Reklama

By zło dobrem zwyciężać

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W uroczystość Objawienia Pańskiego, 6 stycznia, w kościele pw. Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Lublinie (przy ul. Gospodarczej) została otwarta wystawa pt. „Sługa Boży ks. Jerzy Popiełuszko (1947-1984)”. Miejsce prezentowania wystawy nie było wybrane przypadkowo - kościół na Tatarach jest związany z „Solidarnością” poprzez proboszcza ks. kan. Zbigniewa Kuzię, kapelana „Solidarności” i duszpasterza robotników.
Na wystawie zostały przedstawione życie i działalność duszpasterska ks. Jerzego Popiełuszki, jego męczeńska śmierć i percepcja idei „Zło dobrem zwyciężaj”, która stała się mottem dążeń opozycji antysocjalistycznej w Polsce w latach 80. XX wieku. Sylwetka kapłana-męczennika została ukazana na tle działania Departamentu IV Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, którego zadaniem była walka z Kościołem. Wystawa akcentuje represje, które dotknęły kapłana, począwszy od szykan w specjalnej „jednostce kleryckiej” w Bartoszycach, poprzez inwigilację, nękanie, przesłuchania w prokuraturze, aresztowanie, prowadzenie śledztwa, wreszcie prowokacje i działania operacyjne, w wyniku których 19 października 1984 r. został on uprowadzony i w brutalny sposób zamordowany. Ukazuje dramatyczne okoliczności śmierci i pokazowy proces byłych oficerów SB, którzy dokonali zbrodni. Widz, także ten młody, który nie doświadczył PRL-u, mógł prześledzić historię życia księdza - przedstawiciela instytucji Kościoła, uznanego przez komunistyczne służby za „wroga numer jeden”. Autorzy wystawy z białostockiego oddziału IPN starali się ukazać napięcia między codzienną duszpasterską pracą Księdza Jerzego, czynioną w imię miłości Chrystusa, bliźniego i jej oceną, która w rozumieniu SB stanowiła zagrożenie trwałości socjalistycznej ojczyzny. Obok prywatnych zdjęć ze zbiorów rodziny Popiełuszków i przyjaciół kapłana, zdjęć z działalności duszpasterskiej z lat 1980-84, zgromadzonych w archiwum sługi Bożego ks. Jerzego Popiełuszki przy parafii pw. św. Stanisława Kostki na Żoliborzu w Warszawie, przedstawiono szereg dokumentów z zasobów archiwalnych IPN.
Otwarcie wystawy z udziałem bp. Mieczysława Cisło poprzedziła Msza św. w intencji beatyfikacji ks. Popiełuszki. „Otwierając wystawę poświęconą Księdzu Jerzemu, męczennikowi sprawy Bożej i sprawy ludzkiej, polskiej sprawy, chcemy rozpamiętywać jego życie, nie tylko śmierć. Podzielił los proroków, którzy dzięki odwadze i wierności słowu zapłacili wielką cenę głoszenia prawdy, ale przede wszystkim miłości Boga, człowieka, ojczyzny, sprawiedliwości - mówił bp Cisło. Ksiądz Biskup zwrócił również uwagę na potrzebę odnawiania pamięci o najnowszych dziejach Polski i ich męczennikach, których reprezentantem jest ks. Popiełuszko. - Potrzeba nam dziś etosu Księdza Jerzego, byśmy zło dobrem zwyciężali. Za mało wciąż przebaczenia, pojednania i wrażliwości sumienia tych, którzy zapomnieli o wielkim przesłaniu Solidarności” - mówił. Podczas otwarcia wystawy głos zabrał także dr Zygmunt Łupina, który zgromadzonym przybliżył postać Księdza Jerzego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

#PodcastUmajony (odcinek 22.): Wierny pies

2024-05-21 20:50

Mat. prasowy

Która modlitwa zmiękcza nawet najtrudniejsze charaktery? Czy istnieją zmarnowane adoracje? Po co w ogóle patrzeć na Jezusa? I co to wszystko ma wspólnego z narkozą? Zapraszamy na dwudziesty drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o adoracji, której uczy Maryja.

Więcej ...

Siostry duchaczki: Gwidon z Montpellier – nowy błogosławiony w duchu Franciszka

2024-05-21 17:37
Bł. Gwidon z Montpellier

Przemysław Radzyński

Bł. Gwidon z Montpellier

Na ogłoszenie Gwidona błogosławionym trzeba było czekać 800 lat, ale to wydarzenie opatrznościowe, bo to człowiek na nasze czasy - mówią siostry kanoniczki Ducha Świętego de Saxia z Krakowa, duchowe córki nowego błogosławionego - Gwidona z Montpellier, założyciela Zakonu Ducha Świętego.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj