Reklama

Prorodzinne miasto

Grodzisk Mazowiecki zdystansował bogate metropolie. Jest pierwszą gminą w kraju, która wprowadziła Karty Dużych Rodzin będące system ulg dla wielodzietnych rodzin. W 40 tys. gminie podejmuje się też szereg innych działań skierowanych do młodzieży

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Od 15 lutego rodziny, w których wychowuje się troje dzieci będą mogły za darmo uczestniczyć w płatnych zajęciach prowadzonych w grodziskim Centrum Kultury. Jeśli natomiast postanowią pójść do kina czy na basen, to za bilety lub karnety zapłacą o połowę mniej. M.in. takie uprawnienia przewiduje Karta Dużej Rodziny (KDR), która jest właśnie wydawana wielodzietnym rodzinom zamieszkującym gminę Grodzisk Mazowiecki.
- Przez Kartę chcemy promować model rodziny wielodzietnej - mówi „Niedzieli” Grzegorz Benedykciński, burmistrz Grodziska Mazowieckiego i podkreśla. - Dzieci są naszą przyszłością, staramy się o tym nie zapominać. Od półtora roku zwiększamy np. działanie darmowego internetu w naszej gminie - a dostęp do sieci jest dzisiaj niezbędnym w nauce. Ponadto wygraliśmy unijny konkurs, dzięki czemu w tym roku rozdamy 100 komputerów dzieciom z najbiedniejszych rodzin. Natomiast dziecko, które urodziło się jako pierwsze w 2009 r. otrzyma od nas wózek.
Kartę Dużej Rodziny odebrała już Elżbieta Młocka. Nie ukrywa, że teraz jej dzieci będą częściej korzystać z oferty kulturalno-sportowej w gminie. - Razem z mężem wychowujemy pięcioro dzieci. Tam, gdzie inni płacą kilka lub kilkanaście złotych, my musimy wydać kilka razy więcej - mówi.
Państwo Młockowie zaoszczędzą także na korzystaniu z komunikacji miejskiej na terenie gminy. KDR przyznaje bowiem prawo do darmowych przejazdów wszystkim rodzinom mającym co najmniej czworo dzieci. Z tej ostatniej formy pomocy będzie mogło skorzystać 200 rodzin, a z całego programu KDR ponad 760.
- Dopłaty do biletów to główny koszt związany z wprowadzaniem Karty. Natomiast jeśli chodzi o koszty funkcjonowania placówek kulturalnych czy sportowych, to są one stałe. Można więc powiedzieć, że dzięki KRD obiekty te będą lepiej wykorzystane przez młodzież - mówi burmistrz.
Samorządowcy Grodziska Mazowieckiego mogą pochwalić się także innymi rozwiązaniami, które łączą interes społeczny z dbałością o publiczne pieniądze. - Bardzo dobrze układa nam się współpraca z Kościołem oraz organizacjami pozarządowymi. Dzięki temu w jednym z budynków parafialnych mogła powstać świetlica, natomiast w innym lokalu parafialnym działa biblioteka. Z kolei razem z Towarzystwem Przyjaciół dzieci uruchomiliśmy 7 świetlic, w których ma zajęcia ponad 500 dzieci - wylicza Grzegorz Benedykciński i dodaje. - Obecnie przygotowujemy apel do firm z naszej gminy, aby przekazały nam starszy sprzęt komputerowy, który oddamy rodzinom niezamożnym. A pod koniec stycznia rozpoczniemy rozmowy z wójtami, będące wstępem do negocjowania zniżek na przejazdy kolejką WKD dla rodzin wielodzietnych.
Przykład Grodziska Mazowieckiego pokazuje, że niektóre problemy nurtujące Polską rodzinę można rozwiązać na poziomie gminy. Niestety, jak na razie jedynie Warszawa i Wrocław wprowadziły pewne ulgi dla rodzin wielodzietnych. Ale i tym metropoliom daleko jeszcze do Grodziska.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski - plan obchodów na Jasnej Górze

2024-05-03 09:01

Karol Porwich/Niedziela

Dziś na Jasnej Górze, 3-go maja, uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Suma odpustowa odprawiona zostanie na Szczycie o godz. 11.00, poprzedzi ją program słowno-muzyczny: „W oczekiwaniu na beatyfikację sługi Bożej Stanisławy Leszczyńskiej” o godz. 10.00. W czasie Sumy ponowiony zostanie Milenijny Akt Oddania Polski w Macierzyńską Niewolę Maryi, Matce Kościoła za Wolność Kościoła Chrystusowego. O godz. 19.00 Mszę św. odprawi metropolita częstochowski, abp Wacław Depo. Uroczystości zakończy Apel Jasnogórski.

Więcej ...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski - historia zawierzenia Matce Bożej

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Krzysztof Świertok

Klementyńskie korony (replika) nałożone na Obraz Jasnogórski, 28 lipca 2017 r.

Kościół katolicki w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Uroczystość ta została ustanowiona przez Kościół na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości po I wojnie światowej.

Więcej ...

Ona cię nigdy nie zostawi

2024-05-03 16:07
Odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu

Magdalena Lewandowska

Odnowienie Jasnogórskich Ślubów Narodu

– Maryja sama wybrała sobie tytuł Królowej Polski, sama wyraziła chęć, by Polaków prowadzić, wychowywać, obdarowywać łaskami – mówił w katedrze wrocławskiej o. Piotr Łoza, definitor generalny zakonu paulinów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 3.): Sama tego chciała

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady