Reklama

Strumieńskie Misteria

Trzy różne plenerowe przedstawienia, związane z ostatnimi wydarzeniami w życiu Jezusa, zostaną odegrane w parafii św. Barbary w Strumieniu. Plenerowa Droga Krzyżowa ulicami Strumienia - w niedzielę 29 marca. Uroczysty wjazd Chrystusa do Jerozolimy - w niedzielę 5 kwietnia. Misterium Zmartwychwstania i nawrócenie św. Pawła - w sobotę 11 kwietnia

Bądź na bieżąco!

Zapisz się do newslettera

Uliczny teatr przenoszący widzów w czasy Chrystusa rozpocznie się w niedzielę, 29 marca o godz. 16 inscenizacją Drogi Krzyżowej, która przejdzie ulicami Strumienia. Misterium Męki Pańskiej zwieńczy scena ukrzyżowania i śmierci Chrystusa, odgrywana w scenerii pełnej efektów świetlnych i dźwiękowych.
- W stosunku do zeszłorocznego nabożeństwa, chcemy wprowadzić pewne ubogacenie - mówi pomysłodawca i inicjator całego przedsięwzięcia, ks. Paweł Hubczak. - Na ulice wyjdzie z krzyżem nie tylko Pan Jezus, lecz także łotrzy, którzy mu towarzyszyli w drodze na Kalwarię. Myślę, że to jeszcze bardziej podkreśli dramatyczność tamtych chwil, które chcemy przywołać - tłumaczy wikariusz parafii św. Barbary.
Drugie przedstawienie to Misterium Niedzieli Palmowej, czyli uroczysty wjazd Pana Jezusa do Jerozolimy. W różnych miejscach strumieńskiego Rynku przedstawiane będą wybrane ewangeliczne sceny: Jezusowe kazanie na Górze Błogosławieństw, spotkanie z bogatym młodzieńcem, scena, w której Jezus uczy swych uczniów modlitwy. Po występie na Rynku, aktorzy i widzowie przejdą do kościoła w procesji rozpoczynającej liturgiczną celebrację Niedzieli Palmowej.
W wigilię Wielkanocy, po zakończeniu liturgii, przed świątynią w Strumieniu zostanie odegrana scena zmartwychwstania Chrystusa, wzbogacona o kolejną nowość.
- Tą nowością, w stosunku do poprzednich przedstawień, będzie wprowadzenie sceny ukazania się Zmartwychwstałego św. Pawłowi w drodze do Damaszku - informuje ks. Hubczak. - Z racji Roku św. Pawła przygotowujemy sztukę, której głównym bohaterem będzie Apostoł Narodów. Scena spod Damaszku to swego rodzaju zapowiedź i zaproszenie do oglądania całości misterium o św. Pawle.
Z doświadczenia poprzednich lat można śmiało wnioskować, że zarówno Droga Krzyżowa, jak i misterium uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, będą tworzone z rozmachem. W przygotowanie misterium zaangażowana jest grupa ponad 200 osób. Znaczną cześć tej liczby stanowią uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum, wcielający się w rolę dzieci witających wjeżdżającego do Jerozolimy Chrystusa.
Jak podkreśla proboszcz parafii, ks. prał. Oskar Kuśka, teatralne misteria są dopełnieniem liturgicznej celebracji. - Myślę, że udział w przedstawieniach pogłębia nasze przeżycia i angażuje ludzi, nie tylko parafian, ale też tych, którzy przyjeżdżają z okolicy, aby razem z nami się modlić. Wierni nie są jedynie biernymi obserwatorami, ale aktywnie uczestniczą w wydarzeniach - wyjaśnia kapłan. Ksiądz Prałat zwraca także uwagę na integrującą rolę misteriów teatralnych: - Aby wszystko przygotować, potrzeba zaangażowania naprawdę wielkiej ilości osób. A to z pewnością integruje parafię.
Ks. Paweł Hubczak, tłumacząc przyczynę podjęcia takiej inicjatywy, podkreśla rolę obrazu we współczesnym świecie. - Obraz jest dziś bardzo ważnym medium. Żyjemy w świecie obrazu, stąd też wybór takiej formy ewangelizacji. Być może, ktoś przyjdzie to zobaczyć ze zwykłej ciekawości. Ale w poprzednich latach dało się zauważyć, że ludzie naprawdę się modlili podczas Drogi Krzyżowej, niektórzy płakali. Z pewnością jest to duże przeżycie przede wszystkim dla najmłodszych - mówi ks. Hubczak. - Ponadto angażując ludzi, budujemy wspólnotę. Wokół tego projektu gromadzą się ludzie, tworzy się wspólnota działania. To są całe rodziny. Właśnie na tych, którzy tworzą teatr, opiera się także przygotowanie liturgii, budowa kościoła, duszpasterstwo.

Reklama

EWA KRÓL, odpowiedzialna za koordynację całości projektu: - To, co robimy, oczywiście, zajmuje sporo czasu, ale daje także ogromną satysfakcję. Ponadto, tego typu przedsięwzięcie pomaga w przeżywaniu tego, co naprawdę się wydarzyło w Jerozolimie. Praktycznie cała nasza czteroosobowa rodzina jest zaangażowana w przygotowanie misterium. W tym roku moja córka zagra poważną i odpowiedzialną rolę - Maryi.

MATEUSZ LAPCZYK, odgrywający rolę Jezusa: - Taka rola to duże wyzwanie. Poprzez swoją grę chciałbym przekonać ludzi do tego, co kiedyś się wydarzyło. Chodzi przecież o to, aby widzowie razem ze mną to misterium przeżywali. Wprawdzie muszę opanować sporo tekstu, ale z tym nie ma większej trudności, bo występuję już kolejny rok. Jestem też przygotowany na zmęczenie. W ubiegłym roku Droga Krzyżowa trwała trzy godziny i muszę powiedzieć, że odczułem ciężar krzyża, który musiałem dźwigać.

Pomóż w rozwoju naszego portalu

Wspieram

Podziel się:

Oceń:

2009-12-31 00:00

Wybrane dla Ciebie

Maryja uczy nas waleczności i odwagi

2024-04-15 13:27

Karol Porwich/Niedziela

Rozważania do Ewangelii J 19, 25-27.

Więcej ...

Jasna Góra: „Perły od królów, złoto od rycerzy” - królewskie atrybuty Patronki Polski

2024-05-02 09:59

Karol Porwich/Niedziela

„Perły od królów, złoto od rycerzy”, tysiące brylantów i innych kamieni szlachetnych, a nawet meteoryty znalezione w różnych częściach świata czy ślubne obrączki, w tym ta wyrzucona z transportu do Auschwitz, to od wieków darami wyrażany hołd, Tej, która w naszej Ojczyźnie sławiona jest jako Królowa Polski i Polaków. Już w XV w. Jan Długosz nazwał Matkę Chrystusa czczoną w jasnogórskim obrazie cudami słynącym „najdostojniejszą Królową świata i naszą”. Wizerunek Jasnogórskiej Bogurodzicy od początku powstania częstochowskiego klasztoru uznany za niezwykły, otoczony został powszechnym kultem przez wiernych, ale i przez polskich królów. Wyrazem tego były także korony i niezwykłe szaty nakładane na obraz.

Więcej ...

Komunikat Rady Stałej KEP po obradach o bieżących sprawach Kościoła w Polsce

2024-05-02 20:07

Episkopat Flickr

Lekcje religii w szkołach, aktualny stan przygotowań do wdrożenia standardów ochrony małoletnich przed przemocą w placówkach kościelnych, ochrona życia ludzkiego oraz eskalacja działań wojennych za wschodnią granicą i w Ziemi Świętej były głównymi tematami spotkania Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski. Biskupi obradowali 2 maja, w wigilię uroczystości Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski, na Jasnej Górze.

Więcej ...

Reklama

Najpopularniejsze

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Kościół

Bytom: Profanacja Najświętszego Sakramentu. Rozrzucone...

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Kościół

Nakazane święta kościelne w 2024 roku

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

Kościół

Czy 3 maja obowiązuje nas udział we Mszy św.?

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 2.): No to trudno

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Rodzina

Świadectwo: Maryja działa natychmiast

Święta Mama

Kościół

Święta Mama

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

Kościół

Papież wyniósł ks. Nykiela do godności biskupiej

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Wiara

#PodcastUmajony (odcinek 1.): Bez przesady

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...

Wiara

Nabożeństwo majowe - znaczenie, historia, duchowość +...