Reklama

Zamojska „wiosna Kościoła”

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Przedstawiciele Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich zebrali się 4 stycznia br., w drugą niedzielę po Narodzeniu Pańskim, w katedrze pw. św. Tomasza Apostoła w Zamościu, by wspólnie modlić się i prosić Boga o potrzebne łaski na rozpoczynający się rok. Mszy św. przewodniczył bp Mariusz Leszczyński, który potem spotkał się z przedstawicielami ruchów katolickich, skierował do nich życzenia i włączył się we wspólne kolędowanie, grając na harmonijce.
Radę Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich tworzy 19 wspólnot: Akcja Katolicka, Arcybractwo Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, Franciszkański Zakon Świeckich, Fundacja Dom Trzeciego Tysiąclecia im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, Katolickie Stowarzyszenie Inteligencji, Katolickie Stowarzyszenie Lekarzy i Pielęgniarek, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży, Katolickie Stowarzyszenie Obrony Życia, Klub Inteligencji Katolickiej w Lubaczowie, Koła Różańcowe, Legion Maryi, Neokatechumenat, Odnowa w Duchu Świętym, Ruch Światło-Życie, Rycerstwo Niepokalanej, Stowarzyszenie Kultury Medialnej im. Jana Pawła II, Stowarzyszenie Matki Bożej Patronki Dobrej Śmierci, Stowarzyszenie Zamojska Rodzina Katyńska oraz Wspólnota Krwi Chrystusa.
W spotkaniu opłatkowym uczestniczyła Maria Gmyz, prezes Rady Ruchów i Stowarzyszeń Katolickich diecezji zamojsko-lubaczowskiej, która zwróciła uwagę, że katolicy czynią wiele dobrego, ale przez skromność nie chcą o tym mówić. „To jest prawda. Przez takie zrzeszanie się ruchów i katolików świeckich mamy możliwość wyjścia szerzej do życia społecznego, politycznego, kulturalnego” - podkreśliła.
Gospodarzem spotkania był ks. prał. Czesław Grzyb, proboszcz parafii katedralnej, który podkreślił ważny aspekt tego typu spotkań. Przypomniał, że Kościół jest wspólnotą wspólnot i im częściej ruchy i stowarzyszenia się spotykają, tym lepiej dla Kościoła, „bo większa siła jest w jedności grup, niż w ich atomizacji, czyli oddzielaniu się od innych” - zaznaczył ks. prał. Czesław Grzyb. Klimat miłości i ciepła, który towarzyszył spotkaniu opłatkowemu, emanował z Nocy Betlejemskiej. Ksiądz Prałat wyjaśnił, że dzielenie się opłatkiem oznacza dzielenie się miłością, życzliwością, z jednocześnie podświadomie wypowiedzianą deklaracją współpracy.
Był też czas dzielenia się radościami i smutkami, które dotykają wspólnoty katolickie. Ks. prał. Czesław Grzyb podkreślił istotę charyzmatu we wspólnocie, który „należy znać i sprawdzać, jak on jest realizowany dla dobra Kościoła, dla dobra człowieka”. Zauważył też zanik głoszonej Dobrej Nowiny. Rozdźwięk między życiem Eucharystią a życiem codziennością. Apelował o dynamiczną, pełną zaufania współpracę świeckich i duchownych oraz o konsekwentne działanie. Przecież ludzie czekają dzisiaj na prawdziwych świadków ewangelizacji.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych: wózek inwalidzki i łóżko to narzędzia ewangelizacji

2024-05-20 20:17

Rido/fotolia.com

„Wózek inwalidzki czy łóżko są ambonami, z których głoszona jest Ewangelia” - podkreślił ks. Wojciech Bartoszek, krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych, który 20 maja w hałcnowskim sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Bielsku-Białej przewodniczył Mszy św. dla uczestników pielgrzymki chorych. W święto Matki Bożej Kościoła u stóp Piety hałcnowskiej modliły się osoby zmagające się z chorobami, niepełnosprawnościami oraz ich bliscy i opiekunowie.

Więcej ...

Watykan: oskarżenia wobec kanadyjskiego kardynała okazały się bezpodstawne

2024-05-21 12:25
Kard. Gérald Lacroix

made by © Peter Potrowl/pl.wikipedia.org

Kard. Gérald Lacroix

Oskarżenia wysuwane wobec arcybiskupa Quebecu, kardynała Géralda C. Lacroix okazały się bezpodstawne - wynika z komunikatu opublikowanego dzisiaj przez Biuro Prasowe Stolicy Apostolskiej. Wynika to z wniosków ze wstępnego dochodzenia kanonicznego w sprawie anonimowego oskarżenia przeciwko arcybiskupowi Québecu.

Więcej ...

Reprezentant Chorwacji na konkurs Eurowizji: Bóg stał się dla mnie żywą osobą

2024-05-21 14:26
Baby Lasagna (2024)

Wikipedia.org

Baby Lasagna (2024)

Bóg stał się dla mnie żywą osobą - tak o swoim nawróceniu mówi reprezentant Chorwacji na tegoroczny konkurs Eurowizji. 25-letni Marko Purišić, występujący pod pseudonimem Baby Lasagna, zajął na nim drugie miejsce piosenką „Rim Tim Tagi Dim”, opowiadającej o młodym człowieku wyjeżdżającym ze wsi do miasta.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj