Reklama

Historia kościoła ze stadniną w tle

Niedziela częstochowska 9/2009

Historia widzowskiego kościoła oraz tutejszej parafii nierozerwalnie wiąże się z pobliską Kruszyną, jej dawnymi właścicielami Lubomirskimi herbu Średniawy bez Krzyża, a także z istnieniem stadniny koni w Widzowie. Budowę kościoła zawdzięczamy wyścigowym zamiłowaniom braci Lubomirskich

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Istnieje wiele hipotez dotyczących etymologii nazwy Widzów. Jedna z nich wskazuje na to, iż wieś istniała już w XIV wieku, kiedy nadawano nazwy pochodzące od imienia lub godności właściciela danego terenu. Nazwy miejscowości z przyrostkiem dzierżawczym -ów oznaczały, że były one własnością określonej osoby, np. sąsiedni Jacków był własnością Jacka, a Teklinów własnością Tekli. Na tej podstawie należy stwierdzić, że nazwa Widzów pochodzi od jego właściciela, mężczyzny o imieniu Widz. Najwcześniejszą wzmiankę dotyczącą miejscowości Widzów znajdujemy w „Liber beneficorum” Jana Łaskiego z 1521 r.
Wieś miała charakter folwarczny. W 1897 r. folwark kupili Lubomirscy, w celu ulokowania tam stadniny koni wyścigowych. Bracia Stanisław, Stefan i Władysław Lubomirscy założyli w 1895 r. spółkę, której celem był rozwój hodowli koni pełnej krwi angielskiej oraz prowadzenie stajni wyścigowej. Stajnia w Widzowie była wówczas jedną z najnowocześniejszych w Europie. Od 1896 r. do wybuchu I wojny światowej konie Lubomirskich wiele razy zwyciężały na torach polskich, rosyjskich i austro-węgierskich, zdobywając sporą sumę wygranych. Dzięki licznym sukcesom koni (głównie dzięki zwycięstwu Intryganta w derbach austriackich) książę Stefan Lubomirski wybudował w 1910 r. kościół w Widzowie na miejscu starej, pochodzącej z XVII wieku kaplicy. Nad wejściem umieszczono napis: „Bogu - z jego darów” oraz namalowano dżokeja na pędzącym koniu.
Nie wiadomo, kto zaprojektował i zbudował kościół. Jednak swój obecny kształt, wystrój i zastosowane materiały zawdzięcza on istnieniu stadniny. Prawdopodobnie dzięki wyjazdom do Anglii po zakup nowych koni wyścigowych sprowadzono część materiałów wykorzystanych do budowy kościoła: cegłę licówkę, kolumny. Sprowadzono też ołtarz główny, który jednak nie dotarł w całości (z Anglii pochodzi zachowana marmurowa mensa ołtarzowa). Nowo wybudowaną kaplicę poświęcono i zaczęto w niej odprawiać Msze św. w ważniejsze święta. Od 1945 r. regularnie w co drugą niedzielę przyjeżdżał tu ze Mszą św. ksiądz z Kruszyny. Funkcję kościoła parafialnego kaplica zaczęła pełnić dopiero od roku 1958, gdy 15 września bp Zdzisław Goliński erygował parafię w Widzowie, wydzielając ją z Kruszyny. Na początku administracyjnie zarządzał parafią ks. Franciszek Dola.
Kościół nosi cechy stylu neoromańskiego. W sześciu oknach znajdują się witraże pochodzące z 1964 r. projektu pani Baudonin de Courtenay. Trzy z nich to ofiara kolejarzy mieszkających w parafii. Jeden to dar kółka różańcowego, następny jest podarunkiem pracowników stadniny koni, a ostatni fundacji rodziny Szlęgów z Częstochowy. W absydzie znajdują się dwa okna z witrażami, trzecie okno zostało zamurowane i umieszczono w nim figurkę Matki Bożej widoczną od zewnątrz kościoła.
Kościół jest jednonawowy, halowy z wydzielonym prezbiterium. Nawa założona jest na planie prostokąta z nieznacznym ryzalitem wieży od strony północnej. Prezbiterium posiada z obu stron dwie bliźniacze zakrystie. Od strony północnej, na osi kościoła wkomponowana jest wieża na rzucie kwadratu. W pierwszej kondygnacji wieży znajduje się chór muzyczny. Wieżę wieńczy zdobiona iglica z kulą i krzyżem żeliwnym.
W 1960 r. odrestaurowano zabytkowy obraz Matki Bożej z Dzieciątkiem znajdujący się wówczas w bocznym ołtarzu. Obraz ten nazywany jest przez miejscową i okoliczną ludność Matką Bożą Widzowską. Namalowany został na płótnie naciągniętym na deskę lipową. Według opinii rzeczoznawców pochodzi z XVI lub XVII wieku i nosi cechy szkoły flamandzkiej.
W początkach istnienia parafii wyposażenie kościoła było bardzo skromne. W 1960 r. istniały w kościele dwa ołtarze: główny - do połowy marmurowy z nastawą wykonaną z drewna, boczny - barokowy z zabytkowym obrazem Matki Bożej Bolesnej pochodzącym z XVI wieku. W ołtarzu głównym znajdowało się tabernakulum metalowe wewnątrz i zewnątrz pozłacane, umieszczony był też obraz Serca Pana Jezusa. Portykal z 1944 r. zawierał relikwie św. Tomasza - biskupa kantyuaryjskiego konsekrowany przez bp. Teodora Kubinę. Ołtarz boczny - Matki Bożej Widzowskiej - posiadał portykal z relikwiami świętych Innocentego i Benedykta, konsekrowany przez bp. Aleksandra Bereśniewicza z Petersburga (1881 r.).
W każdą co dziesiątą rocznicę erygowania parafii obchodzone są uroczystości. Na szczególną uwagę zasługują pierwsze z dziesięciorocznicowych obchodów utworzenia widzowskiej parafii. Przybył na nie ówczesny biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej Franciszek Musiel. Poświęcił on dwa nowe ołtarze boczne oraz nową malaturę kościoła. Parafianie wraz ze swoim duszpasterzem ks. Andrzejem Chutnikiem wznieśli na placu kościelnym metalowy krzyż z pamiątkową tablicą. Jest on wyrazem wdzięczności Bogu za dar, jakim jest istnienie parafii w Widzowie. Także z okazji dziesięciolecia parafii, w toku ogólnego porządkowania i odnawiania wnętrza kościoła zamontowano dwa ołtarze boczne. Jeden Serca Pana Jezusa - cały nowy (obraz był poprzednio w nastawie głównego ołtarza), a drugi św. Józefa - obraz nowy i nowa mensa ze stropem (nastawa ołtarzowa pochodziła z dawnego głównego ołtarza), oba ołtarze boczne ufundowano, pomalowano i pozłocono z ofiar parafian oraz staraniem i ofiarą ks. proboszcza Andrzeja Chutnika. Wyżej wymienione ołtarze wykonał artysta stolarz Stanisław Kijowski z Częstochowy a pomalował i pozłocił Eugeniusz Syrek, także z Częstochowy. Uroczystość poświęcenia nowych ołtarzy odbyła się w Boże Ciało 5 czerwca 1969 r., a dokonał jej miejscowy duszpasterz ks. Andrzej Chutnik. W uroczystość 15-lecia istnienia parafii, 1 października 1973 r., kościół został konsekrowany. Konsekracji dokonał biskup pomocniczy diecezji częstochowskiej Franciszek Musiel.
Na początku swojego istnienia parafia Widzów, podobnie jak parafia macierzysta w Kruszynie, znalazła się w obrębie dekanatu mstowskiego. Przynależność nowej parafii do tego dekanatu trwała krótko, bo już w następnym roku po jej powstaniu bp Zdzisław Goliński dekretem z 4 sierpnia 1959 r. wydzielił ją z dekanatu mstowskiego i przydzielił do dekanatu radomszczańskiego. Przyczyną tej decyzji było dogodniejsze połączenie komunikacyjne z Radomskiem i parafiami wchodzącymi w skład dekanatu radomszczańskiego. Następna zmiana przynależności dekanalnej parafii Widzów została dokonana na mocy dekretu trzeciego biskupa częstochowskiego Stefana Bareły z 16 lutego 1975 r. o reorganizacji sieci dekanalnej. Parafia w Widzowie znalazła się obok Borowna, Garnka, Kłomnic, Kruszyny, Rzerzęczyc i Zawady w nowo utworzonym dekanacie kłomnickim.
Parafia Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny obchodziła w minionym roku jubileusz 50-lecia istnienia, który został połączony z wizytacją kanoniczną Księdza Arcybiskupa. Złoty jubileusz poprzedzony został przygotowaniem duchowym parafian przez misje święte poprowadzone przez przeora klasztoru dominikańskiego w Gidlach o. Marka Grzelczaka. Główne uroczystości miały miejsce 16 listopada 2008 r. Uroczystej Sumie jubileuszowej przewodniczył abp Stanisław Nowak w koncelebrze z byłym proboszczem parafii ks. Zygmuntem Woźniakiem i ks. Jackiem Wierzbą - rodakiem. Podczas tej liturgii młodzież przyjęła sakrament bierzmowania. W uroczystości wzięli zaproszeni kapłani spoza dekanatu, ojcowie Dominikanie z Gidel, kapłani dekanalni, przedstawiciele lokalnych władz gminnych oraz licznie zgromadzeni wierni. Na zakończenia liturgii odbyła się dziękczynna procesja eucharystyczna, po której Ksiądz Arcybiskup poświęcił nowy jubileuszowy dzwon św. Józefa jako wotum wdzięczności wiernych za 50 lat istnienia parafii. Uroczystość została upiększona koncertem Młodzieżowej Orkiestry Dętej z Pławna. W godzinach popołudniowych Ksiądz Arcybiskup odwiedził chorych i rodzinę państwa K. i M. Musiołów, u których znajdowała się kopia peregrynującego obrazu Matki Bożej Widzowskiej. Następnie Ksiądz Arcybiskup udał się na cmentarz parafialny, gdzie modlił się za zmarłych spoczywających na tym cmentarzu. Drugi dzień wizytacji, 17 listopada objął Gminne Przedszkole w Widzowie oraz Szkołę Podstawową i Gimnazjum. Przedszkolaki przyjęły szczególnego Gościa bardzo serdecznie prezentując krótki program artystyczny i wręczając kwiaty. Kolejnymi placówkami odwiedzonymi przez Księdza Arcybiskupa była Szkoła Podstawowa oraz Gimnazjum, gdzie również bardzo mile został przyjęty przez Dyrekcje i Rady Pedagogiczne.

Dotychczasowi duszpasterze parafii Widzów

Ks. Franciszek Szuba (1958-59)
Ks. Franciszek Data (1959-61)
Ks. Stefan Kucała (1961-67)
Ks. Andrzej Chutnik (1967-74)
Ks. Zygmunt Woźniak (1974-81)
Ks. Stefan Kruszyński (1981-83)
Ks. Eugeniusz Stefaniak (1983-85)
Ks. Jan Zdulski (1985-96)
Ks. Marek Czernecki (1996-2008)
Ks. Zbigniew Jeż (2008 -)

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

+5 0
2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Paprocka: prezydent podpisał ustawę o wolnej Wigilii, skieruje ją do TK w trybie kontroli następczej

2024-12-27 16:54
Prezydent Andrzej Duda

Karol Porwich/Niedziela

Prezydent Andrzej Duda

Prezydent Andrzej Duda zdecydował o podpisaniu ustawy o wolnej Wigilii i skierowaniu jej do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli następczej, m.in. ze względu na uwagi organizacji pracowników, że regulacja dyskryminuje pracowników handlu - poinformowała PAP szefowa KPRP Małgorzata Paprocka.

Więcej ...

Projektant zabawek erotycznych dla dorosłych prezentuje szopkę na wystawie watykańskiej

2024-12-26 11:08

Włodzimierz Rędzioch

Nie osłabły kontrowersje wokół maskotki o nazwie „Luce”, jaką dla Watykanu na Rok Jubileuszowy zaprojektował Simone Legno, włoski twórca marki Tokidoki. Nie tak dawno okazało się, że firma współpracowała także z brytyjskim producentem zabawek erotycznych Lovehoney. Podobnie jak nowa maskotka, wraz z towarzyszącymi jej dodatkowymi maskotkami o imionach Fe, Xin i Sky, erotyczne zabawki są inspirowane japońską estetyką kiczu – podaje portal „Life Site News”. Firma Tokidoki promowała też miesiąc gejowskiej „Dumy” materiałami podobnymi w stylu do watykańskich maskotek. Teraz Simone Legno zaprezentował swoją szopkę w ramach wystawy „100 szopek w Watykanie”.

Więcej ...

Dalszy ciąg szokującej sprawy. Sąd nakazuje rodzicom umożliwienie operacji zmiany płci dziecka pod groźbą kar

2024-12-28 07:23

ordoiuris.pl

Szwajcarski Federalny Sąd Najwyższy wydał orzeczenie w sprawie nastolatki z Kantonu Genewa, która wbrew woli swoich rodziców zamierza poddać się tzw. operacji zmiany płci - alarmuje Ordo Iuris.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Kościół

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Pasterka z Małą Armią Janosika podbija sieć. Występ na...

W wolnej chwili

Pasterka z Małą Armią Janosika podbija sieć. Występ na...

Policja tłumaczy się z najazdu na klasztor w poszukiwaniu...

Wiadomości

Policja tłumaczy się z najazdu na klasztor w poszukiwaniu...

Muniek Staszczyk: Modlę się każdego dnia i dziękuję...

Wiara

Muniek Staszczyk: Modlę się każdego dnia i dziękuję...

Szokujący najazd na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

Wiadomości

Szokujący najazd na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Wiara

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Wiadomości

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Wiara

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć