Reklama

Niedziela Małopolska

Drogami Jana Pawła II – wizyta rektorów krakowskich i małopolskich uczelni

Archiwum UPJPII

    „Zaczerpnęliśmy ducha „janowopawłowego” i mamy nadzieję nim żyć” – mówi rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Robert Tyrała, podsumowując kilkudniową wizytę rektorów – przedstawicieli Kolegium Rektorów Szkół Wyższych Krakowa (KRSWK), którzy na zakończenie swoich rektorskich kadencji postanowili odwiedzić Wieczne Miasto z wdzięcznością za wszystko, czego udało się dokonać na krakowskich i małopolskich uczelniach w czasie ostatnich czterech lat.

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Podczas wizyty rektorów w Rzymie przypadła 19. rocznica śmierci Jana Pawła II. W tym dniu przedstawiciele uczelni krakowskich i małopolskich udali się do sanktuarium Matki Bożej Łaskawej na Mentorelli – jednego z najstarszych miejsc kultu maryjnego w Europie, którym od 1857 roku opiekuje się Zgromadzenie Zmartwychwstania Pańskiego.

Sanktuarium znajduje się w Górach Prenestyńskich, na wysokości 1020 metrów npm., około 65 km na wschód od Rzymu. Kościół i klasztor usytuowane są na wysuniętej skale na wschodnim stoku góry Guadagnolo (1218 npm.). To właśnie sanktuarium było ulubionym miejscem pielgrzymkowym kardynała Karola Wojtyły w czasie jego pobytów w Rzymie. Tutaj również modlił się przed rozpoczęciem konklawe, podczas którego został wybrany papieżem. Trzynastego dnia swojego pontyfikatu, 29 października 1978 roku, Jan Paweł II przybył na Mentorellę. Była to jego pierwsza oficjalna pielgrzymka i wizyta duszpasterska, podczas której wygłosił niezwykle ważne, programowe przemówienie o modlitwie jako najważniejszym zadaniu papieża. Również kardynał Joseph Ratzinger wielokrotnie odwiedzał to sanktuarium, a jako papież Benedykt XVI przybył z wizytą prywatną do Pani Mentorellskiej 29 października 2005 roku.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Tym bardziej tak ważnym przeżyciem była chwila na refleksję w tym miejscu oraz uczestniczenie we Mszy św. w intencji uczelni i studentów Krakowa i Małopolski.

Reklama

Ważnym wydarzeniem była także wizyta rektorów w Ambasadzie RP przy Stolicy Watykańskiej i spotkanie z ambasadorem Adamem Kwiatkowskim. Omawiane były kwestie związane z nauką i dydaktyką na krakowskich uczelniach, snuto plany współpracy uczelni z ambasadą i instytucjami w Rzymie, aby zapewnić polskim studentom przestrzeń do rozwoju także w tym rejonie Europy.

W podobnym tonie toczyły się rozmowy z ambasadorem Arturem Pollokiem, Stałym Przedstawicielem RP przy FAO,WFP,IFAD w Rzymie oraz przy ONZ.

Przedstawiciele krakowskich i małopolskich uczelni zwiedzili Ogrody Watykańskie i słynne kaplice Watykanu, modlili się przy grobie Jana Pawła II w Bazylice św. Piotra.

W środę, 3 kwietnia br., uczestnicy pielgrzymki wzięli udział w czuwaniu modlitewnym na Placu św. Piotra pod przewodnictwem papieża Franciszka.

Pozdrawiając pielgrzymów z różnych krajów świata papież zachęcał do modlitwy o sprawiedliwy pokój dla narodów udręczonych wojną. „W tym wielkanocnym tygodniu niech światło Zmartwychwstałego Pana oświeci nas w naszym dążeniu do sprawiedliwości i do budowania braterskiego świata” – mówił Ojciec Święty.

https://www.vaticannews.va/pl/papiez/news/2024-04/papiez-do-polakow.html

Reklama

Papież Franciszek poruszając kwestię sprawiedliwości podkreślił, ze dzięki niej każdy jest traktowany zgodnie ze swą wolnością. Sprawiedliwość ma fundamentalne znaczenie dla pokojowego współistnienia. W świecie bez praw nie dałoby się żyć. Bez sprawiedliwości nie ma pokoju. Gdy sprawiedliwość nie jest przestrzegana rodzą się konflikty i sankcjonuje się nadużycia władzy silniejszego nad słabszym. Ale sprawiedliwość dotyczy też codziennego życia każdego z nas. Człowiek sprawiedliwy szanuje prawo, dba nie tylko o swój własny dobrobyt lecz pragnie dobra całego społeczeństwa, czuwa nad swoim zachowaniem, by nie szkodziło innym. Jeśli popełnił błąd przeprasza. W niektórych sytuacjach jest w stanie nawet poświęcić osobiste dobro.

Następnie Ojciec Święty pozdrowił Polaków:

„Pozdrawiam serdecznie Polaków. Przypadająca w najbliższych dniach niedziela Bożego Miłosierdzia przypomina nam o przesłaniu przekazanym za pośrednictwem Świętej Faustyny Kowalskiej. Nigdy nie powątpiewajmy o Bożej miłości, lecz wytrwale i z ufnością zawierzamy Panu nasze życie i świat, prosząc go szczególności o sprawiedliwy pokój dla dręczonych przez wojnę narodów. Z serca wam błogosławię”.

Reklama

Spotykając się z grupami, które przybyły z całego świata na modlitewne czuwanie, papież Franciszek podjechał także do przedstawicieli uczelni Krakowa i Małopolski. Rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. Robert Tyrała w imieniu wszystkich uczestników pielgrzymki wręczył Ojcu Świętemu kopię obrazu Jana Matejki przedstawiającego św. królową Jadwigę. – „Tłumaczyłem, że 650 lat urodzin Jadwigi, które w tym roku przeżywamy w Krakowie, jest dla nas niezwykle ważnym impulsem do działania. To właśnie na niej, na mądrości tej kobiety opieramy tak wiele, bo przecież to ona poprosiła papieża o Wydział Teologiczny. A potem rzeczywiście uczelnia stała się Uniwersytetem Jagiellońskim. Można było mówić o tym, że tak naprawdę wszystkie nasze krakowskie uczelnie małopolskie pochodzą od tej właśnie jednej. I to jest to, co papież od razu zrozumiał, mówiąc do nas – macie za zadanie wychowywać, edukować i siać, a na końcu dodał – i bądźcie cierpliwi. Myślę, że to jest dla nas niezwykle ważne. Podziękował za naszą pracę, udzielił nam błogosławieństwa, a my podziękowaliśmy mu za spotkanie.” – mówi rektor UPJPII.

Z wdzięcznością wspominane jest także nawiedzenie kościoła św. Stanisława Biskupa i Męczennika w Rzymie, zwanego również „kościołem polskim” – Msza św. i niezwykle życzliwe przyjęcie gości przez ks. prałata Pawła Ptasznika, wieloletniego współpracownika Jana Pawła II, byłego pracownika Sekretariatu Stanu Stolicy Apostolskiej, obecnie rektora kościoła św. Stanisława w Rzymie, a także przez posługujących w parafii księży na czele z ks. Tomaszem Jaroszem, administratorem kościoła i hospicjum św. Stanisława BM w Rzymie oraz przez siostry sercanki.

Bardzo miłe było też spotkanie z Valentiną Alazraki Crastich, meksykańską dziennikarską, watykanistką, której Uniwersytet Papieski Jana Pawła II w Krakowie nadał tytuł doktora honoris causa w 2023 r.

Jak podkreślają rektorzy, wyjazd był ważny także dlatego, że udowodnił po raz kolejny, iż krakowskie i małopolskie uczelnie, mimo tak różnych profili, mają bardzo wiele punktów stycznych, a rektorzy świetnie zdają sobie sprawę z tego, że razem można więcej i lepiej, że w jedności siła.

Reklama

„Pielgrzymka do grobu Jana Pawła II, do jego relikwii dla wielu rektorów uczelni krakowskich to było wielkie wydarzenie, przede wszystkim dlatego, że byliśmy razem przy Janie Pawle II, spotkaliśmy się z papieżem Franciszkiem, udaliśmy się śladami Jana Pawła II na Mentorellę, gdzie sam chętnie oddawał się modlitwie i nas jej uczył. Wizyta w ogrodach watykańskich, wizyta w pałacu apostolskim, to wszystko było jak oddech świeżego powietrza. Ja myślę, że to dla nas, dla uczelni, którymi kierujemy bardzo ważne. Zaczerpnęliśmy ducha „janowopawłowego” i mamy nadzieję nim żyć.” – powiedział podsumowując wyjazd rektor UPJPII, ks. prof. Robert Tyrała.

Wśród uczestników pielgrzymki do Rzymu byli: rektor Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie ks. prof. dr hab. Robert Tyrała, rektor Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie prof. dr hab. inż. Jerzy Lis, rektor Politechniki Krakowskiej im. Tadeusza Kościuszki prof. dr hab. inż. Andrzej Szarata, rektor Uniwersytetu Rolniczego, inspirator pielgrzymki do Rzymu, dr hab. inż. Sylwester Tabor, prof. URK, rektor Akademii Nauk Stosowanych w Nowym Targu dr Bianka Godlewska-Dzioboń, rektor Uniwersytetu Ignatianum o. dr hab. Tomasz Homa SJ, prof. UIK. Uniwersytet Jagielloński reprezentował prof. dr hab. Jarosław Górniak, prorektor ds. rozwoju.

Ponadto uczestniczyli w pielgrzymce prorektorzy UPJPII: dr hab. Małgorzata Duda, prof. UPJPII, prorektor ds. studenckich i dydaktyki, ks. prof. dr hab. Tomasz Rozkrut, prorektor ds. nauki i dyrektor Szkoły Doktorskiej, ks. dr hab. Antoni Świerczek, prof. UPJPII, prorektor ds. polityki kadrowej i promocji oraz o. Fidelis Maciołek, kanclerz UPJPII.

https://www.vaticannews.va/pl/watykan/news/2024-04/sladami-jana-pawla-ii-wladze-uczelni-krakowa-i-malopolski-z-wiz.html

Podziel się:

Oceń:

+1 0
2024-04-10 21:01

Wybrane dla Ciebie

Prezydent Trump ułaskawia więźniów pro-life

2025-01-24 07:34

PAP/EPA/YURI GRIPAS / POOL

Prezydent USA Donald Trump oficjalnie ułaskawił 23 obrońców życia uwięzionych przez Departament Sprawiedliwości Bidena za próby ratowania nienarodzonych dzieci, nazywając podpisanie ułaskawień „wielkim zaszczytem” - informuje portal LifeSiteNews.

Więcej ...

Kielecka Kuria zgłosiła do prokuratury możliwość popełnienia przestępstwa przez proboszcza

2025-01-22 13:03

Red.

Kuria Diecezjalna w Kielcach informuje, że 13 stycznia 2025 r. do delegata ds. ochrony dzieci i młodzieży wpłynęło zgłoszenie o możliwości popełnienia przestępstwa przez księdza diecezji kieleckiej.

Więcej ...

Media jasnogórskie

2025-01-24 17:40

BPJG

Jasna Góra od lat wykorzystuje słowo pisane, dźwięk i obraz do szerzenia kultu Matki Bożej, również dzięki pracy dziennikarzy katolickich. Dziś obchodzą oni swoje święto w dzień patrona świata mediów, św. Franciszka Salezego.

Więcej ...
Przejdź teraz
REKLAMA: Artykuł wyświetli się za 15 sekund

Reklama

Najpopularniejsze

Dziś Ewangelia przypomina nam powołanie dwunastu...

Wiara

Dziś Ewangelia przypomina nam powołanie dwunastu...

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Wiadomości

Warszawa: Muzeum Sztuki Nowoczesnej promuje deprawację i...

Według lewicowych mediów, abp Kupny chce konkurować z...

Wiadomości

Według lewicowych mediów, abp Kupny chce konkurować z...

Helena Kmieć. Dziewczyna, która stała się wzorem

Kościół

Helena Kmieć. Dziewczyna, która stała się wzorem

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Kościół

Wrocławscy biskupi o kolędzie: najlepiej, gdyby odbywała...

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Kościół

Biskup Ważny ukarał księdza, który chodził po...

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Kościół

Profanacja w Tychach. Opiłowane ręce Jezusa i belka...

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Wiara

Panie spraw, abym przyjmował Twoją łaskę i czynił moje...

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica

Święci i błogosławieni

Święta Agnieszka - dziewica i męczennica