Reklama

Przerzucać mosty ponad podziałami

Niedziela lubelska 6/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Tegoroczny Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, poza tym, że po raz kolejny na wspólnej modlitwie i w duchu dialogu zjednoczył chrześcijan różnych wyznań, zapisze się w historii jako ten, w czasie którego Papież Benedykt XVI zdjął ekskomunikę z czterech biskupów wyświęconych 20 lat temu bez aprobaty Watykanu. Ten dobitny gest przerzucania mostów ponad podziałami niejako patronował innym, dokonującym się w różnych miejscach na ziemi.

W duchu modlitwy

W archidiecezji lubelskiej Tydzień Modlitw o Jedność Chrześcijan, który swoją tradycją sięga 1908 r., kiedy został zainaugurowany przez ks. Paula Wattsona, również obfitował w znaczące wydarzenia. Pod wspólnym hasłem, zaproponowanym przez ekumeniczną grupę chrześcijan z Korei, „Aby byli jedno w Twoim ręku” (Ez 37, 17), wyznaczającym kierunek działań i nabożeństw ekumenicznych, zjednoczyli się wierni Kościołów: prawosławnego, rzymsko-katolickiego, polskokatolickiego, chrześcijan baptystów, zielonoświątkowy, starokatolickiego mariawitów, ewangelicko-augsburskiego oraz ewangelicko-metodystycznego. Miejsca modlitwy znane poszczególnym członkom wspólnot, w czasie tygodnia ekumenicznego stały się przystanią dla wszystkich ludzi dobrej woli, którzy w jedności z braćmi pragnęli prosić Boga o jedność. O tej jedności mówił Metropolita Lubelski, rozpoczynając czas wspólnego zadumania nad tajemnicą ekumenizmu. „Przeżywając kolejne tygodnie ekumeniczne, musimy uczyć się tajemnicy Wieczernika, aby budować jedność zakorzenioną w historii, integrowaną przez wartości, dającą nam poczucie wspólnoty Kościoła”. Jako właściwą perspektywę abp Życiński wskazywał myśl Jana Pawła II, który w encyklice „Ut unum sint” napisał: „Kościół katolicki uznaje i wyznaje słabości swoich dzieci, świadom, że ich grzechy są sprzeniewierzeniem się zamysłowi Zbawiciela i przeszkodą w jego realizacji. Czując się powołany do ewangelicznej odnowy, Kościół czyni pokutę, zarazem jednak uznaje i wywyższa moc Chrystusa, który udziela darów świętości, przyciąga i upodabnia do swojej męki i zmartwychwstania”.

W sferze kultury

Jak napisał Papież: „Celem kontaktów między chrześcijanami nie jest tylko wzajemne poznanie się, wspólna modlitwa i dialog. Przewidują one i domagają się podjęcia wszelkiej możliwej współpracy praktycznej na różnych płaszczyznach: duszpasterskiej, kulturowej, społecznej, a także w dawaniu świadectwa orędziu ewangelicznemu”. Poza wspólną modlitwą, zostały więc podjęte również działania poruszające inne sfery życia człowieka. Spośród nich warto wymienić ekumeniczny koncert kolęd i pieśni bożonarodzeniowych, a także konferencję naukową pt. „Zapomniani chrześcijanie. Kościoły w krajach Azji i Bliskiego Wschodu”, zorganizowaną przez Instytut Ekumeniczny KUL, dyskusję panelową „Rodziny mieszane - wyzwaniem chrześcijaństwa XXI wieku” oraz kiermasz ekumeniczny, pokaz filmów o tematyce ekumenicznej i dyskusję z udziałem proboszczów lubelskich parafii różnych wyznań chrześcijańskich. Wśród ważnych akcentów tegorocznego lubelskiego Tygodnia Modlitw o Jedność Chrześcijan była wizyta ukraińskiej grupy prawosławnych kapelanów więziennictwa patriarchatu moskiewskiego w Lublinie, a także wręczenie abp. Józefowi Życińskiemu Orderu św. Marii Magdaleny. Metropolita Lubelski otrzymał odznaczenie, przyznawane przez Święty Sobór Biskupów Polskiego Autokefalicznego Kościoła Prawosławnego, za propagowanie myśli ekumenicznej i dialogu kultur.

