Reklama

Oratorium przy Karolkowej

W tym roku przypada 100-lecie kanonizacji św. Klemensa Hofbauera. Apostoł Warszawy w swojej pracy szczególną opieką otaczał dzieci i młodzież. Dzisiaj dzieło to kontynuują Redemptoryści z Woli

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Około godz. 14 do świetlicy mieszczącej się przy parafii św. Klemensa przychodzą pierwsze dzieci. Szybko zmieniają buty na kapcie, witają się z s. Magdaleną i od razu zabierają się za... odrabianie lekcji. - Skąd ten zapał? Czy nie fajniej byłoby bawić się z kolegami lub grać na komputerze? - pytam 13-letniego Krzysia. - Ja wolę być tutaj. Tu są miłe osoby - zapewnia chłopiec. - Jak czegoś nie wiem, to ktoś starszy mi pomoże - mówi i z dumą dodaje: - Ale i ja pomagam innym w nauce. Mam średnią 4, 42.

Nauka i wychowanie

Placówka przy ul. Karolkowej 49 świętowała niedawno 10. rocznicę działalności. Powstała we wrześniu 1998 r. z inicjatywy ówczesnego proboszcza o. Stanisława Dembskiego. - Wiele lat temu nasza parafia nosiła wezwanie św. Anioła Stróża. O. Stanisław chciał, aby ta nazwa nie zaginęła, stąd nazwa: Oratorium im. Aniołów Stróżów - opowiada o. Andrzej Laskosz CSsR.
Placówka jest otwarta od poniedziałku do piątku od godz. 14 do 19. W tym czasie dzieci nie tylko odrabiają lekcje. W zależności od zainteresowań uczestniczą w warsztatach plastycznych, teatralnych lub muzycznych. - Staramy się również przeciwdziałać narkomanii i alkoholizmowi wśród młodzieży. Dlatego organizujemy pogawędki pokazujące młodym niebezpieczeństwa, jakie wiążą się ze współczesnymi patologiami - mówi o. Andrzej.
W tym roku w oratoryjnych zajęciach systematycznie uczestniczy ponad 50 dzieci w wieku od 7 do 15 lat. Wiele z nich przychodzi do świetlicy od lat. Krzyś pierwszy raz pojawił się na Karolkowej 6 lat temu. Od tego roku szkolnego w zajęciach bierze udział także jego młodsza siostra Weronika. - Najpierw s. Magdalena pomaga mi w odrabianiu lekcji, a potem najlepiej lubię grać w gry - opowiada 8-letnia dziewczynka.
S. Magdalena Wyrwa ze Zgromadzenia Sióstr Służebniczek Bogarodzicy Dziewicy Niepokalanie Poczętej - Dębickich koordynuje pracę w placówce. Specjalistyczne warsztaty prowadzą natomiast wolontariusze. Są nimi pedagodzy z wieloletnim doświadczeniem oraz studenci i psycholog.
Po zajęciach jest czas na podwieczorek. Parafia zapewnia jedzenie, ale dzieci same muszą przygotować kanapki. - To także element wychowawczy i troska o kształtowanie umiejętności życiowych. Rodzice coraz dłużej są w pracy. Nie mają zbyt wiele czasu na nauczenie swoich pociech pewnych przydatnych na co dzień czynności - mówią wolontariusze.

Solidarność pokoleń

Placówka zajmuje się dziećmi również podczas wakacji i ferii. W tym czasie są organizowane wyjazdy na turnusy wakacyjne oraz wycieczki turystyczne. Niedawno grupa kilkudziesięcioroga dzieci przebywała na tygodniowych feriach w Zębie k. Zakopanego.
Wszystkie wyjazdy młodych są współfinansowane m.in. ze środków parafii. - Wiele akcji organizowanych po Mszach św. jest robionych na rzecz tego, aby świetlica mogła funkcjonować - mówi proboszcz parafii św. Klemensa o. Michał Reinke CSsR i podkreśla: - Wierni naszej parafii są bardzo solidarni. Dlatego Oratorium może tak znakomicie służyć najmłodszym. Dzieci z kolei zapraszają starszych do świetlicy na swoje koncerty i spektakle. W ten sposób odwdzięczają się dorosłym za pomoc.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Adobe Stock

Litania Loretańska to jeden z symboli miesiąca Maja. Jest ona także nazywana „modlitwą szturmową”. Klamrą kończąca litanię są wezwania rozpoczynające się od słowa ,,Królowo”. Czy to nie powinno nam przypominać kim dla nas jest Matka Boża, jaką ważną rolę odgrywa w naszym życiu?

Więcej ...

Dzieci pierwszokomunijne w redakcji „Niedzieli”

2024-05-14 12:40

Karol Porwich / Niedziela

Redakcję Tygodnika Katolickiego „Niedziela” odwiedziły dzieci pierwszokomunijne z parafii św. Bartłomieja Apostoła w Czarnożyłach.

Więcej ...

Ania Broda: pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury

2024-05-14 15:52

Magdalena Pijewska/Niedziela

Pieśni maryjne są bezcennym skarbem kultury ze względu na piękno języka, słownictwo i oryginalne melodie - mówi KAI Ania Broda. Pieśni biblijne i apokryficzne, balladowe i legendy, pogrzebowe i weselne, pielgrzymkowe czy mądrościowe - to pobożnościowe, ale i kulturowe bogactwo tradycyjnej muzyki, jaką Polacy przez pokolenia oddawali cześć Maryi. O dawnych polskich pieśniach maryjnych - ich znaczeniu, źródłach, rodzajach i bogactwie - opowiada wokalistka, cymbalistka, kompozytorka i popularyzatorka dawnych polskich pieśni. Wydała m. in. z Kapelą Brodów płytę "Pieśni maryjne".

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Hiobowe wieści dla katechetów

Wiadomości

Hiobowe wieści dla katechetów

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Święci i błogosławieni

Apostoł, który zastąpił zdrajcę

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Kościół

Zachodniopomorskie/ 40-latek z nożem w ręku wszedł do...

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Wiara

Czy jestem świadomy tego, ile kosztowałem Jezusa?

Anioł z Auschwitz

Wiara

Anioł z Auschwitz

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Wiara

Nowenna do św. Andrzeja Boboli

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

Wiara

Świadectwo Raymonda Nadera: naznaczony przez św. Szarbela

8 maja - wielkie pompejańskie święto

Kościół

8 maja - wielkie pompejańskie święto

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania

Wiara

#NiezbędnikMaryjny: Litania Loretańska - wezwania