Reklama

Z historii Parafialnego Zespołu Caritas w Handzlówce

Niedziela przemyska 10/2009

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Parafialny Zespół Caritas w Handzlówce został powołany do życia 10 lutego 1998 r. z inicjatywy ks. Stanisława Turonia. Stowarzyszenie liczyło wówczas 26 osób, spośród których wybrano pięcioosobowy zarząd na czele z prezes Barbarą Lenar - pełniącą tę funkcję do chwili obecnej. Wkrótce ks. Stanisław i członkinie miejscowej organizacji charytatywnej zainspirowali młodzież Szkoły Podstawowej i Niepublicznego Gimnazjum w Handzlówce do pracy na rzecz bliźnich w naszej miejscowości. Konsekwencją tego było utworzenie w 2001 r. dwu Szkolnych Kół Caritas. Działalność Parafialnego Zespołu opiera się na formacji duchowej członkiń, które rozumieją, że bez łaski i błogosławieństwa Jezusa niczego dobrego nie można zrobić. Wspierane ofiarną posługą księży asystentów kościelnych, a także poprzez modlitwę, comiesięczne spotkania, rekolekcje i udział w Dniach Skupienia członkinie Caritas starają się coraz pełniej naśladować Chrystusa, pracując wśród potrzebujących.
19 maja 2005 r. odbyła się w Handzlówce uroczystość nadania imienia Parafialnemu Zespołowi Caritas. Obrał on sobie za patrona bł. Piotra Jerzego Frassatiego. Tego samego dnia Szkolne Koła Caritas cieszyły się z wyboru św. Franciszka na swego patrona. Wybór członkiń Caritas nie był przypadkowy, patronami zespołów zostali wielcy ludzie, których największą zasługą była wszechogarniająca miłość do Boga i wszystkiego stworzenia. Życie i postępowanie tych wiernych świadków Chrystusa wszyscy pragniemy naśladować, doskonaląc się duchowo i pamiętając o tym, by służyć braciom bezinteresownie i z radością, czyniąc to w sposób dyskretny.
W ciągu dziesięciu lat działalności Parafialny Zespół Caritas wypracował sobie sprawdzone formy działalności w oparciu o konkretne potrzeby środowiska. Przez kilka pierwszych lat funkcjonowania członkinie stowarzyszenia fundowały obiady kilkunastu dzieciom z ubogich rodzin. Przygotowywały i kontynuują również zwyczaj robienia prezentów dla około dwadzieściorga dzieci z ubogich rodzin z okazji dnia św. Mikołaja. Zrzeszone w Caritas panie pomagają w zorganizowaniu Światowego Dnia Chorego - dowożą niepełnosprawnych na nabożeństwo, przygotowują dla chorych drobne upominki. Z okazji Bożego Narodzenia i Wielkanocy członkinie zespołu charytatywnego przygotowują paczki dla osiemdziesięciu osób - mieszkańców Zakładu Opieki Leczniczej oraz osób samotnych z naszej parafii. Wolontariuszki Szkolnych Kół Caritas pomagają w rozdzieleniu paczek. Ponadto w Wielkim Tygodniu, w miejscowych sklepach zbierane są produkty żywnościowe przeznaczane dla wielodzietnych rodzin. Panie przekazują również żywność, którą otrzymują od Caritas Archidiecezji Przemyskiej. Inne formy działalności to zakup odzieży, opału na zimę, płacenie bieżących rachunków, zakup lekarstw, załatwianie spraw w urzędach, organizacja wypoczynku letniego dla dzieci i młodzieży.
W 2003 r. Parafialnemu Zespołowi udało się wyremontować dwa pomieszczenia w budynku starej plebanii i otworzyć Świetlicę Caritas. Panie chciały, aby była to przystań dla wszystkich potrzebujących, niepełnosprawnych. W czasie dyżurów członkiń można było porozmawiać, wypić herbatę, poczytać gazety i książki.
Dla swoich podopiecznych Caritas organizuje raz w roku - w pierwszą niedzielę lipca - tak zwane Spotkanie z przyjaznymi ludźmi. Miła atmosfera, wspólne rozmowy przy ognisku czy stole jednoczą wszystkich i stają się niezapomnianym przeżyciem. Jest to również dzień, w którym żegnane są absolwentki Niepublicznego Gimnazjum, działające w Szkolnym Kole Caritas.
Od 2006 r. Caritas otrzymuje dofinansowanie z Urzędu Gminy w Łańcucie, dlatego organizowane są wycieczki dla osób niepełnosprawnych. Dzięki tym funduszom podopieczni Caritas byli w Rajskiem, Myczkowcach, Łagiewnikach. W bieżącym roku pielgrzymowali do parafii Matki Bożej Niepokalanej w Nowym Sączu, gdzie w szczególny sposób rozwinął się kult św. Rity.
Ważnym wydarzeniem dla Parafialnego Oddziału Caritas w Handzlówce było uhonorowanie w marcu ub.r. prezes Barbary Lenar statuetką Dobrego Pasterza - nagrodą przyznawaną przez Caritas Archidiecezji Przemyskiej osobom lub instytucjom szczególnie zasłużonym w pracy na rzecz bliźnich. W laudacji podkreślono, że Barbara Lenar służy Bogu i braciom ofiarnie i z entuzjazmem, a swoją postawą zachęca innych do aktywnej pracy na rzecz potrzebujących.
Od dziesięciu lat panie z Parafialnego Zespołu Caritas pracują z poświęceniem na rzecz handzlowian. Ich znakami rozpoznawczymi są uśmiech, pracowite ręce i gorące serca. Mamy świadomość tego, że właśnie dzięki takim osobom rozszerza się dobro, ludzie uczą się współpracować, pomagać, być oparciem dla innych. To bardzo ważne i piękne powołanie, które realizuje się każdego dnia, i które staje się inspiracją dla wszystkich ludzi dobrej woli.

Na podstawie dokumentów Parafialnego Zespołu Caritas w Handzlówce

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Wiele nowych tłumaczeń - Biblia jest dostępna w 769 językach

2025-04-08 13:15

Karol Porwich/Niedziela

W ubiegłym roku po raz pierwszy przetłumaczono całą Biblię na co najmniej 16 języków. Częściowe przekłady ukazały się w 105 nowych językach. Jak poinformowała we wtorek Światowa Federacja Towarzystw Biblijnych, pełny tekst Starego i Nowego Testamentu jest obecnie dostępny w 769 językach. Nowe przekłady w 2024 r. obejmują tłumaczenia na języki używane w Indiach, Tanzanii i Burkina Faso.

Więcej ...

Tatry: Mandaty za rozświetlenie krzyża na Giewoncie w rocznicę śmierci Jana Pawła II 

2025-04-08 12:15

Agata Kowalska

Straż Tatrzańskiego Parku Narodowego ukarała mandatami po 500 zł dwie osoby, które w 20. rocznicę śmierci Jana Pawła II - 2 kwietnia o godz. 21.37 – rozświetliły krzyż na Giewoncie - dowiedziała się PAP. W tym celu dwóch mężczyzn na szczyt wyniosło lampy akumulatorowe.

Więcej ...

Asyż: Franciszek i Carlo Acutis to silny tandem

2025-04-09 07:55
Carlo Acutis

Vatican News

Carlo Acutis

Od 19 lat jestem biskupem w Asyżu, ale czegoś takiego jeszcze nie widziałem – przyznaje abp Sorrentino, opowiadając o tym, co dzieje się przy grobie bł. Carla Acutisa. Znajduje się on w sanktuarium ogołocenia, a zatem w miejscu, które upamiętnia kluczowe wydarzenie z życia św. Franciszka, kiedy wyrzekł się on rodzinnego majątku. Jak mówi abp Sorrentino, obaj święci Franciszek i Carlo tworzą w tym miejscu silny tandem, który z mocą przemawia do pielgrzymów.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Wiadomości

Małopolskie: Podczas Mszy św. wszedł na ołtarz,...

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Wiara

Dlaczego Kościół sprzeciwia się stosunkom...

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Wiadomości

Oleśnica: Dziecko zabite w 9. miesiącu ciąży

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Wiara

Co ma zrobić para, która nie może mieć dzieci?

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Felietony

Masowa likwidacja szkół wiejskich

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

Kościół

Mocz w wodzie święconej: Ksiądz rozważa zamknięcie...

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Kościół

W wieku 47 lat zmarł nagle ksiądz z archidiecezji...

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Kościół

Krzyże ścięte metalowymi narzędziami

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...

Kościół

Oświadczenie Mocnych w Duchu ws. wezwania Ministerstwa...