Reklama

Niedziela Wrocławska

Katedra pw. św. Jana Chrzciciela we Wrocławiu

Tęsknić jak Maria Magdalena, biec jak Piotr i Jan, głosić z mocą jak Paweł

Biskup Jacek Kiciński CMF

ks. Łukasz Romańczuk

Biskup Jacek Kiciński CMF

W Poranek Wielkanocny łączy nas wiara, pusty grób, a nade wszystko Chrystus Zmartwychwstały - od tych słów rozpoczął swoją homilię bp Jacek Kiciński CMF podczas Mszy św. w Niedzielę Zmartwychwstania w Katedrze Wrocławskiej.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Maria Magdalena, Apostołowie Piotr i Jan oraz św. Paweł Apostoł to postacie do których odniósł się w homilii bp Jacek. - Osoby, które stały się świadkami Zmartwychwstania Pana Jezusa miały różną historię życia. Piotr i Jan po ostatniej wieczerzy po ludzku zawiedli Pana Jezusa, zostawili Go. Jest też Maria Magdalena, z której Jezus wyrzucił 7 złych duchów i jest obecna do końca, Paweł faryzeusz, który z prześladowcy stał się świadkiem Jezusa Chrystusa.

W odniesieniu do Ewangelii bp Kiciński przywołuje postawę Marii Magdaleny idącej do grobu. - Idzie ona tam nie po to, żeby zobaczyć, czy spoczywa tam ciało Jezusa, ale idzie powodowana tęsknotą serca. Kochała Jezusa, dlatego za Jezusem tęskniła - mówił biskup, dodając: - Było jeszcze ciemno. Jest to przykład ciemności serca, walki duchowej. Z jednej strony świadomość i obecność słów Jezusa o zmartwychwstaniu, a z drugiej pewna niepewność. Maria Magdalena tęskni z miłością, a później Piotr i Jan ukazani są w biegu opamiętania, a Paweł w świadectwie nawrócenia. Potem Piotr, który mówi w mocy Ducha Świętego.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Hierarcha wskazał, że przy ujrzeniu pustego grobu pojawiło się niezrozumienie u Marii Magdaleny, która biegnie do Piotra i Jana i mówi im o tym. - To już jest Dobra Nowina, że grób jest pusty. Papież Franciszek nazwał Marię Magdalenę Apostołką Apostołów. Ona jako kobieta zwiastuje dobrą nowinę uczniom Jezusa, a Piotr i Jan po tym, co usłyszeli idą do grobu Jezusa - nauczał bp Jacek, wskazując na dynamizm wiary porównując go do postawy Apostołów, którzy najpierw szli niepewnie, a później biegli.

Są momenty w życiu, które bywają dla człowieka niezrozumiałe. - Niekiedy potrzeba czasu, aby przejść kawałek drogi życia, aby zrozumieć to wszystko, co Jezus powiedział. Każdy człowiek ma różną drogę do zrozumienia słów Jezusa Chrystusa. Ktoś na początku idzie bardzo wolno, a później zaczyna biec - mówił biskup, dodając: - To podczas każdej Eucharystii dokonuje się męka, śmierć i zmartwychwstanie Jezusa. Czy my z taką tęsknotą przychodzimy na Mszę świętą, aby zobaczyć Zmartwychwstałego?

Reklama

W dalszej części podkreślona została postawa świadectwa Apostoła Piotra o Zmartwychwstałym. Biskup wskazał, że każdy z nas ma coś z Marii Magdaleny, Apostołów Piotra i Jana i św. Pawła. - Bóg każdemu człowiekowi daje czas. Jest on potrzebny nam i innym. Tym, którzy nie spotkali Jezusa. Jesteśmy posłani, aby jak Maria Magdalena przyprowadzać innych do Jezusa i posłani, aby mówić, że grób jest pusty, Mamy być świadkami Poranka Wielkanocnego. Maria Magdalena doświadczyła miłości i nią żyła. Mamy z taką wiarą głosić Jezusa jak Piotr i Paweł - nauczał bp Jacek.

Hierarcha wskazał, że nie można zatrzymać się na grobie, ale należy stać się świadkiem pustego grobu. - Pierwsze słowa, jakie wypowiada Jezus to “Pokój Wam”. A oni byli wystraszeni. Pokój Wam oznacza, że przynoszę wam miłość. Kocham was, wy jesteście Mi potrzebni. To ja Jestem. To powinno być świadectwo naszego życia, gdy przychodzimy na każda Eucharystię. Jesteśmy świadkami męki, śmierci i zmartwychwstania Pana Jezusa - mówił.

Na zakończenie biskup, odnosząc się do postać poszczególnych postaci biblijnych wyraził słowa życzeń. - Życzmy sobie, abyśmy jak Maria Magdalena z tęsknotą i miłością przychodzili na Eucharystię, abyśmy biegli na nią jak Jan i Piotr, abyśmy z mocą głosili jak Piotr i Paweł, który mówi: “Dążcie do tego co w górze”. “Skoro Chrystus Zmartwychwstał to i my zmartwychwstaniemy”. Taka jest nasza wiara, taka jest wiara Kościoła - zakończył bp Jacek Kiciński.

Podziel się:

Oceń:

+4 0
2024-03-31 17:55

Wybrane dla Ciebie

Św. Joachim i św. Anna - rodzice, dziadkowie i wychowawcy

pl.wikipedia.org

Więcej ...

Zaprzestanie podawania blokerów dojrzewania nie zwiększa liczby samobójstw - informują Brytyjczycy

2024-07-26 10:22

Pixabay

Przez ponad dekadę ruch transpłciowy wykorzystywał potężne kłamstwo do szantażowania zdesperowanych rodziców i nieudolnych polityków poprzez tezę: zaprzestanie podawania blokerów dojrzewania doprowadzi do większej liczby samobójstw. Raport Brytyjczyków obalił właśnie te twierdzenia.

Więcej ...

27 lipca: Występy Polaków na IO. W planach m.in. pierwszy mecz siatkarzy

2024-07-26 20:46

PAP/EPA/MARTIN DIVISEK

Kto dziś rywalizuje spośród reprezentantów Polski na igrzyskach olimpijskich w Paryżu? Sobota, 27 lipca.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Nowenna do św. Szarbela

Wiara

Nowenna do św. Szarbela

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Święci i błogosławieni

Spóźniony Bóg u Joachima i Anny

Klauzula sumienia nauczycieli. Ostatni ratunek przed...

Felietony

Klauzula sumienia nauczycieli. Ostatni ratunek przed...

Czego szukam, słuchając Słowa Bożego?

Wiara

Czego szukam, słuchając Słowa Bożego?

Zmiany kapłanów 2024 r.

Kościół

Zmiany kapłanów 2024 r.

Historyczna decyzja Watykanu

Wiara

Historyczna decyzja Watykanu

Litania do św. Krzysztofa

Modlitwa

Litania do św. Krzysztofa

Przemyśl: Zmarł ks. Jan Mazurek. Miał 59 lat

Niedziela Przemyska

Przemyśl: Zmarł ks. Jan Mazurek. Miał 59 lat

Pilne! ONZ zareagowała w sprawie ks. Olszewskiego! Sprawa...

Kościół

Pilne! ONZ zareagowała w sprawie ks. Olszewskiego! Sprawa...