową potrafią wymienić więcej państw, które są monarchiami. Aż trudno uwierzyć, że Kościół zaprasza nas, byśmy 3 maja świętowali Uroczystość Królowej Polski.

Więcej ...

Papież: bł. Rajmund Llull uczył, jak służyć Panu i być szczęśliwym

2024-05-03 16:49

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Również i ten, kto zostaje papieżem, musi nadal dążyć do spotkania z Panem, do pełnego oddania się służbie Bożej - przyznał Franciszek na audiencji dla członków Fundacji Blanquerna z Uniwersytetu Rajmunda Llulla. Papież odniósł do postaci patrona tego barcelońskiego uniwersytetu. Bł. Rajmund Llull żył na przełomie XIII i XIV w. Był katolickim filozofem, matematykiem i pisarzem.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady