Reklama

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości (1)

„Dzisiejszy świat jest głodny nie tylko chleba, ale i miłości, jest głodny bycia chcianym, bycia kochanym” - twierdziła Matka Teresa z Kalkuty. By zaspakajać ten głód, założyła Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości. Jako swój charyzmat zgromadzenie uważa „wolną służbę najuboższym z ubogich”. Szczęśliwym zrządzeniem Opatrzności podczas posługi bp. Kazimierza Majdańskiego misjonarki miłości przybyły także do naszej diecezji szczecińsko-kamieńskiej, podejmując w niej pracę w 1987 r., którą do dzisiaj ofiarnie kontynuują w Szczecinie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Zgromadzenie Sióstr Misjonarek Miłości założyła Agnes Ganxhe Bojaxhiu, późniejsza Matka Teresa. Urodziła się w 26 sierpnia 1910 r. w Skopie w dzisiejszej Macedonii w dobrze sytuowanej katolickiej rodzinie albańskiej. W wieku 18 lat po rekolekcjach podjęła decyzję o życiu zakonnym i wyjeździe na misje. Wybrała Zgromadzenie Sióstr Loretanek zajmujące się kształceniem nauczycielek do szkól elementarnych w Indiach. W październiku 1928 r. rozpoczęła postulat w Irlandii, przyjmując imię zakonne Maria Teresa od Dzieciątka Jezus. Śluby wieczyste złożyła 24 maja 1937 r. i rozpoczęła pracę nauczycielki geografii i historii w szkole w Kalkucie w Indiach. W 1944 r. została w tej szkole dyrektorem.
We wrześniu 1946 r. siostra Teresa, jadąc przepełnionym pociągiem na rekolekcje w Darjeeling, zaobserwowała tłumy ludzi będące w skrajnej nędzy. Zdecydowała się wówczas na rezygnację z dotychczasowej pozycji w szkole i podjęcie nowej pracy na rzecz najbiedniejszych. Było ich wielu na ulicach Kalkuty - chorych i umierających, bezdomnych, żebraków, trędowatych, chorych na AIDS. Wśród nich były też niechciane „dzieci ulicy”. Im wszystkim chciała się poświęcić, żyjąc i pracując wśród nich. Jednakże przez dwa lata arcybiskup Kalkuty nie wyrażał zgody na opuszczenie klasztoru Loretanek przez siostrę Teresę. Zgodę taką otrzymała dopiero po dwóch latach z Watykanu od papieża Piusa XII w lipcu 1948 r. 16 sierpnia opuściła klasztor, pozostając samą, bez pieniędzy i wsparcia. Po ukończonym kursie pierwszej pomocy, ubrana w charakterystyczne białe sari z niebieskim obrzeżem, udała się do slumsów Kalkuty. Wynajęła tam dwa pokoje, z których jeden służył jako szkoła, a drugi przeznaczony był dla chorych i umierających. Matka Teresa widziała w nich cierpiącego Chrystusa, który oczekuje pomocy. Chciała, by odchodzili z tego świata w przekonaniu, że ktoś ich kocha.
Wobec ogromu zadań Matka Teresa modliła się o powołania. 19 marca 1949 r. dołączyła do niej pierwsza młoda dziewczyna, a potem następne. Dla nich Matka Teresa napisała regułę. Nowe zgromadzenie zostało zatwierdzone na prawie diecezjalnym 7 października 1950 r. przez arcybiskupa Kalkuty Ferdinanda Periera. Dwanaście pierwszych sióstr odbyło nowicjat i złożyło pierwszą profesję zakonną 12 kwietnia 1953 r., zaś Założycielka złożyła profesję wieczystą, jako misjonarka miłości. Stolica Apostolska w osobie papieża Pawła VI zatwierdziła zgromadzenie 1 lutego 1965 r.
Dzieło Matki Teresy zaczęło się rozszerzać. Otwierano nowe domy poza Kalkutą. W 1965 r. powstał pierwszy dom poza Indiami - w Wenezueli, dalej: w Tanzanii, Jordanii, USA, Jugosławii i innych krajach świata. W 1968 r. papież Paweł VI zaprosił siostry do Rzymu dla opieki nad biednymi. Ostatnie wydanie „Leksykonu zakonów w Polsce” podawało liczbę 128 krajów, w których pracują misjonarki miłości. Liczba domów wynosiła wówczas 627, z czego 1/3 znajdowała się w Indiach, a 2/3 w innych krajach świata.
Wymieniono tam następujące zaangażowanie sióstr: prowadzą szkoły dla dzieci ze slumsów, punkty pomocy medycznej i żywieniowej, domy dla samotnych matek wychowujących dzieci, domy dla umierających, schroniska dla bezdomnych i opuszczonych wraz ze stołówkami dla nich, domy dla chorych na AIDS itp.
Warto dodać, iż Założycielka Misjonarek Miłości włączała się w działania przeciwko aborcji, eutanazji i antykoncepcji.
Matka Teresa zmarła w opinii świętości 5 września 1997 r. w Kalkucie w wieku 87 lat. Pochowano ją 13 września. Władze Indii jej pogrzebowi nadały charakter należny osobom o randze najwyższej, a przekaz telewizyjny transmitowany był na cały świat. W dwa lata po jej śmierci rozpoczął się proces beatyfikacyjny. 19 października 2003 r. Jan Paweł II włączył Matkę Teresę do grona błogosławionych. Trzeba zauważyć, że współcześnie nikt nie został wyniesiony tak wcześnie na ołtarze, zaledwie w sześć lat po swojej śmierci, jak Matka Teresa.
Jej bezinteresowna praca z potrzebującymi przyniosła szacunek na całym świecie. Była jedną z najbardziej znanych postaci XX wieku. Jej działalności poświęcono wiele książek. Wydano jej myśli i medytacje w publikacji „Prosta droga”. Ostatnio głośną stała się książka „Pójdź, bądź moim światłem” zawierającą nieznane dotąd listy odsłaniające prawdę o jej życiu duchowym. Uhonorowano Matkę Teresę kilkudziesięcioma nagrodami krajowymi i międzynarodowymi, otrzymała najwyższe odznaczenia Indii, USA, ZSRR i Anglii. W 1979 r. była laureatką Pokojowej Nagrody Nobla. Otrzymane pieniądze przeznaczyła na wsparcie ubogich. Postawa, jaką reprezentowała, spowodowała większe otwarcie się świata na przesłanie miłości płynące z głoszonej Ewangelii.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski – pasjonująca historia

Karol Porwich/Niedziela

Kościół w Polsce 3 maja obchodzi uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, która została ustanowiona przez papieża Benedykta XV w 1920 r. na prośbę biskupów polskich po odzyskaniu niepodległości. Uroczystość ta – głęboko zakorzeniona w naszej historii - nawiązuje do Ślubów Lwowskich króla Jana Kazimierza z 1656 r., Konstytucji 3 maja oraz oddania Polski pod opiekę Maryi po uzyskaniu niepodległości.

Więcej ...

Kapucyn o imieniu Pio

Archiwum "Głosu Ojca Pio"

Stygmatyk z Pietrelciny znany jest powszechnie jako charyzmatyczny spowiednik i wybitny kierownik duchowy. Na sprawowane przez niego Msze święte przybywały tłumy. Był także zakonnikiem, bratem mniejszym kapucynem. Czym charakteryzowało się jego podejście do zakonu, w którym wzrastał duchowo, cierpiał i umarł szczęśliwy?

Więcej ...

Abp Wojda na Jasnej Górze: chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna

2024-05-03 13:28

Karol Porwich/Niedziela

O tym, że chrześcijańska tożsamość jest nam potrzebna mówił na Jasnej Górze abp Tadeusz Wojda. Przewodniczący Episkopatu Polski, który przewodniczył Sumie odpustowej ku czci Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski apelował, by stawać w obronie „suwerenności naszego sumienia, naszego myślenia oraz wolności w wyznawaniu wiary, w obronie wartości płynących z Ewangelii i naszej chrześcijańskiej tradycji”. Przypomniał, że „życie ludzkie ma niepowtarzalną wartość i że nikomu nie wolno go unicestwiać, nawet jeśli jest ono niedoskonałe”.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Jasna Góra

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski...

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...