Reklama

Lekcja wiary i patriotyzmu

Niedziela lubelska 6/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

bdquo;Stoimy na świętym miejscu, gdzie u naszych nóg spoczywają ci, którym zawdzięczamy wolność Ojczyzny. Chylimy czoło i zginamy kolana przed Bogiem, dziękując za dar wolności” - tymi słowami ks. Andrzej Juźko, proboszcz parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Milejowie powitał zebranych na Mszy św. w Lesie Klarowskim n. Wieprzem. Przynajmniej dwa razy do roku mieszkańcy parafii w Milejowie gromadzą się przy Mogile Powstańców 1863 r., aby uczcić pamięć poległych bohaterów. Podobne miejsca pamięci w powiecie łęczyńskim są w Łęcznej, Kopinie i Kijanach; Kopiec Powstańczy przy ZS nr 1 w Milejowie nie zachował się do obecnej chwili.
W niedzielę, 18 stycznia, gospodarzami uroczystości byli członkowie Akcji Katolickiej z prezesem Mieczysławem Gajowiakiem, który powitał zgromadzonych. Następnie przybliżył przyczyny Powstania Styczniowego, charakteryzując jego przebieg w regionie oraz ideę zrywu narodowego. „22 stycznia 1863 r. Komitet Centralny Narodowy, jako Tymczasowy Rząd Narodowy, wezwał do broni naród Polski, Litwy i Rusi. Jednym z największych rejonów powstańczych była Lubelszczyzna. Jedną z największych bitew stoczono 24 sierpnia pod Fajsławicami, a także niedaleko od Milejowa pod Kaniwolą. Potyczki z wojskami rosyjskimi miały też miejsce pod Łęczną, Puchaczowem, Łańcuchowem i Milejowem” - mówił. Po odegraniu przez orkiestrę dętą i odśpiewaniu hymnu narodowego, wartę przy krzyżu powstańczym zaciągnęli strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Milejowie. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył ks. A. Juźko a okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Włodzimierz Bielak, który przypomniał kontekst dziejowy obchodzonej rocznicy. „Wiek XIX był wiekiem rewolucji przemysłowej, dający bogactwo elitom, a nędzę robotnikom. To wiek niespełnionych nadziei chłopów galicyjskich, których skrajne ubóstwo stało się przysłowiem. Pierwsza połowa XIX wieku to również czas załamania się moralnego i religijnego społeczeństwa polskiego. Było także coś prymitywnego w narodzie: udręczonym, uciemiężonym, zastraszonym, wyzyskiwanym albo ogłupianym” Był to wiek powstań narodowych, ale nie wszyscy chcieli walczyć. Arystokratom dobrze się żyło na europejskich dworach. Bogaci kupcy znajdowali ukojenie w zyskach czerpanych z handlu w Niemcami; tym niepotrzebna była wolna Ojczyzna. W takiej sytuacji zapominano o człowieku prostym, borykającym się z trudami dnia codziennego. Zapominano o robotnikach wyzyskiwanych, pracujących ponad siły za psi grosz, o masach chłopstwa, emigrujących ze wsi do miast w poszukiwaniu pracy, ale nie znajdujących jej, o rzeszach żebraków, zapełniających miejskie ulice, nie mających żadnych środków do życia, pozbawionych swej ludzkiej godności”. Kaznodzieja naszkicował także obraz współczesności, gdy „obcy ludzie chcą kierować naszymi losami, w oderwaniu od narodowej tradycji, od polskich ideałów, kierując się tylko kalkulacjami ekonomicznymi. Znowu brak jest poszanowania dla ludzkiej osoby, bo bardziej liczy się zysk. I znowu człowiek zaczyna myśleć tylko o sobie. Obserwujemy także nędzę duchową; coraz mniej ideałów: prawdy, wiary, miłości”. To są powody, dla których trzeba przywoływać szlachetne wzorce patriotyzmu. Od nich mamy uczyć się szacunku dla brata Polaka, dla drugiego człowieka.
Apel poległych poprowadził Kazimierz Woś - nauczyciel, historyk-regionalista, który z wielkim oddaniem od lat promuje wiedzę o dziejach małej ojczyzny. Przybyły poczty sztandarowe: Szkoły Podstawowej im. K. Makuszyńskiego w Łańcuchowie, SP im. Sz. Konarskiego w Milejowie, Liceum Ogólnokształcącego w Milejowie, SP im. A. Mickiewicza w Białce, SP im. J. Korczaka w Łysołajach, Akcji Katolickiej w Milejowie, Klubu Krwiodawców im. Jana Pawła II w Milejowie oraz Klubu Honorowych Dawców Krwi PCK im. Ks. J. Popiełuszki przy „PZL-Świdnik” S. A., Zarządu Gminnego PSL w Milejowie oraz Powiatu Łęczyńskiego. Obecni byli przedstawiciele zarządu archidiecezjalnego Akcji Katolickiej z Kazimierzem Czerwińskim, władz gminnych i powiatowych. Uroczystości zakończył koncert melodii religijno-patriotycznych w wykonaniu orkiestry.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Jasna Góra: 5. Ogólnopolska Pielgrzymka Kobiet

2024-05-19 18:32

Jasna Góra/Facebook

Do kształtowania chrześcijańskiego feminizmu w świecie - „by swoją kobiecą inność, wyjątkowość podkreślać i nią żyć” zachęcał na Jasnej Górze uczestniczki 5. Ogólnopolskiej Pielgrzymki Kobiet bp Artur Ważny z Sosnowca. Spotkanie odbyło się w uroczystość Zesłania Ducha Świętego i było czasem uczenia się ufności Bogu. Przebiegało pod hasłem: „Pójdę ufna za Tobą” a jedną z „bohaterek” spotkania była św. s. Faustyna Kowalska, którą przybliżyła s. Gaudia Skass ze Zgromadzenia Sióstr Matki Bożej Miłosierdzia.

Więcej ...

Wszedł w życie watykański dokument ws. rozeznawania zjawisk nadprzyrodzonych

2024-05-20 08:31

Monika Książek

Wszedł w życie dokument watykańskiej Dykasterii Nauki Wiary "Normy postępowania w rozeznawaniu domniemanych zjawisk nadprzyrodzonych". Zawiera on możliwość sześciu różnych ocen w rozeznawaniu zjawisk nadprzyrodzonych od opinii pozytywnej po negatywną - poinformowało biuro prasowe Episkopatu.

Więcej ...

Ku czci Matki Bożej Fatimskiej

2024-05-20 22:16

Marek Białka

- Początkiem wszystkiego jest Pan Bóg. My musimy umieć słuchać i trafnie odczytywać znaki oraz właściwie odpowiadać na Boży Głos – nauczał ks. Jacek Soprych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Kościół

Franciszek wyjaśnia: zezwoliłem na błogosławieństwo...

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Kościół

Oświadczenie rzecznika KEP ws. opublikowanego przez...

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Wiara

Proszę Cię, Panie, o łaskę bycia zawsze świadomym ceny...

Maryja Matką Kościoła

Maryja Matką Kościoła

Nowenna do Ducha Świętego

Wiara

Nowenna do Ducha Świętego

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Moc Ducha w Kościele

Wiara

Moc Ducha w Kościele

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...

Kościół

Kard. Ryś: neutralność religijna polega na wspieraniu...