Reklama

Niedziela o rodzinie (6)

Szczęśliwy DOM

Kiedy zastanawiamy się nad tegorocznym hasłem roku duszpasterskiego „Otoczmy troską życie”, to często kojarzy się nam ta troska z domem. Szczęśliwym domem, który czuwa nad życiem, otacza go troską i uczuciem, mądrze kocha i wskazuje drogi przyszłości. „Jeśli świeccy będą chcieli utworzyć ewidencję szczególnych zadań w świecie, okaże się, że najważniejszą misją jest życie w rodzinie” - pisał w „Drodze nadziei” kard. François X. Nguyen van Thuan. Ale nie możemy się okłamywać - nie wszędzie mamy takie szczęśliwe rodziny i domy, nie wszędzie ta najważniejsza misja działa właściwie.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Dzisiaj trzeba wspomagać rodziny i to nie tylko gdy pojawiają się problemy. Trzeba wspierać każdą rodzinę, dbać też o tę właściwie funkcjonującą i będącą przykładem dla innych. Dziś rodziny nie są pozostawione same sobie, ale wspiera je coraz więcej organizacji, które niosą im pomoc zarówno materialną, jak i duchową i psychologiczną. Jednym z nich jest utworzone w lutym 2007 r. Stowarzyszenie na Rzecz Rodziny „Szczęśliwy Dom” z Rzeszowa, któremu patronują słudzy Boży - Józef i Wiktoria Ulmowie z Dziećmi.

Szczęśliwy czyli jaki?

Reklama

„Żyć szczęśliwie (…) wszyscy pragniemy, ale nie wszyscy potrafią zdać sobie sprawę, na czym polega życie szczęśliwe” - pisał starożytny filozof Seneka. I parafrazując jego słowa można powiedzieć, że wszyscy chcemy mieć szczęśliwy dom, ale czasem sami nie wiemy, na czym ma on polegać.
- Szczęśliwy dom to przede wszystkim dom bez przemocy i lęku. To szczęśliwa rodzina, szczęśliwi małżonkowie, dzieci - opowiada Iwona Siedlecka-Bukała, wiceprezes Stowarzyszenia. - Szczęśliwy nie oznacza jednak, że nie ma zmartwień, nie ma kłótni czy problemów finansowych. Ważny jest jednak sposób, w jaki się je spostrzega i rozwiązuje. Rodzina to taka instytucja, która ciągle jest w budowie, tu nie można osiąść na laurach i powiedzieć - rodzina zbudowana. Wzajemną miłość trzeba wciąż pielęgnować i rozwijać. - Są postawy, które w dużym stopniu determinują poczucie szczęścia i mam tu na myśli przede wszystkim partnerstwo w relacjach małżeńskich i rodzinnych, co przejawia się w dbałości o jedność, uznaniu równości i odrębności drugiego człowieka, wzajemnym szacunku - podkreśla pani Iwona. Ważne jest również zaangażowanie w relacje rodzinne, dlatego tak duże znaczenie ma spędzanie czasu razem w formie działania, nauki, kilkudniowych wspólnych wyjazdów, czasem po prostu bycia razem.
- W rodzinie niezwykle ważna jest właściwa komunikacja, a więc nie tłumienie i niecenzurowanie uczuć, cenzurowanie jedynie sposobu ich wyrażania - opowiada dalej. - W komunikacji wewnątrz rodzinnej istotny jest dialog, otwartość i szczerość, a także systematyczne prowadzenie rozmów, mówienie o rzeczach trudnych, po to, aby nie było niedomówień i nieporozumień. No i oczywiście właściwe relacje z Bogiem są gwarancją właściwego funkcjonowania rodziny. Dlatego nie może zabraknąć codziennej wspólnej modlitwy - małżeńskiej i rodzinnej oraz osobistej.
Czasem się zdarza, że to szczęście gdzieś umyka, pojawiają się problemy, które nie rozwiązane nawarstwiają się, a miejsce szczęścia zajmują konflikty, przemoc, uzależnienia. Wiele jest rodzin, które nie umieją lub nie chcą już być ze sobą. Ważne, aby osoby takie mogły skorzystać z pomocy, aby zapobiec tragedii związanej z rozpadem rodziny. Rozpad rodziny nie jest sposobem na rozwiązanie problemów. One nie znikną, przejdą na kolejną tworzoną rodzinę, która będzie powstawała na tragedii dzieci pozostałych na gruzach tej zniszczonej. I często takie dzieci w swoje dorosłe życie przeniosą doświadczenia swojego dzieciństwa i powielą błędy swoich rodziców, którzy zamiast walczyć o rodzinę, woleli ją rozbić.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Stowarzyszenie na rzecz rodziny

Powstałe dwa lata temu stowarzyszenie to ludzie wywodzący się z różnych grup zawodowych, w różnym wieku, których połączył wspólny cel - szeroko rozumiana pomoc rodzinie. - Połączyła nas pasja i chęć działania na rzecz rodziny, a przede wszystkim udzielanie wsparcia i pomocy osobom wychodzącym z uzależniania i trudności życiowych - mówi prezes Stowarzyszenia Bogdan Romaniuk. Jakie były początki? - Najpierw powstała wspólnota ludzi, którzy chcieli zrobić coś dobrego dla innych, a w szczególności nieść pomoc innym rodzinom - opowiada Sławomir Baran ze stowarzyszenia. - Aby lepiej realizować podjęte działania, doszliśmy do wniosku, że byłoby dobrze nadać naszej wspólnocie ramy prawne i tak powstało w 2007 r. stowarzyszenie.
Jakie cele postawiło sobie Stowarzyszenie? Oczywiście wspieranie rodziny w pełnieniu jej funkcji, głównie wychowawczej i socjalizacyjnej. A dokładniej to działalność profilaktyczna, która ma na celu przede wszystkim zapobieganie uzależnieniom oraz innym patologiom społecznym dotyczącym rodzinom. Następnie prace na rzecz edukacji, oświaty i wychowania, wsparcie rodzin i osób, będących w trudnej sytuacji życiowej. Z innych celów to ochrona praw dziecka, rodziny, ochrona macierzyństwa i ojcostwa, generalnie ochrona prawa człowieka do życia od poczęcia do naturalnej śmierci.

Inicjatywy dla rodziny

Choć stowarzyszenie jest młodą organizacją, to jednak może pochwalić się już kilkoma inicjatywami. Należą do nich realizowane programy profilaktyczne, jak np. „Jestem wolny, nie biorę”, skierowany do uczniów szkół średnich program profilaktyki narkomanii. Inny projekt pod nazwą „Podaj dalej” skierowany był do maturzystów, podczas którego kształtowali umiejętności konstruktywnego radzenia sobie z emocjami i ze stresem - opowiada pani Iwona.
W działalność profilaktyczną wpisują się również letnie półkolonie, podczas których prowadzone są również zajęcia profilaktyczne, dotyczące m. in. przemocy i uzależnień. Inne profilaktyczne działania to „Klub Miłośników Książki” - projekt realizowany od 2007 r. razem z Fundacją PZU z Warszawy. Polega on na prowadzeniu pozalekcyjnych warsztatów skierowanych do uczniów klas 4-6 szkoły podstawowej, a jego głównym celem jest przede wszystkim szerzenie kultury i motywacji czytelniczej, a w konsekwencji wykształcenie wśród dzieci potrzeby obcowania z książką, co szczególnie ważne jest dzisiaj w dobie komputerów i internetu.
Ważnymi przedsięwzięciami Stowarzyszenia są konferencje o rodzinie. W 2008 r. było współorganizatorem Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Obraz współczesnej rodziny. Droga do lepszej przyszłości. Diagnoza, profilaktyka, pomoc i wsparcie”. Natomiast w styczniu tego roku wraz z Centrum Rodziny z Łodzi zorganizowało Ogólnopolską Konferencję Naukową pt. „Rodzina - szkoła - podwórko”, która była poświęcona wymianie doświadczeń z zakresu nowoczesnych form współpracy między instytucjami pracującymi na rzecz przeciwdziałania przemocy wśród dzieci i młodzieży.
Szczęśliwy dom musi opierać się na dwóch filarach, aby zachować równowagę. A stanowią go miłość wzajemna w rodzinie i miłość do Boga. Jeśli zacznie szwankować któraś z nich, to rodzina zacznie się chwiać. I tylko od niej samej zależy, czy odzyska równowagę, ale musi też pamiętać, że nie jest sama. Obok pracują liczne organizacje, gotowe w każdej chwili jej pomóc. Przykładem jest Stowarzyszenie na Rzecz Rodziny „Szczęśliwy Dom”.

STOWARZYSZENIE jest organizacją pożytku publicznego i można na jej rzecz przekazać 1% podatku - Stowarzyszenie na Rzecz Rodziny „Szczęśliwy Dom” - nr KRS 0000277020.
Szczegółowe informacje na stronie: www.szczesliwydom.eu

Patronowie stowarzyszenia

Markowa - jedna z tysiąca okupowanych przez Niemców wsi. Tutaj 24 marca 1944 r. doszło do zdarzenia, które zapisało się w pamięci ludzi na zawsze. W tym dniu za przechowywanie Żydów została rozstrzelana polska rodzina Józefa i Wiktorii Ulmów. Siedemnaścioro ludzi, w tym ośmioro dzieci, zginęło tylko za to, że byli Żydami lub Polakami, którzy udzielili im zakazanej pomocy.
W 1942 r. Niemcy wymordowali większość żydowskich mieszkańców Markowej. Jedną z rodzin, które zdecydowały się na bohaterską decyzję ukrycia ocalałych Żydów, byli Józef i Wiktoria Ulmowie.
Józef był niezwykle cenionym gospodarzem i działaczem społecznym w Katolickim Stowarzyszeniu Młodzieży, potem w Związku Młodzieży Wiejskiej „Wici”, w którym był bibliotekarzem i fotografem. Jego największą pasją było właśnie fotografowanie. Wykonał tysiące zdjęć, w większości zachowanych do dziś. Z Wiktorią stworzył niezwykle dobrane małżeństwo, mieli sześcioro dzieci i gdyby nie tragedia na wiosnę 1944 r. cieszyliby się siódmym dzieckiem.
W wyniku zdrady żandarma, dawnego sąsiada ukrywanych przez Ulmów Żydów, w marcu 1944 r. wyprowadzono z domu gospodarzy - Józefa i Wiktorię Ulmów. Jak przekazywali świadkowie: „W czasie rozstrzeliwania na miejscu egzekucji słychać było straszne krzyki, lament ludzi, dzieci wołały rodziców, a rodzice już byli rozstrzelani. Wszystko to robiło wstrząsający widok”, potem Niemcy rozstrzelali dzieci.
Ulmowie zostali uhonorowani medalami „Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata”. W 2003 r. rozpoczął się na szczeblu diecezjalnym proces beatyfikacyjny rodziny Ulmów. Społeczność Markowej uczciła ich pamięć 24 marca 2004 r. pomnikiem z napisem: „Ratując życie innych, złożyli w ofierze własne. Józef Ulma, jego żona, Wiktoria oraz ich dzieci: Stasia, Basia, Władziu, Franuś, Antoś, Marysia, Nienarodzone. Ukrywając ośmiu starszych braci w wierze, Żydów z rodzin Szallów i Goldmanów, zginęli wraz z nimi w Markowej 24 III 1944 r. z rąk niemieckiej żandarmerii. Niech ich ofiara będzie wezwaniem do szacunku i okazywania miłości każdemu człowiekowi! Byli synami i córkami tej ziemi, pozostają w naszym sercu”. Imię Ulmów nosi szkoła podstawowa i gimnazjum w Markowej.
W Markowej powstanie muzeum upamiętniające rodzinę Ulmów. Zgodnie z inicjatywą Senatu RP dzień tragedii ma być dniem przypomnienia także tysięcy innych Polaków, którzy ratowali Żydów. W powstaniu muzeum pomogą pracownicy Muzeum-Zamku w Łańcucie i prawdopodobnie będzie to muzeum multimedialne. Nowe placówka ma być gotowa w ciągu 2-3 lat.

Oprac. IF

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Europejskie Spotkanie Młodych

2024-12-27 14:19

Łukasz Krzysztofka

47. Europejskie Spotkanie Młodych, organizowane przez ekumeniczną Wspólnotę z Taizé odbędzie się w Tallinie - stolicy Estonii - w dniach 28 grudnia - 1 stycznia. Około trzy tysiące młodych ludzi z ponad 40 krajów zgromadzi się na wspólnej modlitwie, dyskusjach i spotkaniach z miejscowymi chrześcijanami.

Więcej ...

Po co święcimy wino na św. Jana?

Wolfgang Cibura/Fotolia.com

W dniu św. Jana święci się wino, które podaje się wiernym do picia. Jest to bardzo stara tradycja Kościoła, sięgająca czasów średniowiecza.

Więcej ...

Małopolskie: Znaleziono ciało proboszcza na plebanii

2024-12-27 21:16

Karol Porwich/Niedziela

Tragiczne wieści spadły na wiernych parafii w Pisarzowej (woj. małopolskie). W czwartek rano ks. Andrzej Bąk nie pojawił się na porannej Mszy św. w kościele co wywołało zdziwienie wiernych, którzy wezwali strażaków, by sprawdzić czy coś się stało. Na plebanii znaleziono ciało proboszcza. Ksiądz proboszcz miał 63 lata - informuje TV Republika.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Kościół

Co z postem w piątek w oktawie Bożego Narodzenia?

Pasterka z Małą Armią Janosika podbija sieć. Występ na...

W wolnej chwili

Pasterka z Małą Armią Janosika podbija sieć. Występ na...

Policja tłumaczy się z najazdu na klasztor w poszukiwaniu...

Wiadomości

Policja tłumaczy się z najazdu na klasztor w poszukiwaniu...

Muniek Staszczyk: Modlę się każdego dnia i dziękuję...

Wiara

Muniek Staszczyk: Modlę się każdego dnia i dziękuję...

Szokujący najazd na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

Wiadomości

Szokujący najazd na klasztor w poszukiwaniu Romanowskiego

Nowenna do Świętej Rodziny

Wiara

Nowenna do Świętej Rodziny

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Wiara

Nowenna do Dzieciątka Jezus

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Wiadomości

Niepokojące informacje o stanie zdrowia ks. Michała...

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć

Wiara

Maryja udaje się do Elżbiety, by służyć