Reklama

2 Lutego - Dzień Życia Konsekrowanego

Horyzonty wiary

Niedziela częstochowska 5/2009

W archidiecezji częstochowskiej działa 19 zgromadzeń zakonnych męskich i 69 zgromadzeń zakonnych żeńskich. Częstochowa ma Wyższe Seminarium Duchowne i jedno z dwóch w Polsce - Niższe Seminarium Duchowne. Gdyby posługiwać się liczbami umieszczonymi w dziale „statystyka” na oficjalnej stronie internetowej naszej archidiecezji - w Kościele częstochowskim służy blisko 700 księży diecezjalnych, 230 księży zakonnych, 71 braci zakonnych i ponad 850 zakonnic. W Seminarium Duchownym przygotowuje się do stanu kapłańskiego blisko 120 kleryków. Wszyscy oni - poświęceni służbie Bogu - posłani zostali do 900 tys. wiernych naszej archidiecezji.
2 lutego, gdy Kościół obchodzi Dzień Życia Konsekrowanego, wypada zapytać o nasz, ludzi świeckich, stosunek do osób, które całe swoje istnienie poświęcili służbie Bogu i bliźniemu.
Żyjemy w czasach, w których już nic nie jest święte, nie ma tematów tabu. Także dar życia poświęconego Bogu poddawany zostaje specyficznej dziejowej próbie. Wśród wielu atrakcyjnych propozycji na życie, ciągle jednak dla wielu młodych ludzi wybór drogi służby Bogu jest wyborem jedynym. Poniżej zamieszczamy tekst o takich właśnie wyborach.
(K.W.)

