Reklama

W rocznicę zagłady

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

W styczniu br. minęła 67. rocznica likwidacji podobozu dla Sinti i Romów (Zigeunerlager), znajdującego się w Litzmannstadt Ghetto. Z powodu braku dokumentów trudno jednoznacznie określić ostateczną datę likwidacji podobozu. Wywożenie Sinti i Romów do obozu zagłady w Chełmnie nad Nerem przybrało na sile między 5 a 12 stycznia 1942 roku. Spośród ponad 5000 osób (połowę z nich stanowiły dzieci) przywiezionych w listopadzie 1941 r. do Łodzi z Burgenlandu, kraju związkowego Austrii, najprawdopodobniej nikt nie ocalał. Podzielili oni los setek tysięcy Polaków, Żydów i przedstawicieli innych narodowości zamordowanych przez Niemców na terenie prowincji Wartegau.
12 stycznia br. w Łodzi odbyły się obchody upamiętniające tragiczne wydarzenia, które rozegrały się przed 67 laty. Uroczystości rozpoczęły się Mszą św. sprawowaną przez bp. Adama Lepę w kościele pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny. Do świątyni przy placu Kościelnym przybyli m.in.: przedstawiciele władz wojewódzkich i miejskich, a wśród nich wojewoda łódzki Jolanta Chełmińska, prezydent Łodzi Jerzy Kropiwnicki, przewodniczący Rady Miejskiej Tomasz Kacprzak, reprezentanci łódzkiej społeczności romskiej, a także goście z ambasady Austrii i Czech, radni, młodzież szkolna, nauczyciele, wychowawcy.
W kazaniu Ksiądz Biskup zawarł szczególne wezwanie skierowane do nas wszystkich: „Dzisiaj, podczas tej Eucharystii polecamy miłosiernemu Bogu wszystkich Romów, którzy w nieludzkich warunkach przebywali na terenie tego getta i zostali zgładzeni. Modlimy się również w tej intencji, żeby ludzie wreszcie się przekonali, że tylko miłość do Boga i człowieka jest w stanie uchronić ludzkość przed ponownym holokaustem. Nie wystarczy jedynie samo mówienie, a nawet tolerancja. Wszak zarówno Żydzi, jak i Romowie byli wcześniej tolerowani przez Niemców. Bądźmy więc świadkami miłości i budujmy cywilizację miłości w nas samych, w rodzinach i w każdym środowisku”.
Uroczystości kontynuowano na terenie byłego obozu cygańskiego przy ul. Wojska Polskiego 84. Przed pamiątkową tablicą, odsłoniętą przed pięciu laty, oddano hołd zgładzonym przez hitlerowców Romom. Wieńce i wiązanki złożyli m.in.: Wojewoda Łódzki, Wiceambasador Republiki Austrii w Polsce, Prezydent Łodzi, Przewodniczący RM, przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi Symcha Keller, a także przedstawiciele Romów i młodzież z łódzkich szkół.
„Już od pięciu lat spotykamy się tutaj, aby uczcić pamięć ludzi, którzy stąd odjechali na śmierć. Miejsce to musi trwać w pamięci mieszkańców naszego miasta, dlatego wystąpiłem do Rady Miejskiej, by je uznano za miejsce pamięci narodowej” - podkreślił podczas uroczystości prezydent Jerzy Kropiwnicki. Wyrazy wdzięczności za upamiętnienie męczeństwa Romów i Sinti przekazał Rudolf Sarakozy, reprezentujący Stowarzyszenie Kulturalne Romów w Austrii. Jego dziadkowie zostali zabici w Litzmannstadt Ghetto.
Rocznicowe obchody zakończył wieczorny koncert zespołu „Gypsy Combo” z Austrii, który wystąpił na scenie Teatru Nowego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Duch Święty dopełnia naszą historię

2024-05-20 19:28
Msza św. wigilijna uroczystości Zesłania Ducha Świętego

Elżbieta Wroczyńska

Msza św. wigilijna uroczystości Zesłania Ducha Świętego

W wigilię Zesłania Ducha Świętego Mszy św. w parafii Ducha Świętego we Wrocławiu przewodniczył i homilię wygłosił ks. Dariusz Amrogowicz.

Więcej ...

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek - kompozytor, laureat Oscara

2024-05-21 12:48

PAP/Adam Warżawa

Nie żyje Jan A.P. Kaczmarek, kompozytor muzyki filmowej, laureat Oscara za muzykę do "Marzyciela", twórca festiwalu Transatlantyk. Miał 71 lat. Informację podała Polska Fundacja Muzyczna.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj