Reklama

Z kolędą misyjną w domu...

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Odwiedzanie domów przez kolędników misyjnych staje się w Polsce tradycją. Zaproponowana i przygotowana w 1993 r. przez dyrekcję Papieskich Dzieł Misyjnych w Warszawie forma duszpasterstwa i pomocy dzieciom z krajów misyjnych, w niektórych diecezjach podejmowana jest z roku na rok w sposób coraz bardziej zorganizowany. Inspiracją do misyjnego wymiaru kolędowania był zwyczaj silnie zakorzeniony w Austrii i Niemczech, związany z uroczystością Trzech Króli. W Polsce Mali Kolędnicy Misyjni od początku wiążą tradycję kolędowania ze Świętami Bożego Narodzenia i okresem bezpośrednio po nich następującym. Również dobór postaci w zespole kolędniczym związany jest z naszą rodzimą tradycją. Zazwyczaj w grupie kolędników jest: anioł, Święta Rodzina, pasterz, król oraz osoby reprezentujące kraje misyjne.
Głównym celem kolędowania jest niesienie radości Bożego Narodzenia do rodzin parafii, przypominając, że Chrystus, Bóg i Człowiek każdemu z nas wyznacza sens życia, przypomina o jego wielkiej godności. Dzieci, kolędnicy misyjni - stają się ewangelizatorami, ale też przez swoje zaangażowanie ewangelizują samych siebie. Przygotowanie krótkiego programu (scenki), strojów kolędniczych, gwiazdy oraz ich szczodrobliwość w przekazywaniu całości ofiar (dzieci nie zatrzymują nic dla siebie) na rzecz dzieci z krajów misyjnych - wszystko to przyczynia się do wzrostu świadomości misyjnej dzieci i pragnienia otwarcia się na drugiego człowieka.
Radość chrześcijańska, jeśli jest prawdziwa, staje się darem dla drugich. O tym przypominają kolędnicy w odwiedzanych rodzinach. Stąd wymiar misyjny kolędy wyraża się w zbieranych ofiarach. Przez te ofiary włączamy się w konkretną pomoc wyznaczaną przez projekty, które podpowiada Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci. Ofiary zbierane przez kolędników misyjnych przeznaczone są zawsze dla dzieci. W tym roku projekty PDMD to pomoc dzieciom w Papui Nowej Gwinei. To dar na domy dla dzieci ulicy, pomoc medyczną, budowanie i wyposażenie szkół, stypendia dla dzieci, katechizację. Kolędnicy Misyjni zostawiają symboliczną pamiątkę, która jest formą podziękowania dzieci, objętych projektami misyjnymi a zarazem znakiem otwartego serca tych, którzy przyjęli do domu Małych Kolędników.
Inną formą stałej pomocy dzieciom jest adopcja dziecka, duchowa i materialna pomoc, zapewnienie utrzymania i opłacenia jego nauki w szkole. Nasza szkoła Podstawowa i Gimnazjum w Ulanowie włączyła się w taką pomoc adoptując 7-letniego Baze Abbo Mathieu Sherifa, chłopca z wielodzietnej rodziny w Kamerunie (Afryka). W każdym miesiącu dzieci z Ogniska Misyjnego umożliwiają innym uczniom włączenie się w pomoc. Składają pieniężne datki na rzecz kolegi z Afryki. W ten sposób uczą się ofiarności i odpowiedzialności za innych. Uczą się wrażliwości i miłości wyrażonej w czynie. Zaś w okresie Bożego Narodzenia włączają się dodatkowo i podejmują trud Kolędników Misyjnych.
Założone przez Paulinę Jaricot już od 160 lat Papieskie Dzieło Misyjne Dzieci istnieje w 110 krajach, zaś w Polsce od 150 lat, dzieci wspierają swoich rówieśników z krajów misyjnych modlitwą i ofiarą.
Wielką radością jest fakt, że my - nasza parafia, szkoła, nauczyciele, rodzice, dzieci i młodzież - możemy włączyć się w to Wielkie Dzieło Misyjne Kościoła i dzielić się radością wiary otaczając troską najbardziej potrzebujących.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Maryja Matką Kościoła

Na całym świecie w obrządku łacińskim obchodzone będzie wspomnienie Maryi Matki Kościoła – postanowił Papież Franciszek. W Watykanie opublikowano dekret Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów z 11 lutego bieżącego roku. Informuje on, że decyzją Ojca Świętego wspomnienie to będzie obchodzone w poniedziałek po Zesłaniu Ducha Świętego

Więcej ...

Reprezentant Chorwacji na konkurs Eurowizji: Bóg stał się dla mnie żywą osobą

2024-05-21 14:26
Baby Lasagna (2024)

Wikipedia.org

Baby Lasagna (2024)

Bóg stał się dla mnie żywą osobą - tak o swoim nawróceniu mówi reprezentant Chorwacji na tegoroczny konkurs Eurowizji. 25-letni Marko Purišić, występujący pod pseudonimem Baby Lasagna, zajął na nim drugie miejsce piosenką „Rim Tim Tagi Dim”, opowiadającej o młodym człowieku wyjeżdżającym ze wsi do miasta.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj