Reklama

Aspekty

Pięciu kandydatów do diakonatu stałego

Kandydatami do diakonatu stałego zostało 5 mężczyzn z naszej diecezji

Karolina Krasowska

Kandydatami do diakonatu stałego zostało 5 mężczyzn z naszej diecezji

Bp Adrian Put przewodniczył Mszy św. z obrzędem przyjęcia kandydatów do diakonatu stałego. Uroczystość odbyła się dzisiejszego wieczoru w parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Kandydatami do święceń diakonatu stałego zostało pięciu mężczyzn: Andrzej Szablewski z parafii pw. św. Stanisława Kostki w Zielonej Górze, Grzegorz Junke z parafii pw. św. Urbana I w Zielonej Górze, Przemysław Glazer z parafii pw. św. Józefa w Zielonej Górze, Michał Kaczyński z parafii pw. Miłosierdzia Bożego w Głogowie oraz Michał Baran z parafii pw. św. Andrzeja Boboli w Białkowie.

W homilii bp Adrian Put wyjaśnił na czym polega i czym jest obrzęd kandydatury w Kościele. Zwrócił uwagę, że głównymi powodami uroczystości są mężczyźni, którzy zdecydowali się na przyjęcie święceń diakonatu. – Oni dzisiaj bardzo odważnie stają wobec tej wspólnoty parafialnej, a dzięki wam, wobec całego Kościoła diecezjalnego i mówią: „chcemy iść do święceń”, „jesteśmy gotowi”, „rozeznaliśmy naszą drogę” – wskazał biskup pomocniczy diecezji. – Dzisiaj tak naprawdę wszystko się zaczyna. Dopiero później będzie posługa lektoratu i akolitatu, będą ważne rekolekcje przed święceniami i dopiero później odbędą się święcenia. A zatem dzisiaj tak naprawdę jest tylko początek, jest tylko wyrażenie przez nich swojej woli, że chcą służyć Bogu i Kościołowi w Jego świętym Kościele zielonogórsko-gorzowskim – podkreślił biskup.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

W dalszej części homilii wskazał dwa zadania, jakie czekają kandydatów w kontekście dzisiejszego słowa Bożego. – Dzisiaj Bóg mówi do nas, że miłuje nas jako koronę stworzenia, ale miłuje także cały otaczający nas świat. I my powinniśmy troszczyć się o ten świat i zabiegać o jego dobro, bo najpierw Ojciec umiłował ten świat, który jest wokół nas. Drodzy bracia, wasza kandydatura i bezpośrednie przygotowanie do święceń zaczyna się właśnie w takim kontekście. To będzie jeden z istotnych elementów waszego głoszenia, bo będziecie głosili homilię – zaznaczył biskup i wskazał na drugie zadanie: - Mając swoje żony, będąc ojcami, macie także dzisiaj głosić bardzo mocno prawdę o ludzkim życiu – o tym jaki jest człowiek, jakie jest jego powołanie i jaki jest jego sens istnienia na tym świecie. A zatem miłość Boga do całego stworzonego świata – materialnego i niematerialnego, tego wyrażanego w człowieku, a także w otaczającej nas przyrodzie, a także prymat życia w każdym momencie naszego ludzkiego postępowania. To są te zadania, które daje nam dzisiaj Kościół i proszę, abyście zabrali to ze sobą dalej na tą drogę przygotowania do sakramentu święceń w stopniu diakonatu – podsumował biskup.

Reklama

- To wynika z historii mojego życia. Zaczęło się bardzo dawno od służby przy ołtarzu. Natomiast ten krok wynika z chęci głębszego poznawania Pana Boga i też własnego rozwoju, a na to wszystko nałożyła się rozmowa z obecnym tutaj księdzem biskupem Adrianem Putem, który wtedy pełnił posługę proboszcza w naszej parafii, który zasugerował taką możliwość. W tamtym momencie byłem otwarty na taką sugestię i dziś jestem tu, gdzie jestem - mówi Andrzej Szablewski. - Przyjęcie kandydatury jest dla mnie znakiem nieodwracalnym. Porównałbym to do drogi jednokierunkowej - jeżeli już jadę tą drogą, to nie powinienem się cofać, ale przejechać ją do końca. Do tego momentu jeszcze można było się zastanowić czy jednak inaczej nie pokierować swoim życiem, bo ono jednak się zmieni, nie tylko dla mnie, ale też dla małżonki, która musiała wyrazić na to zgodę - dodaje kandydat do święceń diakonatu stałego.  

W uroczystości towarzyszyli kandydatom bliscy, rodzina i znajomi, a także kapłani, których parafii są reprezentantami.

Dyrektorem Diecezjalnego Ośrodka Formacji Diakonów Stałych w Zielonej Górze oraz delegatem biskupa diecezjalnego ds. diakonów stałych jest ks. dr Wojciech Oleśków.

Zobacz zdjęcia: Obrzęd przyjęcia kandydatów do diakonatu stałego

Podziel się:

Oceń:

+2 0
2024-04-10 20:23

[ TEMATY ]

Wybrane dla Ciebie

Nowy, ale dobrze nam znany

Biskup nominat Adrian Put

Bożena Sztajner/Niedziela

Biskup nominat Adrian Put

Nuncjatura Apostolska w Polsce ogłosiła nominację na biskupa pomocniczego diecezji zielonogórsko-gorzowskiej ks. Adriana Puta, proboszcza parafii św. Jadwigi Śląskiej w Zielonej Górze i redaktora naszego tygodnika.

Więcej ...

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę zmieniać siebie i świat!

2024-06-13 11:17

BP KEP

Człowiek nadziei króluje razem ze swoim Mistrzem. Nosi w sobie, już teraz, małe nasienie zwycięstwa. W takim człowieku wszystko zorientowane jest na przyszłość i wszystko zmierza ku zmartwychwstaniu.

Więcej ...

Jedność w duchu Świętego Jana Pawła II

2024-06-16 14:23

Ks. Wojciech Kania/Niedziela

Marsz dla Życia i Rodziny oraz Spotkanie Rodzin Katolickich złożyły się na centralne wydarzenie Roku Rodziny w Diecezji Sandomierskiej. Uroczystość miała na celu uczczenie 25. rocznicy wizyty św. Jana Pawła II w Sandomierzu, a także wzmocnienie więzi rodzinnych i wspólnotowych.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Kościół

Ulicami Warszawy przeszedł XIX Marsz dla Życia i Rodziny

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Wiara

Rozważania na niedzielę: Lekarz odpuszczał grzechy

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Wiara

Panie, rozbudź we mnie nadzieję, że z Tobą mogę...

Budować z Bogiem

Wiara

Budować z Bogiem

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Sport

Anita Włodarczyk zdobyła srebrny medal w rzucie młotem w...

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Niedziela Świdnicka

Dzierżoniów. Pogrzeb Marii Chlipały - matki...

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Sport

Lekkoatletyczne ME: Wojciech Nowicki zdobył złoty medal w...

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

Wiara

Jednoosobowe biuro rzeczy znalezionych

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...

Wiara

12 czerwca: Rocznica objawień w Akicie. Uzdrowienia,...