Spotkanie maturzystów rozpoczęły okolicznościowe konferencje, wygłoszone - z uwagi na duża liczbę uczestników - w dwóch aulach jasnogórskich. Wygłosili je: ks. dr Sławomir Stasiak z Legnicy i ks. dr Sławomir Augustynowicz z diecezji świdnickiej.
Msza św. dla młodzieży, a także przybyłych z nimi katechetów, pedagogów, nauczycieli, wychowawców a także dyrektorów, odprawiona została w Kaplicy Cudownego Obrazu, pod przewodnictwem Biskupa legnickiego w gronie ponad 60 koncelebransów, którymi byli księża katecheci, wikariusze i proboszczowie.
„Stajemy przed Matką Najświętszą wszyscy jako uczniowie. Wszyscy jesteśmy uczniami Pana. Niektórzy są uczniami w szkole, ale wszyscy chcemy uczyć się tej uczniowskiej postawy od Maryi w szkole Boga. Ona najlepiej uczyła się u Pana. Wsłuchiwała się w jego słowo, rozważała je i wypełniała - mówił do maturzystów biskup Stefan Cichy.
Homilię wygłosił biskup pomocniczy Marek Mendyk. Ukazał w niej z jednej strony trudną sytuację i życie codzienne pełne różnorakich niebezpieczeństw, w których znajduje się współczesna młodzież. Jednocześnie wskazał na Maryję jako matkę zaufania. „U tronu Jasnogórskiej Matki powierzamy Panu Bogu siebie i swoje troski, powierzamy przeżywaną młodość i nadzieję na to, co przyniesie nam przyszłość. Bo «młodość szczególnie wiąże się z nadzieją» - tak napisał w tegorocznym orędziu do młodych Papież Benedykt XVI” - mówił biskup Marek Mendyk. Dalej wskazywał, że prawdziwej ufności i nadziei wobec Pana Boga ciągle potrzeba współczesnemu człowiekowi. Przywołał też osobę św. Pawła, który po spotkaniu Chrystusa pod Damaszkiem zaufał mu do końca i gruntownie odmienił swoje życie. On odnalazł prawdziwy dar wiary i nadziei w tym spotkaniu z Jezusem.
„Drodzy maturzyści. Bóg dawca nadziei, niech tu, w tym świętym miejscu, udzieli wam pełni radości. Niech to będzie radość, która będzie pochodziła ze świadomości, że jestem wolny, wolny od grzechu. Niech najpiękniejsza radość, którą może dać człowiekowi tylko Bóg na tej drodze budowania swego życia z wiary i nadziei, niech wam towarzyszy Maryja, wierna pierwsza uczennica Pana. Matka Nadziei. Dzisiaj wpatrujemy się w Jej cudowny wizerunek na Jasnej Górze. Niektórzy przybyli tu po raz pierwszy w swoim życiu. Chciejmy zachować ten obraz Matki Najświętszej w swojej świadomości. Prośmy Ją, aby nas prowadziła, by broniła nas od niewiary, od beznadziei. Niech nas chroni od obojętności, niewrażliwości, niech chroni od przeciętności. Ona jest Matką Nadziei. Matką, która nie umiera, która nigdy się nie starzeje, Matką która jest zawsze młoda i piękna. Zatem powierzmy Jej siebie samych, swoje życiowe drogi i swoje wybory” - apelował Ksiądz Biskup.
Liturgia sprawowana była także z udziałem młodzieży, która włączyła się w jej przebieg poprzez przygotowaną Liturgię Słowa i prowadzenie śpiewu.
Końcowym elementem tego dnia skupienia dla młodzieży było nabożeństwo Drogi Krzyżowej na jasnogórskich wałach.
Od kilku lat w tym spotkaniu młodzieży maturalnej na Jasnej Górze bierze udział coraz więcej maturzystów i - jak sami stwierdzają - coraz chętniej. Wiadomość o możliwości wyjazdu na pielgrzymkę na Jasną Górę, przekazywana w szkołach, co roku traktowana już jest jako coś oczywistego. Dzień pielgrzymki z diecezji legnickiej zazwyczaj przypada w pierwszym dniu wiosny, tradycyjnie obchodzonym przez uczniów w szkole jako tzw. dzień wagarowicza. Może właśnie i ta okoliczność sprawia, że tym chętniej decydują się na wyjazd i chcą przeżyć ten dzień w taki sposób. W tegorocznym spotkaniu recepcja do rozpoczęcia Mszy św. przyjęła oficjalne zgłoszenie 4724 uczestników.
Wszystkim pielgrzymom-maturzystom życzymy, aby ten trud przyniósł błogosławione owoce.
Pomóż w rozwoju naszego portalu