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Bywają w życiu spotkania całkiem zwyczajne, a jednak w jakiś sposób wyjątkowe. Spotkania, które zostawiają w sercu człowieka drobny, lecz wyraźny ślad. Do takich należało niewątpliwie spotkanie w Świętej Annie, w którym miała okazję wziąć udział wspólnota klas pierwszych Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego z Częstochowy. Celem naszego wyjazdu było zapoznanie się z charyzmatem Mniszek Zakonu Kaznodziejskiego, zwanych na co dzień Dominikankami Klauzurowymi.
Przybyliśmy do Świętej Anny z gotowym zestawem pytań, które moglibyśmy zadać siostrom - z ciekawością, ale też z delikatnym napięciem. Życie za klauzurą jest dla większości z nas trudnym do zrozumienia poświęceniem, wyrzeczeniem, do którego niewielu byłoby zdolnych. Dlatego konfrontacja z osobą, która się tego podjęła musiała zrodzić pewną ciekawość. Możliwość jej zaspokojenia dała nam siostra Agnieszka, obecna przełożona klasztoru w Świętej Annie.
Spotkaliśmy się w obszernej rozmównicy. My po jednej stronie kraty, siostra po drugiej. Ta oddzielająca nas fizyczna bariera ma w rzeczywistości charakter symboliczny. Tak naprawdę klauzura to coś, co każda z sióstr ma w sercu. Nie potrzeba materialnych granic. Kiedy pierwszy raz spojrzeliśmy w twarz siostrze Agnieszce, od razu rzuciła się w oczy promieniejąca od niej radość. Nie powierzchowna wesołkowatość, ale radość przeżywana intensywnie gdzieś we wnętrzu. Spokojny, opanowany głos mieszał się nieustannie z żartobliwym tonem wypowiedzi, nadając jej charakter miłej pogawędki. Pierwszą rzeczą, o którą zapytaliśmy był charyzmat Zgromadzenia.
Mniszki Dominikanki są modlitewną siłą całego Zakonu Kaznodziejskiego, zapleczem kontemplacji Słowa Bożego i błagania, by głoszone nie pozostało bezowocne. Zadaniem sióstr jest zanoszenie do Boga próśb o pomyślność misji ich braci, dominikanów, których posłannictwem jest czynne głoszenie Ewangelii. Do Zgromadzenia napływają również inne rozmaite prośby o modlitewne wsparcie ze strony ludzi, których dotknęło w życiu jakieś nieszczęście, i którzy najbardziej tego wstawiennictwa potrzebują.
Dowiedzieliśmy się również, w jaki sposób można trafić do Zgromadzenia. Jest to w istocie sprawa bardzo indywidualna. Potencjalna kandydatka, zanim zostanie wpuszczona za klauzurę, utrzymuje przez dłuższy czas kontakt z zakonem. - Decyzja przyjęcia do Zgromadzenia jest decyzją zarówno dziewczyny, jak i konkretnej wspólnoty, do której pragnie ona wstąpić. Musi to być wybór całkowicie świadomy i przemyślany, a przede wszystkim przemodlony. Jeśli ktoś wstępuje za klauzurę i jest nieszczęśliwy, to nie ma to żadnego sensu - wyjaśniała nam siostra.
Nie należy ukrywać, że nas, jako młodych ludzi, „uzależnionych” niejako od kontaktu z otoczeniem interesowała kwestia kontaktu ze światem zewnętrznym. I tak dowiedzieliśmy się, że siostry mają prawo do korespondencji, mogą korzystać z komputera, a więc również z poczty elektronicznej, a także kontaktować się z rodziną i przyjaciółmi w klasztornej rozmównicy. Kiedy istnieje ważna do tego przyczyna, wychodzą poza mury własnego klasztoru.
To, co w spotkaniu z siostrą Agnieszką było najbardziej odkrywcze i zdumiewające to to, że klimat klauzury wcale nie jest ponury, ani przygnębiający. To miejsce, w którym w sposób szczególny odnaleźć można ciszę, spokój i modlitewne skupienie. Stąd blisko jest do Pana Boga. Na koniec wspólnej rozmowy podarowaliśmy siostrze skromny bukiet kwiatów, który miał być podziękowaniem za poświęcony czas, którego wszyscy w dzisiejszych czasach mamy tak mało. Jeszcze wymieniliśmy delikatne uściski przeciskając przez zakonną kratę dłonie. Kilkoro z nas podeszło, aby zamienić kilka słów w cztery oczy, dopytać, wymienić pozdrowienia. Jesteśmy głęboko przekonane, że wizyta u Dominikanek, która wpisana jest w tradycję naszej szkoły, poszerzyła nieco nasze horyzonty myślowe, a przede wszystkim horyzonty wiary. Życzymy innym licealistom, aby ich pierwszy wyjazd był tak wspaniały, jak wspaniałe było nasze spotkanie i aby wyjechali stamtąd równie ubogaceni tym trudnym, lecz niezwykle pięknym charyzmatem, wciąż potrzebnym światu, zarówno kilkaset lat temu, jak i we współczesnym świecie.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Adobe Stock

8 maja to wyjątkowe święto dla czcicieli Matki Bożej Pompejańskiej i odmawiających nowennę pompejańską. To dzień poświęcenia Sanktuarium Królowej Różańca Świętego.

Więcej ...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

2025-05-06 07:32

Adobe Stock

Siedmiu młodych zakonników z nigeryjskiej wspólnoty Braci Mniejszych Kapucynów zginęło w wypadku drogowym, do którego doszło w sobotę na południu w górzystej części Nigerii.

Więcej ...

Odzyskał należne miejsce w naszej pamięci i historii

2025-05-08 16:41
Dla naszego Kościoła lokalnego ks. Józef Czapran był zasłużonym kapłanem

Karolina Krasowska

Dla naszego Kościoła lokalnego ks. Józef Czapran był zasłużonym kapłanem

W Gorzowie, w 80. rocznicę zakończenia II wojny światowej, upamiętniono ks. Józefa Czaprana – kapłana naszej diecezji, który w czasie wojny ocalił żydowską rodzinę, umożliwiając jej ucieczkę z okupowanego Lwowa.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...