Paweł Piwowarczyk: - Skąd wzięła się inicjatywa wydawania kwartalnika pt. „Życie i Płodność”?
Marian Szczepanowicz: - W ramach Katolickiego Stowarzyszenia Lekarzy Polskich działa sekcja ginekologiczno-położnicza, skupiająca grupę ginekologów. Spotykają się oni dwa razy do roku aby w swoim gronie rozmawiać o problemach medycznych w odniesieniu do etyki katolickiej. Powstał pomysł, aby doświadczenia, którymi dzielą się podczas spotkań publikować tak, aby mogli z nich korzystać inni. W związku z tym powołano Fundację Życie i Płodność, której pierwszym celem jest wydawanie kwartalnika o charakterze naukowym - to pierwsze pismo w Polsce, które do spraw życia i płodności podchodzi w naukowy sposób. Do tej pory, od 2007 r. ukazało się pięć numerów pisma.
- Do kogo skierowany jest kwartalnik?
Pomóż w rozwoju naszego portalu
- Z uwagi na swój specyficzny charakter adresatami pisma są głównie trzy grupy osób. Są to przede wszystkim lekarze, położne i pielęgniarki, którzy chcą kształtować swoje sumienia. Drugą grupą są osoby zajmujące się poradnictwem rodzinnym - treści zawarte w piśmie mogą oni w szerokim zakresie wykorzystywać w swojej praktyce. „Życie i Płodność” jest pomyślane jako pismo bioetyczne, dlatego warto, aby sięgali po nie także księża i wszystkie osoby zainteresowane w jakikolwiek sposób tą problematyką.
Reklama
- Co znajdziemy na łamach pisma?
- Zadaniem pisma jest przekazywanie rzetelnej wiedzy z dziedziny szeroko rozumianej płciowości człowieka. Chcemy prezentować poglądy ludzi nauki na problemy z punktu widzenia etyki, medycyny, psychologii, pedagogiki i innych dziedzin. Kwartalnik ma zatem charakter interdyscyplinarny. Jako cel postawiliśmy sobie również to, aby trafiać do jak najszerszego kręgu ginekologów i poszerzać środowisko, któremu godność ludzkiego życia nie jest obojętna. Każdy wydawany numer poprzedza żmudna merytoryczna praca. Swoje artykuły publikują specjaliści z wielu dziedzin - psychologowie, lekarze, pedagodzy, filozofowie.
- Jakie tematy dotychczas zostały podjęte?
- Staramy się podejmować tematykę aktualną. Przykładowo, w jednym z numerów, w ramach tematu: „Wybrane zagadnienia ginekologiczno położnicze” przedstawiliśmy problem ciąży pozamacicznej. W innym numerze omówiliśmy zagadnienia niepłodności małżeńskiej i in vitro. W kolejnym refleksją objęto dziecko jako pacjenta przed urodzeniem. Chciałbym podkreślić, że do wypowiedzi na naszych łamach zapraszamy przedstawicieli różnych religii. I tak o problemach życia i płodności wypowiadali się: hinduista, przedstawiciele judaizmu i prawosławia. W przyszłości nie zabraknie wypowiedzi protestantów.
- Jak można kupić kwartalnik?
- Kwartalnik można zamawiać pocztą elektroniczną