Reklama

Szacunek na starość

Niedziela małopolska 6/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Sylwia Wojtas i Karolina Kaczmarska: - W archidiecezji krakowskiej działa wiele stowarzyszeń i organizacji katolickich np. Duszpasterstwo Turystyczne, Stowarzyszenie Przyjaciół Ziemi Świętej, Centrum Dialogu i Modlitwy. Czy udzielają się w nich ludzie starsi, czy członkowstwo zdominowane jest przez młodszych?

Kard. Stanisław Dziwisz: -Prawie we wszystkich stowarzyszeniach widoczni są - pośród wielu młodych - również ludzie starsi. W niektórych organizacjach jest zdecydowana przewaga osób starszych. Zależy to od charakteru działalności danej wspólnoty kościelnej. Można jednak śmiało stwierdzić, że ludzie starsi odznaczają się prężnością, ale i rozwagą w działaniu.

- Jak wygląda działalność starszych ludzi w takich organizacjach - czy udzielają się raczej w grupach modlitewnych, czy w organizacjach aktywnie niosących pomoc i ewangelizujących?

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

- Modlitwa jest podstawą w działaniu ludzi starszych, o czym zapominają bardzo często młodzi. Jak mówi przysłowie - bez Boga ani do proga. To przysłowie jest bliskie starszym, którzy zdają sobie sprawę z kruchości i ulotności ludzkiego życia. Taka świadomość pozwala działać spokojnie i podejmować decyzje w sposób odpowiedzialny i roztropny.

- Starsi ludzie często czują się niepotrzebni, czują się ciężarem dla swoich dzieci. W związku z tym chciałybyśmy zapytać, jakie zadania i cele przypisuje starości religia?

- Idea szacunku dla ludzi chorych i starszych jest ideą głęboko zakotwiczoną w Piśmie Świętym. Niestety, idea ta, tak jak wiele innych, przeżywa dzisiaj wyjątkowy kryzys. Należy zatem powracać do źródeł. To, co powiem, może wielu zaszokować, ale wychowują tylko wychowani. Jeżeli rodzice słabo się starali w procesie wychowawczym, to mają mierne skutki wychowawcze, co przekłada się nieco później na ich starość. Jeżeli rodzina żyje wartościami religijnymi, to szacunek dla osób starszych jest naturalnym elementem wypływającym z dobrego wychowania. Obecnie rodzice wcale nie wychowują, w wielu wypadkach dbają jedynie o wyżywienie, ubranie i ewentualnie dobre wykształcenie, a na starość dziwią się, że są poniewierani. A kto ich miał wychować, jeżeli sami nie chcieli mieć na to czasu, niejednokrotnie podważali autorytet Kościoła i szkoły?
Dzieci - jeżeli są dobrze wychowane - traktują dziadków i swoich rodziców jako źródło życiowego doświadczenie i mądrości życiowej. Każdy, kto chce przejść przez życie z poczuciem spełnienia, traktuje starszych jak siebie samego i wybacza ze względu na miłość możliwe dziwactwa przychodzące wraz z wiekiem. Szacunek dla osób w podeszłym wieku jest wyznacznikiem naszej dojrzałości.

Reklama

- Jaka jest rola młodego pokolenia wobec starszych?

- Praktycznie odpowiedziałem już na to pytanie. „Miłuj bliźniego swego, jak siebie samego”. Jeżeli chcemy mieć szacunek na starość, to sami szanujmy starszych. Szacunek dla starszego nie polega na przegłosowaniu eutanazji, lecz na autentycznej miłości do osób starszych.

- Czy powinniśmy całą odpowiedzialność za zdrowie i kondycję osób starszych powierzyć młodym?

- Odpowiedzialność domaga się, aby tworzyć środowiska mieszane składające się z młodych i starszych. Młodzi wnoszą chęć żywego działania i wigor życia, a starsi - doświadczenie i życiową mądrość. Takie pojecie rzeczywistości pozwala na roztropną działalność i zapewnia psychiczną kondycję wszystkim stronom.

- Jak powinniśmy się zachować wobec bezczynności i rezygnacji osób starszych?

- Otoczyć ich swoją troską i miłością. Tylko miłość daje poczucie bycia potrzebnym i tylko miłość dodaje blasku życiu.

- Starsi, wierzący ludzie często uważają, że ich życie i zdrowie jest w rękach Boga, w związku z czym zaniedbują profilaktykę i dbałość o siebie. Czy takie usprawiedliwienie jest słuszne?

- Jeżeli będą mieli poczucie miłości, to będą i w tej dziedzinie dbać o siebie. Czasami trzeba im po prostu pomóc. Wychowani ludzie sami od siebie wychodzą z różnymi propozycjami, a nie czekają, aż zostaną o to poproszeni przez potrzebujących pomocy.

- Jak Jego Eminencja przy tylu swoich obowiązkach dba o swoje zdrowie?

- Dzięki Bogu, nie wiem, kim jest lekarz, patrząc od strony pacjenta. Jednak od czasu do czasu należy wykonać badania profilaktyczne. Troska o zdrowie jest jednym z naszych obowiązków potwierdzających naszą odpowiedzialność.

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Papież: konieczne jest duszpasterstwo świata sportu

2024-05-16 18:49

PAP/Riccardo Antimiani

Na konieczność duszpasterstwa świata sportu oraz edukacji w zakresie prawdziwych wartości sportowego współzawodnictwa zwrócił uwagę papież Franciszek w przesłaniu do uczestników Międzynarodowej Konferencji na temat Sportu i Duchowości „Mettere la vita in gioco” (Stawiając życie na szali), jaka w dniach 16-18 maja odbywa się w Rzymie. Organizuje ją watykańska Dykasterię ds. Kultury i Edukacji wraz z ambasadą Francji przy Stolicy Apostolskiej.

Więcej ...

Były rugi pruskie, są …rugi warszawskie. Stołeczny Ratusz zakazuje symboli religijnych w urzędach podległych Prezydentowi

2024-05-16 10:55
Andrzej Sosnowski

Red.

Andrzej Sosnowski

MEN prowadzi ofensywę wobec nauczania religii w szkołach, MSWiA, któremu podlegają sprawy wyznaniowe - próbuje ograniczyć środki na Fundusz Kościelny. W sukurs organom władzy centralnej idzie największy polski samorząd. Właśnie Prezydent m.st. Warszawy wydał zarządzenie zakazujące umieszczania krzyży w urzędach.

Więcej ...

L'Osservatore Romano - nowa forma na współczesne czasy

2024-05-17 12:56

Priorytety i wyzwania przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, zwiedzanie Rzymu w dwa dni, synodalne spotkanie proboszczów, dziesiąta rocznica kanonizacji Jana Pawła II, a także kard. Gianfranco Ravasi o korzeniach Jubileuszu - to tylko niektóre z artykułów polskiej wersji językowej miesięcznika L'Osservatore Romano, która ukazała się w formie elektronicznej z nową szatą graficzną.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

#PodcastUmajony (odcinek 17.):  Ale nudy!

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 17.): Ale nudy!

Czy miłujesz Mnie?

Wiara

Czy miłujesz Mnie?

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Kościół

Świadectwo: św. Andrzej Bobola przemienia serca

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Kościół

Prawo człowieka do uzewnętrzniania swojej religii

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

Wiara

10 mało znanych faktów o objawieniach w Fatimie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...

Kościół

Rozpoczął się proces beatyfikacyjny Sługi Bożej Heleny...