Reklama

Kolęda w akademikach

Niedziela łódzka 5/2009

Wizyta duszpasterska zwana kolędą kojarzy nam się przede wszystkim z odwiedzaniem przez kapłana rodzin w ich domach. Jednak dla wielu studentów domem jest akademik i właśnie tu oczekują na coroczne spotkanie z księdzem. Duszpasterze akademiccy: ks. Paweł Dziedziczak i ks. Jan Czekalski odwiedzają ponad 3500 mieszkańców domów studenckich.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dochodzi godz. 19. W kolejnym z domów studenckich miasteczka akademickiego w Łodzi-Śródmieściu, poinformowani poprzedniego dnia przez swoich kolegów zaangażowanych w Duszpasterstwie Akademickim „5”, studenci czekają na wizytę duszpasterzy akademickich. Dla wielu z nich kolędowe spotkanie jest czymś zupełnie naturalnym, nie wyobrażają sobie poświątecznego czasu bez niego. To tradycja wyniesiona z domu rodzinnego. Ich drugim domem jest teraz akademik, dlatego tu również chcą spotkać się z kapłanem. Kolęda jest dla nich przedłużeniem tego, czego doświadczają w kościele, kolejnym spotkaniem z Bogiem. Ale przyjęcie księdza w akademiku jest przede wszystkim świadectwem wiary. Odwiedziny i modlitwa w pokojach studenckich trwają prawie do północy. Panuje jednak przyjemna atmosfera, mimo późnej pory nikt nie wygląda na zmęczonego. Bardzo często dzień odwiedzin kończy się wspólną kolacją studentów z duszpasterzami.
Kolęda jest dla młodych ludzi okazją do podzielenia się refleksjami na temat ich życia, studiów, trudności, problemów, ale też radości i sukcesów. Kapłan w czasie tego spotkania uważnie ich słucha, poznaje ich świat, ale ma także możliwość zachęcenia studentów do dalszego trwania w wierze, głębszego poznania Boga i czynnego udziału w życiu religijnym, np. poprzez działalność w duszpasterstwie akademickim. Koniec stycznia jest dla żaków jednym z dwóch najtrudniejszych momentów w roku akademickim - rozpoczyna się sesja egzaminacyjna. Dlatego do błogosławieństwa kolędowego przywiązują oni szczególną wagę.
Duszpasterzom nie jest łatwo odbywać kolędę w akademikach. Przede wszystkim trzeba młodych ludzi rozumieć, znać ich problemy, specyfikę środowiska, umieć ich słuchać. Trzeba także być przygotowanym do dyskusji, polemiki na trudne i drażliwe tematy, także z tymi, którzy demonstrują swoją niechęć do spotkania i rozmowy z księdzem.
Wizytę duszpasterską przyjmuje ok. 80 procent mieszkańców akademików, choć otwartych na takie spotkanie jest więcej. Oprócz niemożności przyjęcia księdza ze względu na późne ćwiczenia i wykłady oraz podejmowane po zajęciach prace zarobkowe, pojawiają się też odmowy. Powodowane są najczęściej przynależnością do innego wyznania, funkcjonującymi negatywnymi stereotypami czy uprzedzeniami. Zdarzają się też sytuacje, że właśnie takie osoby zapraszają księdza, aby w dyskusji zweryfikować swoje poglądy. Księża nigdy takich zaproszeń nie odrzucają. Na szczęście duszpasterze nigdy nie napotykają wrogości i agresji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#PodcastUmajony (odcinek 22.): Wierny pies

2024-05-21 20:50

Mat. prasowy

Która modlitwa zmiękcza nawet najtrudniejsze charaktery? Czy istnieją zmarnowane adoracje? Po co w ogóle patrzeć na Jezusa? I co to wszystko ma wspólnego z narkozą? Zapraszamy na dwudziesty drugi odcinek „Podcastu umajonego”, w którym ks. Tomasz Podlewski opowiada o adoracji, której uczy Maryja.

Więcej ...

Abp Gądecki: kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i zamienić na inny

2024-05-21 14:42

Karol Porwich / Niedziela

„Niech nad waszą kapłańską służbą pośród Polonii i nie tylko czuwają słudzy Boży kard. August Hlond i ks. Ignacy Posadzy. Traktujcie poważnie wasze kapłaństwo, bo kapłaństwo to nie jest fach, który można rzucić i w każdej chwili zamienić na inny. Kapłaństwo jest wieczne” - mówił abp Stanisław Gądecki. Metropolita poznański przewodniczył w poznańskiej katedrze uroczystej Mszy św., połączonej z udzieleniem święceń diakonatu czterem alumnom i święceń prezbiteratu trzem diakonom Towarzystwa Chrystusowego.

Więcej ...

Religijność Polaków: Powolny spadek deklaracji wiary, szybszy spadek praktyk

2024-05-21 17:45

Karol Porwich/Niedziela

W Polsce następuje powolny spadek deklaracji wiary, a także szybszy spadek praktyk - podaje Centrum Badań Opinii Społecznej (CBOS). Z ogłoszonego dziś raportu nt. religijności Polaków w ostatnich dziesięcioleciach wynika, że spadek praktyk najszybciej postępuje wśród osób najmłodszych (w wieku 18-24 lata) oraz mieszkańców wielkich miast i osób lepiej wykształconych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj