Reklama

Skarby w bibliotece

Mało kto wie, że Polska miała pierwszą Bibliotekę Narodową na świecie. Wcześniejszą niż biblioteka British Museum w Londynie czy utworzona z królewskich zbiorów Bibliotheque Nationale w Paryżu. Gmach pionierskiej biblioteki braci Załuskich do tej pory istnieje przy ul. Daniłowiczowskiej w Warszawie. To Dom pod Królami

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Biblioteka Narodowa obchodziła niedawno 80-lecie powołania jej w 1928 r. rozporządzeniem prezydenta Ignacego Mościckiego. Ale obchodzi jubileusz dwukrotnie, bo to w 1747 r. fundatorzy bracia Załuscy otworzyli bibliotekę znaną jako Biblioteka Rzeczypospolitej. Biblioteka Załuskich, licząca w momencie udostępnienia społeczeństwu 200 tys. druków, 10 tys. rękopisów i kilka tysięcy map, miała atrybut biblioteki narodowej - przechowywała egzemplarz obowiązkowy każdej publikacji wychodzącej na terenie Polski. W latach następnych zbiory te zostały podwojone i można powiedzieć, że Załuscy zgromadzili niemal całość piśmiennictwa polskiego. Była to wówczas bez wątpienia jedna z największych bibliotek publicznych w oświeconej Europie.
Przetrwała do zaborów. Na rozkaz Katarzyny II została wywieziona do Petersburga, gdzie posłużyła za fundament do utworzenia Biblioteki Imperialnej, która nazywa się dziś Biblioteką Narodową Rosji. Rosjanie byli na dobra kultury pazerni. Chociaż na mocy traktatu ryskiego w 1921 r., zawartego po wojnie z bolszewikami, zwrócili większość bibliotecznych zbiorów, nie oddali wszystkiego. Wcześniej pazerni byli również Szwedzi. Podczas potopu zrabowali zbiory Biblioteki Kolegium Jezuickiego w Braniewie. W Uppsali znajduje się cała ukradziona nam spuścizna Kopernika. Do biblioteki i archiwów sztokholmskich wywieziono ogromną ilość zbiorów z Polski. Niestety, Biblioteka Królewska w Szwecji spłonęła w XIX wieku ze zbiorami polskimi, ale nadal jest tam dużo poloników.
II wojna światowa stanowiła dla zbiorów bibliotecznych katastrofę. Zniszczeniu uległo niemal 80% cymeliów, spłonęły prawie wszystkie zbiory dawnej Biblioteki Załuskich, przepadła bogata dokumentacja z czasów Wielkiej Emigracji. Po Powstaniu Warszawskim Niemcy łamiąc warunki kapitulacji, spalili zbiory specjalne zgromadzone na czas wojny w Bibliotece Krasińskich na Okólniku. W popiół zamieniło się 300 tys. unikalnych ksiąg rękopiśmiennych, dokumentów polskiej historii, literatury i życia kulturalnego. Przed wojną było ponad 50 tys. samych rękopisów, dzisiaj Biblioteka Narodowa, która należy do najzasobniejszych w kraju - ma ich 26 tys. Po 60 latach ledwo przekroczyliśmy połowę przedwojennego stanu.
Na szczęście dzięki wysiłkom muzealników 6 września 1939 r. udało się wysłać w kufrach za granicę zawartość skarbca. Najbardziej wartościowe eksponaty, m.in. Kazania Świętokrzyskie, Psałterz Floriański, teki z rękopisami Chopina, wędrując przez Paryż i Londyn wojnę przeczekały w Kanadzie.
Warto wspomnieć, że w czasach zaborów rolę narodowych książnic przejęły biblioteki wielkich rodów arystokratycznych. W Porycku w 1798 r. bibliotekę tworzył Tadeusz Czacki, wspaniały księgozbiór utrzymywali w Puławach Czartoryscy. W Kórniku Adam Tytus Działyński gromadził stare druki. Dzięki Edwardowi hr. Raczyńskiemu utworzono bibliotekę publiczną w Poznaniu, we Lwowie powstał Zakład Narodowy im. Ossolińskich. Bogate były też zbiory wilanowskie. Okazałą kolekcję zgromadzili w Dzikowie Tarnowscy, gdzie znalazł się m.in. rękopis „Pana Tadeusza”. W Warszawie w Pałacu Błękitnym przy ul. Senatorskiej bogate zbiory, z rękopisem Kroniki Galla Anonima posiadała biblioteka Ordynacji Zamoyskich. Na emigracji powstała dzięki zabiegom Adama Mickiewicza Biblioteka Polska w Paryżu, a przy wsparciu innych grup emigrantów - biblioteka w Rapperswilu oraz inne.
Minął czas jubileuszowej fety, trzeba wreszcie ponarzekać i zacząć mówić o aktualnych problemach. Biblioteka Narodowa mimo nowego gmachu przy al. Niepodległości nie mieści już swoich zbiorów. Konieczna jest budowa nowych magazynów książek. Potrzeba 110 mln zł. Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego przekazało 2, 8 mln, dlatego muzealnicy starają o dofinansowanie ze środków unijnych, przygotowując wniosek o dotację.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje portierka, ochroniarz w stanie krytycznym

2025-05-07 20:36

PAP/PAP

Portierka zaatakowana przez 22-letniego sprawcę na kampusie UW miała ponad 60 lat. Ranny został także ochroniarz, który jest w stanie krytycznym – dowiedziała się PAP.

Więcej ...

80 lat temu zakończyła się II wojna światowa

2025-05-07 22:26

Wikipedia

80 lat temu, 8 maja 1945 r., zakończyła się II wojna światowa w Europie. Akt kapitulacji Niemiec oznaczał koniec sześcioletnich zmagań. Nie oznaczał jednak uwolnienia kontynentu spod panowania autorytaryzmu. Europa Środkowa na pół wieku znalazła się pod kontrolą ZSRS.

Więcej ...

Co oznaczają łacińskie sformułowania używane podczas konklawe?

2025-05-08 16:22

Vatican Media

Od wejścia do Kaplicy Sykstyńskiej po ogłoszenie wyboru z Loggii Błogosławieństw – to język łaciński od wieków wyznacza decydujące momenty wyboru papieża. Jednak w przypadku „imienia papieskiego” nie ma jednej ustalonej formy użycia tego języka

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Wiadomości

Zabójstwo na Uniwersytecie Warszawskim: nie żyje...

Czarny dym nad Watykanem!

Kościół

Czarny dym nad Watykanem!

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Kościół

Watykan: oczekiwanie na wynik pierwszego głosowania...

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2025 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Kościół

Kard. Gerhard Müller: Wydarzenia w Polsce wołają o...

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Wiadomości

Siedmiu braci z zakonu kapucynów zginęło w wypadku

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...

Wiadomości

Profanacja i oburzenie! Michał Szpak naśladuje...