Dzieląc się doświadczeniem

„Potrzebne jest spokojne i czyste spojrzenie prawdy, ożywione Bożym miłosierdziem, które potrafi wyzwolić umysły i ponownie wzbudzić w każdym dobrą wolę, właśnie w perspektywie głoszenia Ewangelii ludziom wszystkich narodów i krajów” - napisał w „Ut unum sint” Ojciec Święty. Właśnie w takiej atmosferze, swoim doświadczeniem ekumenicznym, przejawiającym się w codziennej pracy duszpasterskiej, dzielili się duchowni czterech wyznań chrześcijańskich: ks. Jerzy Ważny z Kościoła rzymskokatolickiego, ks. Dariusz Chwastek z Kościoła ewangelicko-augsburskiego, ks. Andrzej Gontarek z Kościoła starokatolickiego i ks. Andrzej Łoś z Kościoła prawosławnego. Wśród poruszanych kwestii duszpasterze podjęli m.in. problemy małżeństw mieszanych oraz uczestnictwo dzieci innych wyznań w lekcjach katechezy Kościoła rzymskokatolickiego. „Dziś wydaje mi się, że inność wyznaniowa nie jest czymś wstydliwym. Jest to także efekt działalności ekumenicznej - podkreślał ks. Andrzej Łoś. - Nie trzeba głosić górnolotnych haseł, żeby dostać się do Boga. Trzeba patrzeć na drugiego człowieka. To dotyczy i duchownych, i świeckich”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z udziałem katolickego księdza

2024-05-20 11:25

Fot. You Tube / Parafia Ewangelicko-Reformowana w Warszawie

W warszawskiej parafii ewangelicko-reformowanej „pobłogosławiono” 10 par LGBT+. W wydarzeniu, oprócz duchownych ewangelickich (w tym ewangelicko-augsburskiej pastor Haliny Radacz) uczestniczył… katolicki kapłan, ks. dr hab. Adam Świerżyński, były prorektor Gdańskiego Seminarium Duchownego, profesor UKSW. W parafii ewangelicko-reformowanej „nabożeństwo” odbyło się z okazji Międzynarodowego Dnia Przeciwko Homofobii, Bifobii i Transfobii (IDAHOBIT). Na ołtarzu leżała tęczowa flaga, było kazanie, czytania, pieśni. Oprócz warszawskiego kościoła kalwińskiego, organizatorem była… Fundacja Wiara i Tęcza - ta sama, która chciała „edukować” Kościół na Światowych Dniach Młodzieży w 2016 r. w Krakowie. Mamy więc do czynienia z pewnym zawłaszczaniem przestrzeni sacrum i znaczną nadinterpretacją „Fiducia supplicans” - co podaje portal wpolityce.pl.

Więcej ...

Matko Zasypiająca, módl się za nami...

2024-05-21 20:50

Karol Porwich/Niedziela

Przed nami Bazylika Mariacka, która skrywa w sobie wiele skarbów. Jednym z nich jest ołtarz Zaśnięcia Najświętszej Marii Panny jest jednym z najwybitniejszych dzieł późnogotyckiej sztuki rzeźbiarskiej w Europie.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe

Kościół

Zgorszenie w Warszawie. Tęczowe "nabożeństwo" z...

Największą wartością człowieka jest służba innym

Wiara

Największą wartością człowieka jest służba innym

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 21.): Egoista

Święty Jan Nepomucen

Święci i błogosławieni

Święty Jan Nepomucen

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Litania nie tylko na maj

Wiara

Litania nie tylko na maj