Reklama

„Złota Kantyczka”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Gdy śliczna panna” to najpopularniejsza kolęda śpiewana podczas tegorocznej edycji festiwalu „Złota Kantyczka” w Jaworznie. W konkursie kolęd wzięło udział ok. 140 podmiotów wykonawczych, czyli soliści, duety, zespoły i chóry. Koncert galowy i wręczenie nagród miały miejsce w przededniu gali Ogólnopolskiego Festiwalu Kolęd i Pastorałek w Będzinie, a więc 10 stycznia, w sanktuarium Najświętszej Marii Panny Nieustającej Pomocy w Jaworznie-Osiedlu Stałym.
Galę poprowadzili tradycyjnie Renata Gacek i Elżbieta Fudro - organizatorki festiwalu. A nagrody, w tym grand prix, czyli „Złotą Kantyczkę” wręczyli patroni konkursu: bp Piotr Skucha - administrator diecezji sosnowieckiej, Wojciech Saługa - poseł na Sejm RP i Dariusz Starzycki - wiceprezydent Jaworzna.
Podczas koncertu galowego wystąpili wszyscy nagrodzeni i wyróżnieni artyści - w sumie 23 wykonawców. Turniejowe miejsca w poszczególnych kategoriach były podane do publicznej wiadomości dużo wcześniej. W ścisłej tajemnicy natomiast była trzymana informacja o tym, kto zdobył najważniejszą nagrodę, czyli grand prix. Publiczność i wykonawcy dowiedzieli się o tym pod koniec koncertu. Był to mocny akcent kończący festiwal. W tym roku nagrodę wyśpiewała sobie schola z parafii Matki Bożej Różańcowej w Sosnowcu.
Do tak wspaniałego występu scholę przygotowali Barbara Bartusik i ks. Marek Bigaj. To nie pierwsza nagroda dla zespołu. W ub. r. schola zajęła I miejsce w jaworznickim festiwalu, można więc powiedzieć, że obroniła tytuł, a w ubiegłorocznym finale OFKiP w Będzinie wyśpiewała II miejsce w swojej kategorii, co świadczy o naprawdę wysokim poziomie artystycznym. Grupa ma swoją nazwę: „Rosa dido”, czyli „Boża róża”. Schola spotyka się co tydzień i śpiewa głównie w swojej parafii. I choć istnieje tylko rok, członkom zespołu udało się nagrać płytę z kolędami.
Schola z Sosnowca zdobyła I miejsce i grand prix, natomiast młodzi artyści z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego Szkoły Podstawowej w Dobieszowicach, występując solo i zespołowo, zdobyli 3 nagrody: I miejsce w kategorii przedszkola, I miejsce w kategorii szkoła podstawowa klasy 4-6 i III miejsce w kategorii gimnazja. Zespół „Serduszka”, bo tak nazywają się muzykujący uczniowie z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego i parafii pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Dobieszowicach, skupia 25 osób. Są to uczniowie klas 0-6. W swoim repertuarze mają pieśni i piosenki religijne, kolędy, pastorałki oraz utwory z repertuaru znanych polskich artystów. Na swoim koncie mają wiele sukcesów w postaci nagród i wyróżnień w konkursach, festiwalach i przeglądach piosenek na terenie gminy Bobrowniki i województwa śląskiego. Opiekunami zespołu są: Magdalena Polak, kierownik i założycielka formacji oraz Małgorzata Sepetowska i Dominika Wyparło. Zadowolony z sukcesu w jaworznickim festiwalu ks. Wojciech Wosik, proboszcz z Dobieszowic ufundował dla zespołu „Serduszka” nagrodę specjalną w postaci 32” telewizora.
Bardzo dobrze zaprezentowali się również podopieczni ze Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego dla Dzieci Słabowidzących i Niewidomych w Dąbrowie Górniczej. W kategorii gimnazjalistów Julia Dzierżek zdobyła I miejsce, II - wyśpiewała Anna Haupka, zaś wyróżnienie w kategorii szkół ponadgimnazjalnych otrzymała Agnieszka Kukla. „Julia Dzierżyk - jak powiedziała «Niedzieli» Renata Gacek, prowadząca koncert laureatów - uczestniczyła we wszystkich edycjach festiwalu. Zaczynała jeszcze jako uczennica szkoły podstawowej. Julia żyje w świecie dźwięku, a muzyka jest jej pasją. Ukończyła Szkołę Muzyczną I st. w Dąbrowie Górniczej w klasie skrzypiec i fortepianu. Jest bardzo zdolną osobą, komponuje, aranżuje. Na II Festiwalu Piosenki Zaczarowanej w Krakowie wyśpiewała II nagrodę”.
Kolejna edycja „Złotej Kantyczki”, razem z eliminacjami do OFKiP w Będzinie odbędzie się już za rok.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Krościenko n. Dunajcem: otwarcie Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka

2024-05-03 08:27

Foto Oaza/Facebook

„Jestem przekonany, że z radością oraz z nieba przypatruje się nam ks. Franciszek Blachnicki - mówił podczas uroczystego otwarcia Centrum Krucjaty Wyzwolenia Człowieka w Krościenku nad Dunajcem ks. dr Marek Sędek, moderator generalny Ruchu Światło-Życie.

Więcej ...

Litania nie tylko na maj

Karol Porwich/Niedziela

Jak powstały i skąd pochodzą wezwania Litanii Loretańskiej? Niektóre z nich wydają się bardzo tajemnicze: „Wieżo z kości słoniowej”, „Arko przymierza”, „Gwiazdo zaranna”…

Więcej ...

Papież spotkał się ze 100 księżmi z diecezji rzymskiej

2024-05-03 20:01

PAP/EPA/ALESSANDRO DI MEO

Papież Franciszek udał się do historycznej bazyliki Świętego Krzyża Jerozolimskiego na spotkanie z księżmi posługującymi w centrum Rzymu. Księża z 38 parafii diecezji rzymskiej spotkali się z papieżem w historycznej bazylice, w której znajdują się relikwie Krzyża Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady