Reklama

Niedziela Lubelska

Caritas. Wielkanocne śniadanie dla osób potrzebujących

Paweł Wysoki

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Jesteśmy pośrednikiem między ludźmi, którym na sercu leży dobro drugiego człowieka, a tymi, którzy potrzebują wsparcia - powiedział ks. Łukasz Mudrak, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej.

Blisko 1000 osób ubogich, samotnych i bezdomnych otrzymało świąteczną pomoc i złożyło sobie wielkanocne życzenia. W Wielką Sobotę Caritas Archidiecezji Lubelskiej zaprosiła osoby potrzebujące na symboliczne wielkanocne śniadanie: wspólną modlitwę, dzielenie się jajkiem i przekazanie paczek z żywnością. W spotkaniu uczestniczył bp Adam Bab, który powiedział, że „nie możemy być szczęśliwi, jeśli obok nas ktokolwiek jest w niedostatku, cierpieniu, bezdomności”.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Przygotowania do „Śniadania Caritas” trwały od kilku tygodni. Wszystko zaczęło się od zbiórki żywności w ramach ogólnopolskiej akcji „Tak. Pomagam!”, w której zebraliśmy ponad 7 ton żywności. Produkty są rozdzielone w paczkach dla potrzebujących, których jest ok. tysiąc - mówi ks. Łukasz Mudrak, dyrektor Caritas Archidiecezji Lubelskiej. Jak podkreśla, akcja nie mogła by się odbyć bez pomocy wolontariuszy oraz darczyńców. Nie licząc pracowników Caritas, zaangażowanych było ok. 400 wolontariuszy, głównie ze Szkolnych Kół Caritas, ale też Parafialnych Zespołów Caritas. - Wielu osobom zależy na losie bliźnich. Jesteśmy pośrednikiem między ludźmi, którym na sercu leży dobro drugiego człowieka, a tymi, którzy potrzebują wsparcia - mówi ksiądz dyrektor. - Osoby znajdujące się w trudnej sytuacji potrzebują nie tylko wsparcia materialnego, w tym żywności, ale też tego, czego nie można kupić: zainteresowania i miłości drugiej osoby. Dziś, podczas „Śniadania Caritas”, chcemy to świętować - podkreśla.

Z obserwacji pracowników i wolontariuszy lubelskiej Caritas wynika, że potrzebujących wciąż przybywa; w odniesieniu do ubiegłego roku jest to ok. 15% wzrost. Wśród nich są osoby z problemami życiowymi i rodzinnymi, ale też starsze i samotne. - Wśród naszych beneficjentów jest wiele osób w wieku emerytalnym. O jednych rodzina zapomniała, drudzy nie mają już bliskich. Gdy do tego dochodzą problemy zdrowotne i wiążące się z tym obciążenia finansowe, ich sytuacja jest naprawdę trudna - mówi z troską ks. Mudrak. Jednak od razu dodaje: - „Chociaż osób potrzebujących wciąż przybywa, zauważamy również przyrost osób zainteresowanych niesieniem pomocy. To krzepiące. Serca naszych darczyńców są na tyle otwarte, że każdy beneficjent w nim się zmieści”.

Reklama

W wielkosobotnim spotkaniu osób potrzebujących udział wzięli także uchodźcy wojenni z Ukrainy. - W najtrudniejszej sytuacji znajdują się osoby chore i w podeszłym wieku, takie które nie mogą znaleźć u nas pracy; ich zasoby finansowe idą na leki. Od jakiegoś czasu liczba uchodźców nie wzrasta, ale w ciągu roku jest to ok. 20 tys. osób, którym pomagamy - mówi ksiądz dyrektor.

Gościem wielkanocnego śniadania był bp Adam Bab. Jak powiedział, Bóg wie, czego potrzebujemy do życia i zbawienia, a świąteczne spotkanie jest przedsmakiem radości Zmartwychwstania. Ksiądz biskup zaprosił zgromadzonych na Liturgię Wigilii Paschalnej, by podczas spotkania z Panem Bogiem zaczerpnęli siły do życia i pokonywania trudności, bo „Wigilia Paschalna pełna jest radości, nadziei i odwagi do życia”. - To spotkanie jest pewnym symbolem. To, że jesteśmy razem, że mamy dla kogo żyć, że ktoś służy nam i nas wspiera. Można powiedzieć, że na tym fundamencie budowane jest teraz to, co wnosi w nasze życie wiara i zwycięstwo Chrystusa nad śmiercią - powiedział bp Bab.

W pasterskiej refleksji bp Adam Bab zwrócił uwagę na potrzebę wrażliwości na problemy drugiego człowieka. - Trzeba z ogromną pokorą i dystansem pomyśleć o własnych uwitych „gniazdkach życiowych”, w których cieszymy się jakimś ładem, pokojem, harmonią. Myślę, że nie do końca możemy być szczęśliwi, jeśli obok nas ktokolwiek jest w niedostatku, cierpieniu, bezdomności. Nasze osobiste szczęście nie jest pełne, dopóki brat czy siostra doświadczają niedostatków - powiedział.

Reklama

Fotorelacja na https://www.facebook.com/profile.php?id=100079880112212



Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-03-30 16:56

Wybrane dla Ciebie

Wielkopolskie lekcje pokory

2024-05-05 13:08

Archiwum TK Niedziela

Jeżdżąc teraz intensywnie po Wielkopolsce zawsze znajduję czas, aby choć na chwilę w różnych miejscowościach znaleźć się tam, gdzie czas płynie inaczej, bo w rytmie wieczności. Katolickie świątynie: niektóre jeszcze z zachowanymi elementami architektury romańskiej czy gotyckiej, inne pamiętające czasy baroku, wreszcie niektóre budowane w wieku XIX i później.

Więcej ...

Apostoł ubogich i cierpiących

Św. Stanisław Kazimierczyk

pl.wikipedia.org

Św. Stanisław Kazimierczyk

Więcej ...

Częstochowa: Spotkanie z Raymondem Naderem - mistykiem szerzącym kult św. Charbela

2024-05-06 11:47
Raymond Nader

Ks. Piotr Bączek

Raymond Nader

W czwartek po Mszy św. zapraszamy na spotkanie z Raymondem Naderem, który przeżył niezwykłe doświadczenie mistyczne w pustelni, w której ostatnie lata spędził św. Charbel. Po nocy pełnej niewytłumaczalnych wydarzeń na jego ramieniu pojawił się znak pięciu palców. Warto przyjść i posłuchać tego niesamowitego świadectwa.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 6.): Nie uciekaj, mały!

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wiara

Czy zauważam Boga wokół siebie?

Wytrwajcie w miłości mojej!

Wiara

Wytrwajcie w miłości mojej!

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Kościół

Abp Jędraszewski: tylko budowanie na Chrystusie pozwoli...

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?